شناسه خبر : 125359
تاریخ ارسال : ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۳۶ ب٫ظ
سید حجت مهدوی سعیدی

راه های مقابله با ترفندهای اقتصادی جدید امریکا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

از دیر باز آمریکا و متعهدان پیرامونی او هربار به فراهم نمودن بهانه های واهی، در پی وارد کردن بیشترین فشار اقتصادی به ایران و وادار کردن جمهوری اسلامی به عقب نشستن از مواضع اعلام شده خود هستند و در این مسیر حربه “تحریم” و” بایکوت کردن” را بهترین راه اجبار و زوال ایران یافته اند. نظامات تحریم در جهان امروز امری چند ساحتی ست که بخشی از آن با اهرم فشارهای مالی مبتنی بر دلار صورت می گیرد و بخشی دیگر نیز به لحاظ هژمونی اقتصادی امریکا در پیشبرد اهداف جهانخورانه او بر جهان اعمال می شود.
از این جهت اکنون ایران در معرض سخت ترین آزمون تاریخی و تکوین تدبیرات و مقاومت های میهنی خود قرار گرفته است و در این مسیر قطعاً با تدبیر و سیاستگذاری های درست و اراده پولادین می توان کشور را از این آزمون، سربلند و پیروز بیرون آورد و نقطه پرافتخاری را در تاریخ ملت رقم زد.
منطقا، در این نبرد جانکاه اقتصادی ابتدا باید با مردم شفاف بود تا با اصناف هوچی گری و پردازش جنگ روانی امریکا بخوبی مقابله کرد. امریکا می کوشد با ایجاد تردید و ترس، و با ترفندهای متنوع اراده ی یک ملت و دولت را در هم بشکند. نخست باید با هوشیاری و آمادگی کامل بر دسیسه های پنهان و آشکار آن غلبه کرد و با انگیزش و بازسازی اعتماد عمومی ملت ایران، اعتبار و اقتدار لازم را برای برون رفت از شرایط شکننده اقتصادی ایجاد کرد و همچنین با تنظیم انضباط مالی بر توانمندی‌های داخلی و تنظیم اقتصاد مطلوب داخلی متمرکز شد و از اعمال هر گونه هزینه‌ و اقدامات گزاف و مخارج غیرضروری پرهیز کرد!
اما مهمترین گام در «جنگ اقتصادی» شناخت جباریت بازار و اتمسفر بین اللملی و تدبیر و تدوین بهترین و کارآمدترین راهبردها و تاکتیک ها در ایجاد نقش مفید در بازار پیچیده اقتصاد جهان امروز ست. این مهم باید بر اساس شناخت شرایط و وضعیت سیاسی اقتصادی جهان و منطقه و ظرفیت ها و واقعیت ها شکل گیرد. کشوری چون امریکا در درون خود از خلل و فرجی برخودار است که باید به فراست شناخته شود تا برای ما ایرانیان تهدیدات او به فرصت تبدیل گردد.
یکی از مسایلی که در در این زمینه راهگشا و کارآمد است، توجه به تغییرات و تحولات یا پیش بینی درست وضعیت و تلاطمات اقتصاد جهانی است که گاه برای ما یک فرصت مغتنم و رویدادی خجسته است به شرطی که در این بازی شطرنج، توان هوشمندانه و ماهرانه بازی کردن را بلد باشیم و بیهوده مات نگردیم
!
با چنین چشم انداز و اقدام منسجم و ‌میهن دوستانه ای این جنگ سخت اقتصادی کنونی به نفع ما رقم خورده و پیروزی محصل و عاجلی برای دولت امریکا در پی نخواهد داشت و ای بسا تنها نتیجه مقطوع آن برای او افزودن بر مشکلات جاری بین المللی خواهد بود

با این دید و داوری در سایه اجماع ملی اتخاذ استراتژی و تاکتیک مناسب برای مقابله ظفرمندانه با جنگ تمام ‌عیار اقتصادی و سیاسی با دولت سلطه طلب امریکا، چنان که بیشترین دستاورد و کمترین هزینه را برای کشور ما به همراه داشته باشد از الویت های راهبردی کنونی ماست که نباید عملا و با تمام قوا از آن غافل شویم.
چنانکه پیداست آمریکا و حامیانش به سهم و زعم خود در پی بستن همه راههای فعالیت اقتصاد و تجاری ایران هستند؛ بنابراین در این‌میان باید تا حد امکان از روشهایی که منجر به اعمال سیاست های انقباضی و بسته‌تر شدن فضای اقتصاد ما می شود پرهیز کرد. نباید به دلیل هجمه و آنتریک امریکا و متحدانش تصمیم های احساسی و غیرعقلانی گرفت و بر هزینه های موحود افزود! نباید در صحنه بین‌المللی ابر چالش های آفرید که بیگانگان آن را در ذهن وضمیر خود علیه منافع ما ترسیم کرده‌اند!
اینک که آمریکا امروز لجام گسسته عمل می کند و از روشهای معقول و پذیرفته شده جهانی در عرصه اقتصاد و تجارت بی محابا عدول و عبور کرده است و با افتادن در ورطه رویکردهای پوپولیستی و گاه با تشبثات مازوخیستی در چند جبهه در حال جنگیدن است، بختیاری ماست و باید منطقا از این وضعیت و پراکسیس به سود کشورمان استفاده کنیم و تدابیر معقولی را در پیش گیریم تا تمرکز آمریکا در جنگ و مخاصمه سیاسی و اقتصادی از روی ایران برداشته و حداق کم شود و به نقطه های دور و کور دیگر معطوف و محدود گردد.
طبعاً با توجه به شرایط کنونی از جمله افزایش کنونی نفت و پاره ای از پتانسیل های موجود دیگر اقتصادی وسیاسی در منطقه، ایران می تواند با تعاملی بر اساس قوانین و عرفیات پذیرفته شده بین المللی حاکم در کشورهای جهان، بویژه اروپایی ها، شرکای تجاری خوبی برای خود تدارک بیند. خود کفایی و استقلال در جهان امروز چیزی جز مرابطات و مرودات مالی با دنیای پبرامونی با تراز بازرگانی مثبت نیست باید بواقع و در عرصه عمل به تولید کالاهای پرداخت که بنحو چشمگیر واجد مزیت نسبی و ارزش افزوده در بازار رقابتی باشند.

خاصه هم اینک که رونالد ترامپ رییس جمهور پیش بینی ناپذیر امریکا، پیاپی و در قالب سناریوهای گوناگون با رفتارهای آشفته و نابسامان خود نشان می دهد که چگونه و تا کجا از مبانی توسعه و روند نظامات اقتصاد بین المللی، غافل و بی خبر است! چنانکه پیام ها و پیامد نابخردی ها و بی خبری های او را در همه جهت گیر های خصمانه اش با پاره ای از کشورهای جهان ومنطقه مانند، چین و روسیه و ترکیه و… می توان بخوبی به نظاره نشست !
ترامپ برای یکه تازی و تحقق کدخدایی بلامنازع خویش در جهان عربده می کشد و ترکتازی می کند در سیطره طلبی های او در نقشه دنیا جز امریکا هیچ کشوری نباید حق تفکر و تنفس داشته باشد!
در چشم انداز محدود ترامپ، مشکلات شناختی عدیده ای از مبادلات تجاری و ضرورت های سیاست های اقتصاد جهانی وجود دارد که بهرحال و دیر یا زود، تعدی و کامجویی های ترامپ را بیش از پیش با تخاصمات جهانی و حتی با ابر چالش های جدی در درون ایالات امریکا مواجه خواهد ساخت!
بی تردید، اقتصاد سیاسی و جهان پیچیده تجارت بین المللی، منطق و فرمول های ثابت و یونیورسال خود را دارد که گزاف و آسان به فرمان این وآن نمی چرخد !
چنانکه داده های economy و اقتصاد دانان خبره ایران و منطقه می گویند؛ هنوز ظرفیت ها و پتانسیل و فرصت های های مغفول و قابل توجهی در لایه های اقتصادیات ایران وجود دارد که در صورت شناسایی و مدیریت بخردانه و تمهید استراتژیک سازی های اندیشیده ، می تواند مدد کار ما در پشت سر نهادن تنش ها و بحران های جاری باشد.
پر واضح است راه مواجهه و مقابله با سیل فزاینده تهدیدات و تحریمات اقتصادی ترامپ و همپیمانان نادانش در بازار جهانی اقتصاد و سیاست، تاسیس پارادیم ها و تعیین پلات فرم های مناسب است که اینهمه البته خود را در داد وستد و رویکردهای منضبط مالی و پولی در مناسبات داخلی و خارجی و همینطور خودسالاری و انضباط و در شفافیت پردازیهای مالی نشان می دهد‌.
تحقیقا، تحقق این هدف کلان ملی در سایه خرد جمعی، اجماع ملی ،اتحاد همگانی و بهره جستن از سرمایه های اجتماعی اتفاق خواهد افتاد و بس.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا