شناسه خبر : 133694
تاریخ ارسال : ۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲ ق٫ظ

رئیس کل گمرک در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی : عضویت ایران در پیمان گمرکی اوراسیا موجب رونق تولید می شود/ اسکله های بهره برداری شده بندرکاسپین برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده و افزایش ظرفیت بنادر کشور با کمک بخش خصوصی را به دنبال داشته است

مهدی میر اشرفی روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: اولویت گمرک در خزر و نگاه کشور به تجارت، توجه به کشورهای همسایه ها است.
وی پیمان اوراسیا را پیمانی صد درصد گمرکی دانست و افزود: این پیمان به کشور های عضو اجازه می دهد بدون پرداخت حقوق عوارض و به صورت کشوری واحد، کالاهایشان را با یکدیگر مبادله کرده و عضویت ایران در این پیمان می تواند شرایط منحصر به فردی را برای تولید و تجارت کشور فراهم کند.
میر اشرفی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی خصوصا بندر کاسپین به دلیل دارا بودن زیرساخت های مناسب نقش کلیدی می توانند در این پیمان ایفا کنند گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با بهره مندی از همه امکانات در اختیار از همه ظرفیت های این پیمان و همچنین بخش خصوصی فعال در مناطق آزاد استفاده می کند و باید بگویم منطقه ازاد انزلی نقش فراملی و موثر در پیمان اوراسیا و توسعه مبادلات با کشورهای حاشیه خزر دارد.
وی با اشاره به لزوم تسهیل امور گمرکی و توسعه صادرات تاکید کرد: خوشبختانه در منطقه آزاد انزلی نسبت به جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در امور بندری توجه ویژه ای شده و اسکله های بهره برداری شده بندرکاسپین برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده و افزایش ظرفیت بنادر کشور با کمک بخش خصوصی را به دنبال داشته است.
میر اشرفی بندرکاسپین را یکی از بهترین بنادر دریای خزر دانست و گفت: اهتمام به جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در شرایط کنونی کشور در منطقه آزاد انزلی می تواند سرعت بیشتری به توسعه بندر کاسپین داده تا این بندر بیش از پیش در ایفای نقش توسعه ای استانی، ملی و حتی فراملی موفق باشد.
وی تحقق طرح یک کمربند – یک راه در راستای احیای جاده ابریشم که از سوی چینی ها در حال پیگیری است را موجب افزایش میزان اشتغال و رونق اقتصاد منطقه و استان بر شمرد و تصریح کرد: با اتصال کریدور شمال – جنوب نقش فراملی منطقه آزاد انزلی برجسته شده و باید بگویم مناطق آزاد، مناطق پردازش صادرات است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه گمرک در مناطق آزاد تسهیلات بیشتری ارائه می دهد تاکید کرد: با توجه به اینکه مناطق آزاد جهت جذب سرمایه گذار ایجاد شده و خارج از قلمرو گمرکی هستند، گمرک ایران در این مناطق بیش ترین تسهیلات را ارائه داده و قوانین دست و پاگیر نیز در این مناطق وجود ندارد .
میر اشرفی تصریح کرد: در راستای تسهیل تجارت ، واردات مواد اولیه، واردات کالا و صادرات کالاهای تولیدی مناطق آزاد مشمول تخفیفات ارزش افزوده است و این مناطق محلی مناسب برای واردات کالاها به کشور هستند.

در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی

** پهلوگیری دو فروند کشتی حامل روغن از ابتدای نوروز تاکنون
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز اظهار کرد: بندر کاسپین با انجام مهندسی ارزش و کاهش هزینه ها و استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده و جزو بنادری است که در آن بخش خصوصی در ایجاد اسکله ، سیلو ، مخازن سوخت و روغن و انبارهای سر پوشیده سرمایه گذاری کرده است.
رضا مسرور با اشاره به ایجاد نخستین اسکله روغن گیلان در بندر کاسپین خاطرنشان کرد : با همکاری گمرک از ابتدای نوروز تا کنون دو فروند کشتی حامل بار روغن در بندر کاسپین پهلو گرفته است.
وی یادآور شد: بندر کاسپین دارای ۲۲ پست اسکله بوده و با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۵ میلیون تن کالا در هر شیفت در سال های آینده نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد.
مسرور ایجاد کریدور های تجاری را گامی مهم در توسعه مراودات دانست و بیان کرد : با ایجاد کریدور جدید چین – قزاقستان – ایران و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دو کشور تا کنون شش محموله تجاری از چین به صورت حمل و نقل ترکیبی ریل و کشتی وارد بندر کاسپین شده است .
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه اتصال راه آهن به این منطقه تسریع در ترانزیت کالا های تجاری در داخل و خارج از کشور را به دنبال دارد تاکید کرد: بندر کاسپین ، بندر نسل سوم است که با وجود دو شهرک صنعتی در پسکرانه این بندر شهرک صنعتی سوم نیز با محوریت تولید کالا های صادراتی و دانش بنیان در پس کرانه بندر کاسپین ایجاد می شود تا مواد اولیه در کوتاه ترین زمان و با کاهش هزینه های حمل و نقل وارد مجموعه های تولیدی شده و به کشورهای مختلف صادر شود.
وی با اشاره به اینکه نخستین پارک لجستیک شمال کشور با همکاری وزارت راه و شهرسازی در چارچوب راهبرد اصلی این سازمان ایجاد می شود افزود: راهبرد اصلی ، تبدیل شدن این منطقه به مرکز داد و ستد کالای کشورهای حاشیه دریای خزر است که با توجه به وجود شبکه بانکی، بیمه‌ای و بورس منطقه، تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با بخش خصوصی و دولتی کشورهای چین، قزاقستان و روسیه و ایجاد زیرساخت ‌های ترانزیتی، منطقه آزاد انزلی در آینده نزدیک به مسیر جدید ترانزیت بین ‌المللی کشور در ارتباط با روسیه، اوراسیا ، اروپای شرقی، و شرق آسیا ارتقاء می ‌یابد .
مسرور خاطر نشان کرد: این پارک لجستیک به مرکز توسعه فعالیت ‌های ترانزیتی و درآمدزایی ارزی کشور همراه با ایجاد اشتغال بیشتر تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای همسود (CIS) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا