شناسه خبر : 130702
تاریخ ارسال : ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ ق٫ظ

رزم حسینی(استاندار خراسان رضوی): استانداران ما عموما سیاسی و با خط و ربط های جناحی و گروهی بوده اند نه استانداران توسعه اقتصادی/ بوروکراسی اداری مدیران دولتی را خسته و سرمایه گذار و کارآفرین را ناامید و بیزار کرده است/اگر با مردم گفتمان نکنیم و زانو به زانو با آنان ننشینیم ،مردم همراه نمی شوند/کشور را باید با شرکت ها بسازیم نه دولتهایی تمرکزگرا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

علیرضا رزم حسینی در نخستین جلسه شورای اداری استان پس از عهده دار شدن مسئولیت استانداری خراسان رضوی افزود : ما تا کنون کشور را با دولت اداره کردیم و همه دولت ها هم  تلاش خود را برای حرکت در مسیر توسعه انجام داند و خواستند به خوبی کشور را بسازند.

 رزم حسینی(استاندار خراسان رضوی): استانداران ما عموما سیاسی و با خط و ربط های جناحی و گروهی بوده اند نه استانداران توسعه اقتصادی/ بوروکراسی اداری مدیران دولتی را خسته و سرمایه گذار و کارآفرین را ناامید و بیزار کرده است/اگر با مردم گفتمان نکنیم و زانو به زانو با آنان ننشینیم ،مردم همراه نمی شوند/کشور را باید با شرکت ها بسازیم نه دولتهایی تمرکزگرا
وی تصریح کرد : اما در آغاز دهه پنجم باید کشور را جور دیگری که ان هم استفاده از توان و ظرفیت مردمی است ،بسازیم و تجربه جهانی هم می گوید باید توسط مردم کشور ساخته شود .
وی با بیان اینکه ما در حرف مباحث زیادی را مطرح می کنیم که در عمل کمتر محقق شده چنانکه طی ۱۰ سال گذشته علی رغم راهبردها و تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد کمتر توانسته ایم اقتصاد مقاومتی به مفهوم واقعی آن که در واقع  مردمی است ، نه دولتی را محقق کنیم .
وی ادامه داد : امروز ما می خواهیم اقتصاد مردمی راه بیاندازیم و زیرساخت های آن هم  آماده است .

*دستاوردهای گسترده نظام در حوزه های مختلف عمرانی ، امنیتی ، دفاعی
وی عنوان کرد در این ۴۰ سال هم در یک ارزیابی منصفانه اقدامات بسیار انجام و دستاوردهای گسترده ای در حوزه های مختلف حاصل شد چنانکه در حوزه های سیاسی امروز ایران اسلامی کشوری است که بیشترین انتخابات را در منطقه در میان تمامی کشورهای اطراف برگزار کرده و همه مسئولان آن از دهیار، شهردار و نماینده ها تا رئیس جمهوری انتخاب مردم و بر مبنای رای آنان است .
وی با بیان اینکه  جمهوری اسلامی از همان روز اول بر پایه مر دم شکل گرفت و مردم هم برای آن از جان و مال خود گذشتند، افزود : احزاب قانونمندی هم در کشور داریم با نگرشهای مختلف سیاسی که فعالیت می کنند و نقد و نقادی و فضای  مناظره و غیره وجود دارد.
وی افزود : در این میان در حوزه عمرانی و زیرساختی هم در این سال ها کارهای فوق العاده شده چنانکه امروز کمتر روستایی را می توان در کشور یافت که فاقد برق، آب و گاز و نیز جاده مواصلاتی باشد.
استاندار خراسان رضوی گفت : متوسط ضریب نفوذ گاز شهری در خراسان رضوی نزدیک به  ۱۰۰ درصد و در حوزه روستایی ۸۸ درصد است، توسعه شبکه های بهداشتی ،درمانی و بهداشتی و سلامت هم از دیگر تلاشها در این حوزه است.
وی توضیح داد : این در حالی است که برای ارزیابی و نقد منصفانه عملکردها باید هشت سال جنگ تحمیلی که این ملت و کشور به تنهایی در برابر دشمنی که از سوی دنیای شرق و غرب حمایت می شد پایمردی کرد را و نیز ۱۰ سالی که صرف سازندگی خرابی های گسترده آن شد را کم کرد.
رزم حسینی تصریح کرد : در واقع آنچه دستاوردهای امروز ماست عموما در این دوره ۲۰ ساله باید ارزیابی شود که در همین دوران هم حداقل ۱۲ سال آن درگیر تحریم های شدید بین المللی بودیم که البته برای کشوری که تصمیم گرفته استقلال خود را حفظ کند امری طبیعی است که بهای آن را هم بپردازد.
وی با بیان اینکه باید این مباحث به مردم بویژه نسل جوان که امروز انتظاراتشان هم به حق است توضیح داده شود تا بتوانند قضاوت منصفانه ای از شرایط امروز کشور و خود داشته باشد.
وی گفت : در حوزه دفاعی هم ملت و نظام ما در جنگی کاملا نابرابر با کمترین امکانات و تجهیزات در مقابل خیل امکانات و پول و تجهیزات فراوانی که به صدام می شد ایستادگی گردیم و یک وجب خاک این سرزمین را از دست نداد و طی این سالها دستاوردهای خوبی در این حوزه داشته است.
استاندار خراسان رضوی توضیح داد : حتی آن زمان در برخی سالها درآمد ارزی کشور ۲ میلیارد دلار بود که با آن هم جنگ ، هم کشور و نیازهای مردم تامین و اداره می شد.
وی دستاوردهای در حوزه امنیتی را نیز فوق العاده خواند و افزود : ما مرزهای امنی داریم و این امنیت در استان و سراسر کشور پایدار است که نتیجه دلاوری و رشادت جوانان و غیورمردان ما در نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی است و باید قدردان آنان باشیم .
وی اظهار کرد : در مقابل نیروهای مسلح که امنیت ما را حفظ و تامین می کنند ما مدیران دولتی و حکومتی باید از این فرصت و امنیت استفاده کرده و کشور را بسازیم  هر یک درهر جایی که هستیم  باید همه توان خود را برای خدمت ، توسعه و آبادانی این خاک به کار بندیم .
وی ادامه داد :سپاه پاسداران و بسیج و ارتش و نیروهای مسلح و توانایی آنان همه مخلوق دفاع مقدس است و امروز ما در میان کشورهای آتش زده و بحران زده منطقه امنیت خوبی داریم و باید از آن به خوبی به نفع اقتدار و قدرت کشور بهره گیریم.
وی تصریح کرد : در این میان علی رغم آنکه در حوزه های مختلف در کشور اقدامات گسترده و مطلوبی انجام شده اما از اقتصاد خانوار روستایی غفلت کرده ایم چنانکه امروز در مرز شرقی کشور روستاهایی برخوردار از اب و برق و مدرسه وجود دارد اما یک نفر ساکن آنها نیست در واقع خدمات رفته اما موجب ماندگاری مردم نشده است.
وی با بیان اینکه با وجود خشکسالی ، هنوز آب برای آنکه روستاها معیشت خود را تامین کنند ، وجود دارد ، افزود : علت اصلی این امر آن است ما همه را دولتی کردیم و فرصت توانمندی و توانمندسازی برای مردم فراهم نشد.
وی افزود : ۳ هزار میلیارد تومان یارانه سالانه در این استان بین مردم توزیع می شود می شود که نه تنها شرایط مردم را بهبود نبخشیده که تورم را افزایش داده و حجم قابل توجه سپرده های بانکی استان و گردش آن که خلق پول می کند در اقتصاد خانوارها تاثیری نداشته است.
وی گفت : امروز جاده روستایی داریم که مردم برای تامین معیشت خود از آن برای جابه جایی کالاهای قاچاق در مناطق مرزی و غیره استفاده می کنیم و مقصر این شرایط ما هستیم زیرا به آنان آموزش ندادیم و توانمندشان نکردیم که از ظرفیت ها خود و منطقه بتوانند به خوبی بهره گیرند.
وی تصریح کرد : از این رو با تفکر دولتی نمی تواند اقتصاد و کشور را نجات داد بلکه تفکر خصوصی است که می تواند راهگشا باشد وتفکر خصوصی آن است که نیت وقف خدمت به مردم کنید ،دارنده این تفکر ریسک پذیر است و شبانه روز کار می کند و اهل مشورت و تعامل است و بهره وری و راندمان و نوآوری دارد.
رزم حسینی گفت : می خواهیم خراسان رضوی را با همکاری مدیران و دست اندرکاران بخش های مختلف حاکمیتی ، ائمه جمعه و جماعات ، مردم  یک مدل تمرین شده که نه تنها در کرمان که در نقاط مختلف کشوربه صورت محدود انجام وجواب داده ، اجرا کرده و این استان را با توان غیر دولتی ها اداره و در کشور تبدیل به الگوی موفق کنیم .
وی با اشاره به تقسیم خراسان رضوی به ۱۲ منطقه اقتصادی گفت : می خواهیم در اداره استان انسجام بخشی ایجاد کنیم که حرف اول و اولویت نخست همه ؛توسعه و معیشت و رفاه مردم باشد .

*اهل سیاسی کاری نیستم
وی گفت : اگر ائمه جمعه بخشی از تحقق اجرای موفق این طرح هستند ربطی به مباحث و گرایش های سیاسی و سیاسی کاری ندارد زیرا اهل سیاسی کاری نیستم و مدل مثلث توسعه اقتصادی نه یک مدل سیاسی بلکه الگویی اقتصادی است و نباید نگاه سیاسی به مسایل داشت که خود عامل عقب ماندگی و مشکلات ماست.

*ائمه جمعه باید نهضت توسعه اقتصادی را ایجاد کنند
وی ادامه داد : ائمه جمعه به عنوان بخشی از نهادی معتمد ، رسمی و مورد اطمینان مردم و دارای نفوذ کلام باید به عرصه فرهنگ سازی توسعه اقتصادی وارد شوند و جامعه را برای این توسعه آماده نمایند و نهضت اقتصادی و فرهنگ آن را با ایجاد اعتماد در مردم شکل دهند.
رزم حسینی افزود : طرح مثلث توسعه اقتصادی ، طرح محرومیت زدایی نیست بلکه  طرح مدیریت توسعه اقتصادی استان است که فرهنگ ، اقتصاد و اجتماع و همه بخش ها را در بر می گیرد.
وی با بیان اینکه امروز مناطق ما خالی از مدیریت توسعه گراست و حداکثر اقدامات فرماندار و بخشدار به برگزاری یک سری جلسات عادی و روتین و یا انتخابات و غیره می گذرد در حالی که ما نیازمند مدیران توسعه گرا هستیم .
وی با اشاره به این موضوع حلقه مفقوده مدیریت کشور ما در ۴۰ سال گذشته بوده است ، افزود : استانداران ما عموما سیاسی و با خط و ربط های جناحی و گروهی بوده اند نه استانداران توسعه اقتصادی .
استاندار خراسان رضوی گفت : بوروکراسی اداری مدیران دولتی را خسته و سرمایه گذار و کارآفرین را ناامید و بیزار کرده است و من می خواهم مدل مدیریت توسعه قلعه گنج کرمان را که به تایید رهبری و رئیس جمهوری رسیده است با کمک مدیران دولتی در خراسان رضوی اجرا کنم.
وی در این میان با تاکید بر اینکه مدیران باید برای اجرای این طرح به طور جدی فعال شوند و ضمن رفع موانع مسیر ، مسائل خود را با مردم مطرح کنند زیرا حرفهای صادقانه بر دل می نشیند،  ادامه داد : اینک باید شرایط و مسائل و مشکلات، ضعف ها و کاستی ها و نیز نقاط قوت  صادقانه برای مردم بیان و گفته شود نظام اداری ما فساد پذیر شده و تولید نارضایتی می کند نه اینکه دولت و مدیران ، چنین بخواهند بلکه این ساختار اداری ماست که تولید نارضایتی در مردم می کند.
وی گفت : اگر با مردم گفتمان نکنیم و زانو به زانو با آنان ننشینیم ،مردم همراه نمی شوند، مگر این پست ها و مقامات چقدر ارزش دارد که ما برای مردم کار نکنیم؟
وی تاکید کرد : باید مدیران با همه توان وارد عرصه شده و در راستای اجرای طرح توسعه اقتصادی و اصلاح امور مجاهدانه همه همت خود را به کار بندند.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه باید یاد بگیریم که چگونه در امر توسعه با مردم کار کنیم.

*از همه مدیران پاکدست و پیشرو دراجرای طرح توسعه اقتصادی حمایت می کنم
وی با تاکید بر اینکه از همه مدیران پاکدست حمایت می کنم ، گفت : در جمهوری اسلامی کسی به خاطر ریسک پذیری و کار درست محاکمه نشده ، شاید بحث تخلفات اداری مطرح شود که آن هم  اشکالی ندارد.
وی تصریح کرد :  ما عقب ماندگی های زیادی داریم که با کار عادی جبران نمی شود و باید مجاهدانه و با مدیریت جهادی که تلاش همراه با عقلانیت و خردورزی و متواضع در برابر مردم اقدام کنیم و اگر اینگونه شود این استان نمونه اداره می شود.
وی افزود : نمونه ای از مدیران جهادی کشور آقای سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان است که وقتی بنیاد به عنوان معین اقتصادی منطقه قلعه گنج انتخاب شد طی پنج سال گذشته بیش از ۶۰ بار به این منطقه سفر کرده و پیگیر حل مسائل و مشکلات مردم شده است کجا یک مدیر دولتی اعم از بخشدار و فرماندار و غیره می تواند اینگونه عمل کند.
وی تصریح کرد : بایدشرکت های بزرگ و توانمند را به عنوان مدیران توسعه گرا پای کار آورده و مردم کارفرما بوده و دولت فقط نقش کارگزار را داشته باشد.
وی افزود : این طرح و این اقدام هم دراز مدت است و آمرانه هم انجام نمی شود بلکه باید داوطلبانه و با عشق وارد این عرصه شد و شرکت ها و خیرین توسعه بسیاری خواهند بود که با عشق و علاقه ورود یابند چنانکه طی کمتر از یک ماه گذشته بدون هیچ فراخوان و اعلام رسمی ۲۰ شرکت آمده اند.
رزم حسینی ادامه داد : باید این گفتمان نو و فرهنگ اقتصادی را در میان مدیران و مردم جا انداخته که در این صورت همه پای کار می آیند که تنها راه نجات استان و کشور است و ما در خراسان رضوی شروع می کنیم .
وی گفت : کشور را باید با شرکت ها بسازیم نه دولتهایی تمرکزگرا ،دیوانسالار که دایم باتزاید قوانین جدید مواجه اند.
وی تصریح : بخشی از این مسائل و بوروکراسی اداری را می توانیم در استان حل کنیم و بخشی که مربوط به وزارتخانه است ،پشتیبان شما
هستیم و در کنار شما برای توسعه و پیگیری امور استان همراهیم

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا