شناسه خبر : 155992
تاریخ ارسال : ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۶:۵۵ ب٫ظ
حسین امیرعبداللهیان:

رئیس جمهور آمریکا، اشتباه و خطای بزرگی مرتکب شد و هم اکنون در باتلاق گیر کرده است

به  گزارش خط اعتدال، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی و همراهان شان نشانگر عمق گستاخی ترامپ و آمریکا بود، این جنایت بسیار عمیق و متاثر کننده بود. باید تاکید کنم در نشست شورای امنیت ملی ایران که در روز جمعه برگزار شد، تصمیم های بسیار موثری گرفته شد. این تصمیم ها شامل پیشنهادها، توصیه ها و برنامه هایی برای انجام اقدامات جدی، مهم و بسیار بازدارنده بود و البته این اقدام ها برای آمریکا یا هر طرفی که در این جنایت تروریستی دولتی دست داشته کاملاً شوک آور خواهد بود.

 

حسین امیرعبداللهیان افزود مایلم یکبار دیگر تاکید کنم اگر قدری منتظر بمانید در آینده ای نه چندان دور، در جریان اقدام های عملی و اخباری که از اقدام های عملی ایران در واکنش به این جنایت تروریستی منتشر می شود قرار خواهید گرفت و از جزئیات این امور مطلع خواهید شد.
در پی اقدامی که به دستور صریح دونالد ترامپ انجام شد، همه عاملان اجرایی این جنایت مجازات خواهند شد، آنها هم در سطح بین المللی عقوباتی را خواهند داشت و هم در سطح جهانی با مجازات رو به رو خواهند شد. دونالد ترامپ باید با یک اقدام شوک آور مواجه بشود تا دیگر هرگز در خصوص هیچ یک از ملت ها و هیچ یک از کشورها به ویژه در حوزه مقاومت جرات اندیشدن به انجام اقدام های تروریستی را نداشته باشد. حتماً پاسخ ما برای آمریکا شوک آور خواهد بود و آمریکایی ها باید مسئولیت اقدام جنایتکارانه تروریسم دولتی خودشان را در این حادثه بپذیرند.
بر اساس ارزیابی که دارم و براساس شناختی که از تصمیماتی که در شورای امنیتی ملی ایران اتخاذ شده وجود دارد به ویژه در این زمینه بسیار مهم و خطیر می توانم بگویم در زمان مناسبی که دور نخواهد بود پاسخ ایران رقم خواهد خورد و البته مجموعه اقداماتی که نتیجه آن پشیمان کردن ترامپ و جنایتکاران دیگر این حادثه است می تواند در زمان مناسب خودش به اطلاع کشورها برسد و من فکر می کنم که انتظار خیلی طولانی نخواهد بود.
اینکه اقدامات چه مراحلی را خواهد داشت و چه جزئیاتی دارد به بزرگی جنایت و فاجعه مربوط می شود. در واقع شهید سردار سلیمانی به دعوت رسمی دولت عراق و با پرواز غیرنظامی وارد فرودگاه بغداد می شود و با استقبال تشریفاتی رو به رو شده و برای دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق عازم می شود. ما در شرایط جنگ با آمریکا نبودیم با وجود آنکه آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما راه انداخته بود و در شرایط جنگ اقتصادی با ایران هست اما هیچگاه ما جنگ نظامی با آمریکا نداشتیم و هدف قرار دادن یک شخصیت نظامی مهم ایرانی و عراقی، نقض حاکمیت عراق و نقض حاکمیت ایران و یک اقدام تروریستی بزرگ به شمار می رود. آمریکایی ها یک شخصیت بزرگ را با یک اقدام تروریستی به قتل رساندند. بی تردید مقابله و تلافی این مساله به بزرگی این حادثه و فاجعه خواهد بود و البته پشیمان کننده برای آمریکا است این تلافی دامن برخی از متحدان آمریکا را که ممکن است در این حادثه نقش داشته باشند و همکاری های اطلاعاتی با آمریکایی ها کرده باشند نیز خواهد گرفت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم نامشروع صهیونیستی از ماه ها قبل از ترورسردار سلیمانی سخن گفته بود، از این رو این ها جزء متهمان هستند. بنابراین آمریکا و اسرائیل باید پاسخ قوی دریافت کنند و باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران در رابطه با این گستاخی آمریکا و برخی از جهاتی که با آمریکایی ها همکاری کرده اند تحت هیچ شرایطی کوتاه نخواهد آمد. پیام های ترامپ برای کاهش مقابله به مثل هیچگونه تاثیری نخواهد داشت. ترامپ و دیگران باید همه مسئولیت و عواقب این جنایت را بر عهده بگیرند.
هر طرفی که با آمریکا در این جنایت همراهی و همکاری کرده و برای دستگاه های امنیتی ایران محرز و مسجل شده باشد که آنها در این ترور سهم داشته اند در کنار آمریکا مسئول هستند. الان می توانم به نام ترامپ و دولت تروریستی آمریکا و به نام نتانیاهو و رژیم صهیونیستی به عنوان کسانی که در این جنایت دست داشته اند اشاره کنم.
ترور سردار بزرگ سلیمانی هیچ تاثیری در حمایت قوی، مقتدرانه و پرحجم ایران از محور مقاومت، فلسطین و از آزادی قدس شریف نخواهد داشت بلکه خون شهید سلیمانی مقاومت را در منطقه تقویت خواهد کرد و ما مطمئن هستیم که از لحظه ای که سردار سلیمانی به شهادت رسید مقاومت وارد مرحله تاریخی جدیدی شده است که جهانیان آثار آن را در آینده نزدیک خواهند دید. دیگر اینکه آمریکا آنچنان متضرر خواهد شد که هیچگاه وضعیت در منطقه به دوره قبل از شهادت سردار سلیمانی باز نخواهد گشت.
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و زیاد نخاله دبیر کل جنبش جهاد اسلامی و شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان و خیلی از چهره های مقاومت از فلسطین و لبنان در مراسم تشییع پیکر مطهر شهدای این حادثه تروریستی شرکت داشتند. مواضع آنها نشان دهنده آن است که منطقه وارد مرحله جدیدی از حمایت و ابتکارهای مقاومت خواهد شد و در آینده این ها به ضرر صهیونیست ها خواهد بود. ترور سردار سلیمانی شرایط را برای صهیونیست ها هم در منطقه به شدت متحول و بد خواهد کرد. اسرائیل و نتانیاهو سران رژیم صهیونیستی از این پس خواب راحت نخواهند داشت و مقاومت نشان خواهد داد که خون سردار سلیمانی برای ترامپ، نتانیاهو، کاخ سفید و تل آویو خطرناک تر از زندگی سیاسی و جهادی سردار سلیمانی است.
حسین امیرعبداللهیان درباره سفر پوتین به سوریه گفت: تهران و مسکو مشورت های مستمر در خصوص وضعیت و آینده سوریه دارند، ما به طور مستمر با متحدمان سوریه و بشار اسد رئیس جمهور این کشور در خصوص تحولات سوریه و اوضاع منطقه رایزنی داریم. ما سفر ولادیمیر پوتین به سوریه را یک گام در راستای تثبیت هرچه بیشتر وضع سوریه قلمداد می کنیم و معتقد هستیم در حالی که آمریکا و برخی از متحدان منطقه ایش با راه انداختن یک جنگ تروریستی و با حمایت از گروه تروریستی تکفیری داعش به دنبال سرنگون کردن حکومت سوریه و برکناری بشار اسد بودند امروز بشار اسد با افتخار در فرودگاه بین المللی دمشق از یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی روسیه دیدار می کند. جمهوری اسلامی ایران با صراحت اعلام می کند ما در کنار مردم سوریه ایستادیم و اجازه ندادیم تروریست ها با حمایت های آمریکایی صهیونیستی حکومت سوریه و بشار اسد را سرنگون کنند. این پیامی است مبنی بر اینکه سوریه مسیر خود را با قدرت ادامه می دهد و ما از هر آنچه مردم سوریه تصمیم بگیرند حمایت می کنیم و نقش مردم سوریه را در پیروزی نظام سیاسی و پیروزی در جنگ با تروریست ها مهم می دانیم.
من مایلم که این نکته را اعلام کنم که سردار سلیمانی یک فرد نابغه ای بود که تفکر و برنامه ریزی راهبردی داشت. سردار سلیمانی به عنوان یک فرد، تاثیرگذاری خاصی را در تثبیت امنیت، صلح و ثبات در منطقه داشت. سردار سلیمانی در نیروی قدس سپاه پاسداران توانست سازمانی قوی ایجاد کند که این سازمان در دفاع از مقاومت و در مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی و در مبارزه با داعش به یک سازمان فوق العاده حرفه ای تبدیل شده است، این سازمان به نهادی باتجربه، دارای دانش مبارزه با صهیونیست ها و تروریسم و تامین کننده صلح و امنیت برای همه به جز رژیم صهیونیستی بدل شده است. از این رو شاهد خواهید بود که جانشین سردار سلیمانی آقای اسماعیل قاآنی با همکاری با همان تیم حرفه ای و با تجربه ای که در اختیار سردار سلیمانی بود خواهند توانست با استفاده از روش هایی نوین همان دستاوردهای مهم منطقه ای که سردار سلیمانی داشت به دست آورند و همچون سردار سلیمانی امنیت منطقه را تثبیت کنند و در کنار ملت های عراق، سوریه و نیروهای مقاومت، تثبیت امنیت در سطحی وسیع تر، قوی تر و با انگیزه بیشتر ادامه خواهد یافت. در واقع ترور سردار سلیمانی پایان اسرائیل را جلوتر انداخت. جلوتر از آن زمانی که قبلاً توسط امام خامنه ای پیش بینی کرده بود.
منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی شکل دیگری خواهد یافت. تحولات در منطقه به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد. اگر قبل از ترور سردار سلیمانی اندکی و در حد بسیار کم، شانسی برای طرح معامله قرن وجود داشت پس از ترور شهید سلیمانی هیچ شانسی برای طرح شکست خورده معامله قرن وجود نخواهد داشت. منطقه به وضعیت قبل از ترور سردار سلیمانی بازنخواهد گشت و تحولاتی جدید، شوک آور، نگران کننده و گیج کننده برای آمریکا و اسرائیل در آینده منطقه رقم خواهد خورد. اما این تحولات در راستای تثبیت هرچه بیشتر امنیت منطقه و دوستان ما در منطقه خواهد بود و تسریع کننده خروج آمریکایی از منطقه غرب آسیا است و همچنین تسریع کننده فروپاشی و سقوط رژیم ساختگی اسرائیل خواهد بود.
ترامپ یک تاجر و پیمان کار است. من شخصاً معتقد هستم که ترامپ برای سود خود حاضر است که فرزندان و خانواده خود را هم بفروشد و اگر ببیند چنین معامله ای سود دارد دست به چنین کاری خواهد زد. شخصیت ترامپ یک شخصیت معامله گر است. ترامپ در یک اقدام تروریستی یک ژنرال بزرگ و رسمی ایران و یک مقام عالی رتبه عراق را ترور می کند و بعد التماس و درخواست می کند که از طریق دیپلماسی ادامه بدهیم و به مسیر دیپلماسی برگردیم. ترامپ ترور را انجام داده است و حال می خواهد با پوشش دیپلماسی همه بهره سیاسی این ترور را نصیب خود کند. ترامپ پس از ترور سردار سلیمانی چه کرد؟ اولاً او تصور نمی کرد که چنین موج بزرگی در منطقه و بخش هایی از جهان در محکومیت این جنایت، انجام شود، ثانیاً ترامپ از یک طرف از طریق دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران که سفارت سوئیس باشد تلاش می کند پیام هایی را با ایران مبادله کند و گاهی با ادبیاتی تند ایجاد رعب و وحشت کند و تهدید می کند که اگر ایران مقابله سنگین بکند آمریکا پاسخ خواهد داد. از طرف دیگر ترامپ از کانال های مختلف در تلاش است که مانع هرگونه مقابله به مثل عملی ایران بشود و در درجه دوم اگر ایران توافق کند میزان و شدت مقابله به مثل کاهش دهد. در درجه سوم آمریکا می خواهد با گستاخی پیشنهادهایی را بدهد که ایران چه اهدافی از منافع آمریکا را بزند و چگونه مقابله به مثل کند. امروز مقام های ایران در برخی از مواضع شان به صراحت اعلام کردند که ما اجازه نخواهیم داد که آمریکا در مورد چگونگی واکنش و مقابله به مثل ایران تصمیم بگیرد، ترامپ غلط، اشتباه و خطای بزرگی مرتکب شد و هم اکنون در باتلاق گیر کرده است. توئیت های ترامپ تهدید آمیز است، اما رفتار سیاسی و دیپلماتیک ترامپ سراسر وحشت و نگرانی است. ترامپ پشیمان خواهد شد.صدا وسیما


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا