شناسه خبر : 181998
تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۷:۲۳ ب٫ظ

دیکته آقای وزیر/متهم کردن وزیر بهداشت برای یک لغزش زبانی!

«دیکته نانوشته غلط ندارد»؛ این ضرب‌المثل قدیمی بهترین پاسخ برای کسانی است که خارج از گود نشسته و از کردار و گفتار پیدا و پنهان مسئولان ریز و درشت ایراد می‌گیرند و آن را برای مدت‌ها نقل محافل فضای بی‌صاحب مجازی می‌کنند. البته بدیهی است که داستان نقد کاملا فرق می‌کند و باید هم باشد تا مسئولان با استفاده از آن در مسیر درست حرکت کنند.

در عصر کرونا که به‌واسطه رعایت نشدن دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، قافیه برای جهادگران عرصه سلامت تنگ آمده است، شنیدن برخی الفاظ ناشایست دور از انتظار نیست؛ البته هرگز چنین ادبیاتی مورد تائید نبوده و تقبیح است اما بیشتر از ایستادن روی معلوم و چرایی آن باید به علت و ریشه و به عبارت بهتر به «ظرف زمان و مکان» نیز اشاره کنیم.

سعید نمکی وزیر که از نیمه‌ بهمن ۱۳۹۷ ردای وزارت «بهداشت، درمان و آموزش پرشکی» را به تن کرد، حدود یک سال بعد یعنی اواخر بهمن ۱۳۹۸ با پدیده منحوس و خطیری به اسم ویروس کرونا روبه‌رو شد که تا کنون متأسفانه به بیش از ۸۶ هزار هم‌وطن شهدناگوار مرگ چشانده است.

در همه این حدود ۱۸ ماهی که از سیطره کرونا بر ایران اسلامی می‌گذرد، سعید نمکی و یاران سفیدپوش‌اش، علاوه بر تحمل ناملایمتی «رعایت نشدن کامل دستورالعمل‌های بهداشتی» با زخم‌ زبان نیز روبه‌ بوده‌اند به طوریکه گفته شد میلیارد یورو به نام «مقابله با کرونا» از صندوق توسعه ملی برداشته شده است.

بدیهی است در چنین شرایطی که از یک سو منحی پرپرشدم هم‌وطنان صعودی است و از طرف دیگر برخی مسئولان بجای کمک، سنگ‌اندازی کنند و برخی رسانه‌های به اصطلاح‌ بی‌‌طرف نیز مدام به ناامیدی مردم و سیاه نشان دادن وضع موجود بپردازند، نه تنها وزیر بهداشت که هر وزیر ایران‌دوستی هم بود به احتمال زیاد از کوره در می‌رفت، ولو اینکه «نوع» آن فرق کند و بجای الفاظ ناپسند، اقدام دیگری انجام دهد.

سعید نمکی در اثنای موج پنجم کرونا راهی سیستان و بلوچستان شده است تا از نزدیک شرابط بغرنج هم‌وطنان عزیز سیستان و بلوچستانی عزیز را ببیند و متناسب با آن تصمیمات لازم را عملی کند.

طبق روال مرسوم که با حضور مسئولان ارشد، در شهرهای مقصد جلسه تشکیل شده و موضوعات مطرح می‌شود دراین استان نیز جلسه‌ای با حضور سعید نمکی و البته فداحسین مالکی نماینده زاهدان و برخی دیگر مسئولان برگزار شد. منتها به دلیل درگیری لفظی بین وزیر و وکیل، سعید نمکی از کوره در رفت و الفاظی به کار برد که شایسته نبود.

منتها آنچه باید مد نظر باشد اینکه ظاهرا جلسه بسته بود و متهم کردن وزیر بهداشت به «توهین کردن به مردم سیستان و بلوچستان» به وزیر گران آمده و چنین واکنشی داشته است. وزیر بهداشت توهین به مردم دیدار رستم را به شدت محکوم کرد و اجازه نداد کسی از آن سوءاستفاده کند.

با اندکی تأمل در اظهارات نمکی که از آن به «توهین وزیر بهداشت به مردم سیستان و بلوچستان» تعبیر شده است، مشخص می‌شود هرگز چنین چیزی موضوعیت نداشته و وزیر بهداشت نیز هرگز قصد جسارت نداشته و مرتکب چنین عملی نیز نشده است.

به هر صورت، امکان لغزش زبانی و عملی برای هریک از ما نسل آدم متصور است و نباید یک مسئول که احتمالا زیر بار مشکلات از کوره در رفته و ادبیات ولو ناشایستی استفاده کرده است، محکوم کرده و تیرباران کنیم چه آنکه چنین خطایی در کمین ماست و نباید با نشستن در خارج از گود، برای کسانی که در داخل گود هستند، خط و نشان بکشیم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا