شناسه خبر : 181185
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۵۷ ق٫ظ

روحانی: زبان تشکر در کشور ما دچار لکنت عجیبی شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، با تبریک فرارسیدن میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر گفت: در این ایام، علاوه بر تقدیر از دختران، باید به پرستاران هم اشاره کنیم. پرستاران اعم از بانوان، مردان و دختران است. آنها نقش بسیار ارزشمندی دارند. در آموزش، دختران و بانوان ما نقش مهمی دارند. در حوزه اقدام و عمل حضور دارند.

وی با بیان اینکه از دختران هوشمند جامعه که علاقه‌مند به فرهنگ ایران و اسلام هستند، قدردانی می‌کنیم زیرا به پیشرفت کشورشان عشق می‌ورزند، اظهار داشت: در روستاها آنها از دیرباز حضور اقتصادی دارند و امروز در مشاغل دیگر و پست‌های مدیریتی نقش دارند.

رییس‌جمهور ادامه داد: ۱۶ ماه از درگیر شدن کشور با بیماری خطرناک کووید ۱۹ می‌گذرد. در این مدت سه موج بلند را پشت سر گذاشته و موج چهارم را در حال پشت سر گذاشتن هستیم.

روحانی با تقدیر از مردم و بخش‌های مختلف جامعه تصریح کرد: این روزها زبان تشکر در کشور ما دچار لکنت عجیبی شده است. زبان نقد و انتقاد همیشه باز بوده و زبان تخریب و تغییر و تحریف به راه افتاده است. باید از خدمات و اقدامات یک ملت بزرگ صحبت کنیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر از دولت و وزارتخانه صحبت کنند، برایشان دردناک است. از مردم صحبت کرده و تشکر و تقدیر کنید، آنها که فعال بودند.

وی با تاکید بر اینکه کار بزرگی در کشور صورت گرفت، خاطرنشان کرد: از بهمن ۹۸ که فهمیدیم ویروس کرونا به این کشور وارد شده است، ابزار و امکاناتی نداشتیم، کیت تشخیص در اختیار نداشتیم. در آن شرایط کار را شروع کردیم. خوشبختانه در کیت تشخیص روی پای خود ایستادیم و در زمان کوتاه این کیت را تولید کردیم.

به گفته رییس‌جمهوری، توانستیم در این مدت آزمایشگاه‌ها را به سرعت توسعه دهیم و از دو آزمایشگاه به چند صد آزمایشگاه رسیدیم. امروز خودکفا هستیم و شاید هم بتوانیم کیت تشخیص را هم صادر بکنیم و در یک روز ۱۵۰ هزار مورد اقدام تشخیصی انجام دهیم. نهادها تلاش و کوشش کردند و این کار عظیم را انجام دادند که امروز ما در این زمینه کمبودی نداریم.

رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با اشاره به اقدامات دولت برای تهیه سایر اقلام مورد نیاز گفت: در روزهای اولیه‌ تشخیص این شد که برای حفاظت از این ویروس ما از ماسک و دستکش و وسایل شوینده استفاده کنیم. شما دیدید که در کشورها چه خبر شد، حتی در کشورهای بزرگ و صنعتی، در فرودگاه و هوا و زمین ماسک را از دست یکدیگر قاپیدند. البته ما در روزهای اولیه ماسک را به کشور چین اهدا هم کردیم.

وی ادامه دارد: ما به صحنه آمدیم و شرکت‌ها و صنعت همه وارد شدند و توانستیم ماسک را در زمان کوتاهی به اندازه کافی تولید کنیم و قیمت را هم متعادل و متناسب کرده و در اختیار همه قرار دهیم. در مواد شوینده و امثال آن مشکلی در کشور به وجود نیامد و همه چیز به وفور در اختیار بود

رییس جمهوری عنوان کرد: حالا مقایسه کنیم با کشورهایی که در هفته‌های اول فروشگاه‌های آنها دچار چه مشکلاتی شد. شاید یک و ماه نیم زمان برد تا بتوانند شرایط را عادی کنند اما ما حتی برای یک روز هم شرایط غیرعادی نداشتیم.

روحانی افزود: در تجهیزات پزشکی هم وضعیت ما همین‌طور بود وقتی ما ماسک N۹۵، گان، ونتیلاتور و اکسیژن‌ساز می‌خواستیم در کشور تولید شد و در اختیار قرار گرفت. همه نیازهای فوری در ارتباط با کرونا در بیمارستان‌های ما به سرعت تامین شد. البته آسان نبود و سخت بود.

وی اضافه کرد: همین امروز معاون درمان وزارت بهداشت و درمان در جلسه گزارش دادند که ۵۰ درصد بیمارستان‌های ما مجهز به اکسیژن‌ساز نبودند اما همه تامین شد و امروز همه بیمارستان‌ها دارای این تجهیزات هستند. حتی سیتی‌اسکن در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت. حدود ۲۵۰ دستگاه سی‌تی اسکن در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و بیمارستان‌ها ما در این زمینه تجهیز شد.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: مهم این بود که در طول این ۱۶ ماه ما دچار کمبود تخت نشدیم. من دچار حیرت هستم از آنهایی که درباره کرونا گاهی الفاظ نادرست و غیردقیق به‌کار می‌برند. در اروپا مردم مراجعه کردند به بیمارستان‌ها و جا نبود اینها را در چمن و حیات بیمارستان خواباندند و یا در ماشین‌ها بودند. این را همه ما از طریق فیلم‌ها و ماهواره دیدیم. در کشور ما اگر یک مورد اتفاق افتاده بود در تمام رسانه‌های ضدایرانی چه‌کار می‌کردند.

روحانی اظهار کرد: تخت به اندازه کافی بود. اگر زمانی لازم بود نیروهای مسلح هم به میدان آمدند البته خیلی نیاز نشد اما آنها هم آمدند و بیمارستان‌های آنها مجهز شد در برخی موارد که نیاز بود از تخت‌های آنها هم استفاده شد تا کشور از لحاظ تخت بیمارستانی دچار مشکل نشوند. تخت بیمارستان ما توانست هم بیماران کرونا و هم دیگران را کفایت کند و این کار بسیاری عظیمی بود.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت خاطرنشان کرد: من تعجب می‌کنم برخی‌ها این کلمه طرح تحول سلامت را نمی‌توانند بفهمند، سه کلمه است “طرح تحول سلامت” کدام یک از این سه کلمه را نمی‌توانید بفهمید. از طرح تحول سلامت، دنیا دچار تعجب شد، ۱۰ ها رهبر دنیا به خود من گفتند که شما چگونه در کشور توانستید این کار را انجام دهید. کشورهای بزرگ نتوانستند این کار را انجام دهند.

رییس جمهوری بیان کرد: یعنی سهم بیمار برای بستری شدن در بیمارستان، به ۶، ۷ یا ۱۰ درصد و در روستاها در یک مقطعی ۳، ۵ درصد برسد. البته این ۳ و ۵ درصد که ریاضیات ساده است چطور برخی‌ها ریاضیات ساده را هم یاد نگرفتند این را در مدرسه هم می‌توان یاد گرفت.

روحانی یادآور شد: مردم ایران بدانند کار دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه سلامت در تاریخ ایران بی‌نظیر بوده است. اگر حرفی دارید بیان کنید. تاریخ ایران را از زمان هخامنشیان تا الان را ورق بزنید همه تخت بیمارستانی ما در تاریخ ایران در ابتدای دولت یازدهم حدود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی بوده و در پایان این دولت حدود ۱۶۰ هزار تخت بیمارستانی تحویل خواهیم داد.

وی تصریح کرد: این خیلی روشن است ۹۰ هزار با ۱۶۰ هزار چیزی حدود ۲ برابر است. البته ۲ برابر بیشتر است. بسیاری از تخت‌های قدیمی بازسازی کامل شده است. اگر آنها را هم حساب کنیم خیلی بیش از ۲ برابر تخت بیمارستانی ایجاد شده است.

رییس جمهوری عنوان کرد: به همان نسبت کادر درمان و پزشک که مهمتر از تخت است و هجرت واقعی که صورت گرفت که معنای هجرت هم خیلی مشکل نیست. یعنی پزشک متخصصی که تهران، اصفهان، شیراز و مشهد را رها کرد و به یک بخش دورافتاده و حتی در یک شهرستان دورافتاده مستقر شد. به جای اینکه بیمار از آن طرف کشور راه بیفتد و به مرکز استان یا حتی تهران بیاید متخصص کنارش قرار گرفت آیا این کار مهم نبود؟


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا