شناسه خبر : 172787
تاریخ ارسال : ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۴۹ ق٫ظ

رشد ۱۳ درصدی صادرات ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماه سال ۲۰۲۰

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران آمار تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در ۹ ماه ۲۰۲۰ میلادی را منتشر کرد که بر اساس آن از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ ، ایران معادل ۵۶۳ میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده و در مقابل دو میلیارد و ۷۸۳ میلیون یورو کالا از این منطقه وارد کرده است. آمارها نشان می‌دهد که صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۳ درصد رشد کرده و واردات آن از این منطقه اما افت نزدیک به ۱۵ درصدی را تجربه کرده است.

طی این بازه زمانی تجارت ایران با اتحادیه اروپا یا مجموعه صادرات و واردات حدود ۳ میلیارد و ۳۴۵ میلیون یورو ثبت شده که با افت ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه است.

در سپتامبر ۲۰۲۰ ارزش صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا بالغ بر ۸۱ میلیون یورو بوده است این رقم نسبت به ماه قبل ۹۴ درصد رشد داشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۲.۳ برابر شده است.

در ماه ژوئیه و ماه مارس ۲۰۲۰ صادرات ایران به اتحادیه اروپا بیشینه را تجربه کرد که به ترتیب هرکدام معادل ۹۲.۳ میلیون یورو و ۸۹.۹ میلیون یورو است. طی ژانویه ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۰ کمترین ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا مربوط به آوریل ۲۰۲۰ و معادل ۱۹.۹ میلیون یورو است.

طی سپتامبر ۲۰۲۰ ایران معادل ۳۲۲ میلیون یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد کرده است که نسبت به ماه قبل رشد بیش از ۲۸ درصدی را تجربه کرد؛ این در حالی است که واردات ایران از اتحادیه اروپا در سپتامبر نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افت ۸ درصدی مواجه شده است واردات ایران در ماه اوت ۲۰۲۰ در پایین ترین سطح خود در ژانویه ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۱۴ داشته است بیشترین سطح واردات ایران از اتحادیه اروپا چه مدت مورد بررسی مربوط به ژوئیه ۲۰۱۹ و حدود ۳۵۱ میلیون یورو است به طور کلی سطح واردات ایران از این منطقه در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ در سطح پایین تری قرار دارد.

طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ ، بیشترین ارزش صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا به گروه کالایی «مواد غذایی و حیوانات زنده» اختصاص داشته که معادل ۲۲۲ میلیون یورو ثبت شده است دومین گروه کالایی با بیشترین ارزش صادرات نیز «مواد شیمیایی و محصولات مرتبط» بوده که صادرات آن حدود ۱۱۰ میلیون یورو رقم خورده است.

ارزش صادرات مواد غذایی و حیوانات زنده ایران به اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی با رشد ۶۵ درصدی و ارزش صادرات مواد شیمیایی و محصولات مرتبط با افت ۷ درصدی مواجه شده است. همچنین سومین گروه کالایی که ایران بیشترین صادرات را به اتحادیه اروپا داشته «سوخت های معدنی و روان کننده ها» هستند.

بیشترین ارزش واردات کالایی ایران از اتحادیه اروپا طی ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ مربوط به «ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل» و معادل ۸۸۷ میلیون یورو بوده است واردات ایران از اتحادیه اروپا در این گروه کالایی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ با افت ۲۳ درصدی مواجه بوده است.

بزرگترین مقصد صادراتی ایران در اتحادیه اروپا آلمان است که طی ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ درصد ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا به این کشور انجام شده که سهم آن نسبت به مدت سال ۲۰۱۹ با افزایش حدود ۷ درصدی همراه بوده است.

هلند در ۹ ماهه سال ۲۰۱۹ نهمین مقصد صادراتی ایران در اروپا بود اما در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ صادرات ایران به این کشور حدود ۸ برابر شده و در نتیجه این کشور به جایگاه دومین مقصد عمده صادراتی ایران در اتحادیه اروپا انتقال یافته است. سهم این کشور از ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماهه ۲۰۲۰ حدود ۱۹ درصد بوده است.

متقابلاً ارزش صادرات ایران به ایتالیا و اسپانیا طی این مدت به ترتیب کاهش ۳۵ درصد و ۱۸ درصد را تجربه کرده است. همچنین آلمان و ایتالیا در صدر کشورهای صادرکننده کالا به ایران قرار دارند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا