شناسه خبر : 166638
تاریخ ارسال : ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۵:۱۲ ب٫ظ

رفتار هنجارشکنانه و مغایر با منافع ملی توسط برخی نمایندگان مجلس در جریان سخنرانی دکتر ظریف

رفتار هنجارشکنانه و مغایر با منافع ملی توسط برخی نمایندگان مجلس در جریان سخنرانی دکتر ظریف

به گزارش خط اعتدال ، دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز یکشنبه در جلسه علنی مجلس حضور یافت تا در رابطه با مسائل سیاست خارجی به نمایندگان گزارش دهد، اما در ابتدای بخش دوم سخنرانی ایشان برخی از نمایندگان با ایجاد اخلال و با فریاد درخواست اخطار، و برخی دیگر با سردادن شعارها و بعضاً توهین هایی، مانع از سخنرانی وزیر امور خارجه شدند. این در حالی بود که رئیس مجلس بارها به نمایندگان تذکر داد که پس از پایان صحبت وزیر خارجه می توانند به وزیر اخطار دهند؛ اما نمایندگان معترض و پرخاشگر همچنان به داد و هوار و شعار و اتهام «دروغگو بودن» به آقای ظریف با شعار «مرگ بر دروغگو»(!!)، موجب اختلال در جریان این سخنرانی شدند. رفتار این نمایندگان که خارج از عرف و مقررات مجلس است را می توان در تقابل با واقعیات سیاسی و دیپلماتیک دانست که همواره بر اساس مواضع قاطعانه و شجاعانه رییس دستگاه دیپلماسی دولت در برابر دشمنان کشور و نهادهای بین المللی چهره ای مقاوم، عزتمند و صلح طلب از کشورمان به نمایش گذاشته است. این نمایندگان معترض و هنجارشکن در حالی اتهام دروغگو بودن را به دکتر ظریف نسبت دادند که رهبر معظم انقلاب بارها سردار دیپلماسی ایران را با عباراتی مورد تأیید و تفقد و لطف قرار دادند. از آن جمله رهبری نظام با تعابیری چون:«فرزند انقلاب(۱۲/۸/۹۲)، «امین، غیور، شجاع، متدین، منصف و دارای غیرت ملی» (۲/۴/۹۴)، «خستگی‌ناپذیر»(۲۹/۱۰/۹۴)؛ «مدافع اهداف، تدیّن، مهم‌ترین نقطه‌ی قوت آقای ظریف، «از سرگذراندن آزمونی خوب»(۱۰/۸/۹۴)؛ «باوجدان و صاحب احساس مسئولیت» (۲۲/۳/۹۶)؛ «…آقای ظریف – دوست عزیز ما»(۷/۶/۹۷) و مانند آن دکتر ظریف را مورد لطف و حمایت خود قرار دادند. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در تیرماه ۹۸ در سخنان خود برای چندمین بار بر زحمات محمدجواد ظریف در مذاکرات هسته ای و نحوی اجرای برجام صحه گذاشتند و با اشاره به سخنان صریح وزیر امور خارجه درباره ۱۱ تعهد برجامی اروپایی‌ها در مقابل ایران و عمل نکردن آنها حتی به یک تعهد، فرمودند: «وزیر امور خارجه که واقعاً زحمت هم می‌کشد و ملاحظات دیپلماتیک هم دارد، به صراحت از عمل نکردن اروپایی‌ها حتی به یکی از تعهداتشان سخن می گوید.»
در پی انتقادات برخی از چهره های سیاسی و نمایندگان از عملکرد وزارت امور خارجه و شخص دکتر ظریف، رهبری انقلاب در دیدار مسئولان نظام با ایشان(در تاریخ ۲/۴/۹۴) متذکر شدند: «اکثر حضاری که اینجا تشریف دارید، از محتوای مذاکرات خبر ندارید؛ اگر شما هم از محتوای مذاکرات و جزئیات مذاکرات و آنچه در مجالس می‌گذرد مطلع بودید، به بخشی از آنچه بنده گفتم، حتماً اذعان می‌کردید.» این سخنان نشان می دهد که رهبری از مضامین و محتوا و روند مذاکرات اطلاع داشتند و در جریان فرآیند امور و نتایج و تصمیمات دستگاه دیپلماسی دولت نیز قرار داشتند. همچنین باید توجه داشت که وزیر امور خارجه در نظام جمهوری اسلامی، یکی از وزرایی است که طبق رویه‌ای مرسوم، پیش از معرفی به مجلس برای کسب رای اعتماد، مورد تایید مقام معظم رهبری قرار می‌گیرد. بر این اساس در سخنان امروز خود خطاب به نمایندگان اخطار داد که «من اگر دروغ گفتم رهبر شنیدند و اگر صادقانه حرف زدم رهبر نیز شنیدند، ایشان به من صادق گفتند اما شما به من دروغگو گفتید. ایشان به من شجاع گفتند اما شما به من ذلیل گفتید.» مع الوصف پس از صحبت های چند دقیقه ای وزیر امور خارجه، عده ای از نمایندگان فریاد مرگ بر دروغگو سر دادند و آقای ظریف نیز اعلام کرد «بنده از مهمان نوازی شما سپاسگزارم.» در جریان سخنرانی امروز، وزیر امور خارجه کشورمان، ادعای سعید جلیلی درباره پذیرش لغو تحریم ها در مذاکرات آلماتی توسط غرب را رد کرد و گفت: «تقاضا می کنم پیشنهاد غرب در آلماتی را مطالعه کنند. اگر می‌خواهید پخش کنید. مطالعه کنید و اگر غرب در یک جا گفته تحریم‌های شورای امنیت را برمی‌دارم بگویید. حتی یک جا هم نگفته است و دوستانی که آنقدر صدا می‌کنند بدانند که بحث‌های گذشته موجود است و در قطعنامه شورای امنیت چنین چیزی سابقه نداشته است.»
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور قصد خود از سخنان امروز را پرداختن به دغدغه رهبری یعنی سرنوشت سیاست خارجی و مسایل هسته ای بعد از برجام، تکلیف دولت و نقش مجلس در این مسأله عنوان کرد و در واکنش به برخی سوالات و ابهامات توضیحات مبسوطی در باره مفاد و پیامدهای اجرایی قطع‌نامه‌ها و تعهدات طرفین، ابعاد اشاعه‌ای برنامه هسته‌ای ایران و مسئولیت شورای امنیت در ارتباط با موضوع صلح و امنیت بین‌المللی و موضوع ایران در شورای امنیت و بویژه بند مشترک در تمامی قطع‌نامه‌ها و فصل هفت قطع‌نامه اولیه ارائه کرد. بندی که در تمامی قطع‌نامه‌ها وجود دارد؛ اما در قطع‌نامه ۲۲۳۱ ماهیت فصل هفتمی‌اش از بین رفته است.
ظریف تاکید کرد: در قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نه ایران شریک است و نه بانی آن و نه به آن رای داده است اما برای اولین بار با کشور هدف قطع‌نامه مذکور مذاکره شد. در قطع‌نامه اولیه‌ای که ارائه دادند در مقدمه‌اش مثل قطع‌نامه‌های سابق نوشته شده بود «اقدام بر اساس ماده ۴۱ تحت فصل هفت».
ظریف گفت: قطع‌نامه صراحت دارد که اگر تحریم‌ها را برگردانند ایران هم به برنامه هسته‌ای‌اش بر می‌گردد. وی افزود: «من معتقدم وزارت خارجه، مجلس و کلیات نظام باید به طور جدی روند اجرای برجام را رصد کند و ببینیم که آن‌ها به تعهدات خود عمل می‌کنند یا نه و این یکی از تصمیمات خوبی است که باید اتخاذ کنیم.» ظریف تاکید کرد: برخی به نوعی امروز صحبت می‌کنند که انگار قطع‌نامه ۲۲۳۱ اولین قطع‌نامه‌ای است که درباره ایران صادر شده است اما در قطع‌نامه ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ حتی آموزش دانشجویان ایرانی ممنوع شده بود؛ نه اینکه استثناء باشد؛ ممنوع شده بود.
ظریف از صفر تا صد روند امور مرتبط با برجام و مذاکرات هسته ای و مقایسه شرایط کنونی با شرایط گذشته و نیز ایجا شرایط و زمینه های مساعد جدید برای کشورمان سخن گفت و خاطرنشان کرد: «وقتی سر کار آمدیم در شرایطی قرار داشتیم که فضای امنیتی علیه ایران وجود داشت که در منطقه روی بازیگری ایران و در سطح بین‌الملل در فضای اقتصادی‌مان تأثیر منفی گذاشته بود. این فضا الحمدلله در حال از هم پاشیدن است.»
دکتر ظریف در عین حال به برخی سؤالات نمایندگان از جمله به سوالات «بذرپاش»، «نبویان»، «نقوی»، «زاهدی و «بروجردی» پاسخ داد و در پاسخ به برخی از سخنان خلاف واقع تصریح کرد: «برخی دوستان حرف در دهان غربی‌ها می‌گذارند و به خودی‌ها گل می‌زنند.»
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تاکید کرد: «آسمان‌ ریسمان نبافیم. قیمت نفت پایین آمده، ربطی به برجام و توافق ژنو ندارد. شما اگر می‌خواهید در کشور فضاسازی کنید با بسط موضوعات غیرمرتبط به هم این کار را نکنید. وضعیت بورس ما ناجور است به خاطر شرایطی که ۸ سال بر این کشور تحمیل شد، پول مفت در اختیار بعضی قرار گرفت،‌ شرایط خراب شد و الان وضع بورس خراب است.»
ظریف تاکید کرد: «منافع این مردم، انقلاب و مقاومت در این است که فضایی که صهیونیست ها از ایران خواسته اند نشان دهند بشکنیم. همه ما به عنوان یک مجموعه و کسانی که متعلق به یک نظام و کشوریم باید دست به دست هم دهیم و از برجام که استفاده دارد، استفاده کنیم.»
سردار دیپلماسی به نمایندگان و برخی منتقدان داخلی هشدار داد که سیاست خارجی کشور عرصه ی اختلافات و دعواهای سیاسی و جناحی نیست؛ مع الوصف رفتار و سخنان و شعارهای برخی از نمایندگان مجلس در جلسه ی امروز نشان داد که متأسفانه برخی از فعالان سیاسی و اصحاب برخی جریان ها، بدون توجه به منافع و مصالح ملی، در صدد هستند تا با رفتارهای هنجارشکنانه و مغایر با مسایل امنیتی و دیپلماتیک نظام اسلامی، از همکنون مجلس را به عرصه ای برای دستیابی به اهداف و منافع جناحی خود و بازگشت به قدرت اجرایی کشور تبدیل کنند!


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا