شناسه خبر : 134054
تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۸:۵۰ ب٫ظ

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش «خط اعتدال»: ما دنبال تغییر ترکیب الگوهای نقدینگی هستیم که پایه پولی را افزایش دهیم و نقدینگی را به دست مردم برسانیم/ امسال برنامه های خوبی در زمینه اصلاح نظام پولی، ارزی و بانکی داریم.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشهای دبیر اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «خط اعتدال»:

ما دنبال تغییر ترکیب الگوهای نقدینگی هستیم که پایه پولی را افزایش دهیم و نقدینگی را به دست مردم برسانیم.

امسال برنامه های خوبی در زمینه اصلاح نظام پولی، ارزی و بانکی داریم.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش «خط اعتدال»: ما دنبال تغییر ترکیب الگوهای نقدینگی هستیم که پایه پولی را افزایش دهیم و نقدینگی را به دست مردم برسانیم/ امسال برنامه های خوبی در زمینه اصلاح نظام پولی، ارزی و بانکی داریم.

دکتر «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی  در نشستی با اصحاب رسانه، طی سخنانی در باره مسایل شورای پول و اعتبار، وضعیت بازار ارزی و کارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در این زمینه، اجرایی کردن سیاست‌های باز پولی در سال جاری و تعیین کانالی برای نرخ سود بانک ها، لزوم کاهش نرخ ارز و مانند آن سخن گفت.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش پایگاه خبری تحلیلی خط اعتدال که با اشاره به دیدگاههای اخیر دکتر همتی در باره سیاست های پولی که گفته بود: “نقدینگی کنونی که به تسهیلات اعم از تولیدی یا خود بانک ها به انواع دارایی تبدیل شده و هدف بهینه اجتماعی را تامین نمی کند و باید اصلاح شود” پرسید: این اصلاح چگونه و با چه فرآیندی و توسط چه بخشی انجام می شود گفت: «بانک مرکزی اقداماتی را در سال جاری آغاز کرده است و هدف ما در مرحله اول ایجاد ثبات در بازار است تا اطمینان و برنامه ریزی لازم انجام شود و ما این را مدیریت خواهیم کرد. برنامه خوبی که امسال اجرا خواهیم کرد سیاست باز پولی است و نرخ سودها را به نحوی تعیین خواهیم کرد که بانکها بتوانند نرخ سود خود را تنظیم کنند و مقرراتی برای اضاف برداشت بانکها اعلام خواهید کرد.»

وی افزود: «همچنین موضوع سیاست‌های باز پولی را امسال اجرایی خواهیم کرد و بر اساس آن نرخ سود را در کانالی تعیین می‌کنیم و بانک‌ها نیز باید در آن محدوده عمل کنند و برای اضافه برداشت‌ها مقررات بسیار جدی خواهیم داشت. رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار رد: «اکنون بل‌بشویی در نظام بانکی داریم که روی هم جمع شده، باید آن را مدیریت کنیم و در قبال آن جواب بدهیم، بنابراین زمانی که این اندازه فشار روی بانک مرکزی است، باید این موارد را پاسخ دهیم.»

رئیس‌کل بانک مرکزی در همین زمینه بیان داشت: «ما برای این بانک‌ها برنامه داریم و به طور تدریجی آن‌ها را عملیاتی می‌کنیم. اما چون این کار حساس است، زمانی که بخواهیم اجرا کنیم، آن‌ها را اعلام می‌کنیم و با توجه به تجربیات گذشته باید سعی کنیم با احتیاط پیش برویم.»

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در پاسخ  به این بخش از سخنان دبیر اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی خط اعتدال که در مطالبی قبل از سخنرانی دکتر همتی پرسیده بود: «برای هدایت نقدینگی به سمت تولید برای بازدهی این بخش نقش ستادی و مدیریتی و اجرایی بانک مرکزی چگونه خواهد بود»؛ در سخنانش گفت: «هدایت نقدینگی به این معنا نیست که نقدینگی سرگردان وجود دارد؛ بلکه بخش عمده نقدینگی ها در قالب تسهیلات و سود سپرده هاست. بخشی از نقدینگی ها نیز در حالت قفل شده وجود دارد و بصورت بلاتکلیف و به صورت تسهیلات نامناسب و معوقات آن است که باید اصلاحاتی در پیشگیری از این وضعیت صورت گیرد.

وی افزود: «هدایت نقدینگی این است که به سویی سوق داده شود تا بازدهی لازم را داشته باشد و بانک مرکزی به دنبال آن است که در سال جاری این وضعیت را اصلاح کند و جلوی اضافه برداشت ها گرفته شود. ما دنبال تغییر ترکیب الگوهای نقدینگی هستیم که پایه پولی را افزایش دهیم و نقدینگی را به دست مردم برسانیم و امسال برنامه خوبی در این زمینه داریم.»

دکتر همتی در همین زمینه افزود: «برنامه خوبی که امسال اجرا خواهیم کرد، سیاست های باز پولی است و نرخ سودها را به نحوی تعیین خواهیم کرد که بانک ها بتوانند نرخ سود خود را تنظیم کنند و مقرراتی برای اضافه برداشت بانک ها اعلام خواهیم کرد.»

دکتر همتی با بیان اینکه نقدینگی در دارایی بانک‌ها و شرکت‌داری آن‌ها قفل شده است، گفت: «اگر بخواهیم نقدینگی آزاد شود باید دارایی بانک‌ها و شرکت‌های آن‌ها فروخته شود که به طور جدی دنبال آن هستیم و اجرایی خواهد شد.»

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا