شناسه خبر : 103408
تاریخ ارسال : ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ ب٫ظ
با ابراز ناامیدی از دکترین هسته ای جدید آمریکا؛

روسیه: اگر موجودیت روسیه به خطر بیفتد بکارگیری سلاح اتمی مجاز خواهد بود

به گزارش خطِ اعتدال، وزارت امورخارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای افزود: محتویات دکترین هسته ای جدید آمریکا که روز دوم فوریه پنتاگون منتشر کرد به شدت ناامید کننده بود.
در این بیانیه که در پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه روسیه منتشر شده، آمده است: با مرور اولیه این سند، ماهیت خصومت جویی و ضد روسی آن به چشم می خورد. با تاسف خاطرنشان می کنیم آمریکا سیاست خود را برای گسترش سلاح های هسته ای با استناد به نوسازی زرادخانه هسته ای روسیه و گویا افزایش نقش سلاح هسته ای در استراتژی نظامی این کشور توجیه می کند.


وزارت خارجه روسیه می افزاید: آمریکا ما را به اتخاذ استراتژی خصومت جویانه و افزایش احتمال استفاده از سلاح اتمی متهم می کند. این ادعاها با واقعیت مطابقت ندارد؛ دکترین نظامی روسیه امکان استفاده از سلاح اتمی را کاهش می دهند و فقط از نظر تئوری با سناریوی دفاع از کشور امکانپذیر هستند.
«روسیه فقط در پاسخ به تجاوز به این کشور و متحدان خود با استفاده از سلاح اتمی و سایر سلاح های کشتار جمعی، امکان بکارگیری سلاح هسته ای را مجاز می داند. همچنین بر اساس سناریوی دوم در شرایطی که موجودیت روسیه به خطر بیفتد بکارگیری سلاح اتمی مجاز خواهد بود.»
در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: در سال ۲۰۱۴ در دکترین نظامی روسیه اصطلاح سیستم بازدارندگی غیرهسته ای مطرح شد که جلوگیری از مناقشه های نظامی با تکیه بر نیروهای متعارف (و نه سلاح هسته ای) را تعیین می کرد.
در این بیانیه خاطرنشان شده است: چنین بنظر می رسد در سند بررسی وضعیت هسته‌ای آمریکا به آمادگی واشنگتن برای متوسل شدن به سلاح هسته ای اشاره شده است تا حق روسیه برای دفاع از خود و مقابله با تجاوز در شرایط بحرانی برای کشور زیر سئوال برود.
بیانیه می افزاید: امیدواریم که واشنگتن درجه بالای خطر را در اعمال چنین موارد دکترین هسته ای این کشور در طراحی ها و برنامه ریزی های نظامی درک کند.
وزارت امورخارجه روسیه خاطرنشان کرده است: رویکرد بی نهایت واشنگتن در مساله استفاده از سلاح هسته ای نگران کننده است. در دکترین هسته ای جدید آمریکا اعلام شده است که در شرایط فوق العاده می توان بکار گرفت و مولفان این سند آن را به سناریوهای نظامی محدود نمی کنند.
در ادامه بیانیه آمده است: سناریوهای نظامی نیز در این سند بطور غیرمشخص و مبهم تعریف شده است که به طراحان و برنامه ریزان آمریکایی اجازه می دهد هرگونه بکارگیری نیروی نظامی را دلیلی برای حمله هسته ای به کشور متخاصم بدانند.
وزارت خارجه روسیه می گوید: در چنین شرایطی در دکترین جدید هسته ای آمریکا، واشنگتن برنامه نوسازی اساسی سلاح هسته ای این کشور را اعلام می کند. در این رابطه ساخت مهمات هسته ای با قدرت کم برای موشک های بالدار و کلاهک های هسته ای جدید برای موشک های «ترایدنت -۲» ویژه زیردریایی های اتمی که در سند دکترین هسته ای جدید آمریکا به آن اشاره شده به شدت نگران کننده است.
در بیانیه خاطرنشان شده است: سلاح هسته ای با این مشخصات برای بکارگیری در میدان جنگ طراحی می شود و وسوسه برای بکارگیری آن بویژه با توجه به اجازه آمریکا برای انجام حملات پیشگیرانه که در سند دکترین هسته ای اشاره شده است، افزایش می یابد.
وزارت امورخارجه روسیه در پایان بیانیه خاطرنشان کرده است: با توجه به رویکردهایی که توسط واشنگتن در دکترین هسته ای جدید این کشور اعلام شده است روسیه تدابیر لازم را برای تامین امنیت خود اتخاذ خواهد کرد.
پنتاگون روز جمعه نسخه نهایی سند «بررسی وضعیت هسته‌ای آمریکا» که دکترین هسته‌ای رئیس‌جمهوری این کشور را مشخص می‌کند منتشر کرد.
انتشار این سند موجب نگرانی روسها شده به گونه ای که آناتولی آنتونف سفیر روسیه در آمریکا امروز (شنبه) گفت که امیدوار است واشنگتن در آینده نزدیک درباره دکترین هسته ای جدید آمریکا توضیح بدهد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا