شناسه خبر : 157617
تاریخ ارسال : ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۴:۱۱ ب٫ظ

رویکرد اصلی ما در انتخابات اسفندماه مجلس، چه باید باشد؟

 

به گزارش خط اعتدال ، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران همواره از اهمیت زیادی برخوردار است و از این حیث تفاوتی بین انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی نیست؛ زیرا در نظام مردمسالارانه، حضور نقش آفرین و تأثیرگذار مردم، مهمترین مؤلفه ی تعیین کننده در ابعاد داخلی و خارجی و ترسیم کننده سمت و سو و رویکردهای کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مانند آن است. از آنجایی که در هر کشوری، مشروعیت عرفی نظام سیاسی درگرو پذیرش آن توسط مردم است، انتخابات همواره از سوی نظام سیاسی به ‌مثابه رأی به اصل نظام و میزان مشروعیت آن قلمداد می‌شود. از این جهت تفاوتی نمی کند که در سطح ملی، چه و کدام انتخابات، برگزار می شود و یا آن انتخابات از جهت نتایج و دستاوردها، در تثبیت یا تضعیف کدام گفتمان یا رویکرد سیاسی تأثیرگذار است.

علاوه بر اینکه مؤلفه تأمین امنیت و برگزاری انتخابات سالم در تمامی حوزه‌های انتخاباتی از دغدغه‌های اصلی نظام سیاسی خواهد بود، اما انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفندماه، از جهات عدیده ای حائز اهمیت و حساسیت ویژه و منحصر بفردی برخوردار است. از این جهت رویکردها و جبهه بندی های سیاسی و جناحی و یا لیست های انتخاباتی دارای اولویت و نقشی سرنوشت ساز نیستند. آنچه اکنون در انتخابات پیش رو اهمیت دارد، مقوله حضور حداکثری و مشارکت بالا مردمی برای نشان دادن عزم ملی بر موضع مقاومت و پایبندی به آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی و دفاع از حقوق منافع ملی و تأمین امنیت و عزت ایران اسلامی است.
با توجه به شرایط و وضعیت موجود کشوری و منطقه ای و نیز تحولات و رویدادهای بین المللی در آستانه انتخابات مجلس و نیز تغییر کلی فضای گفتمانی کشور ناشی از مشکلات و فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا و مشکلات داخلی ناشی از برخی سیاست ها و برنامه ها، اینک نظام و مردم به دنبال ایجاد مجلسی کارآمد، توانمند و ملتزم به اجرای سیاست های راهبردی و برنامه های توسعه مبتنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و اشتغال هستند که برای مقابله با سیل تحریم ها و فشارها بتواند اهداف توسعه کشور و ایجاد رفاه معیشتی مردم را محقق سازد. از این جهت انتخابات پیش رو مهمترین آوردگاه برای تغییر توازن فعلی و ترسیم، تثبیت و استقرار مجلسی است که فارغ از هرگونه رویکرد و یا گرایش سیاسی جناحی، گفتمان مقاومت و تداوم توسعه و رشد اقتصادی را بر عرصه عمومی کشور حاکم سازد.
کشور اینک نیاز جدی و مبرم به تغییر فضای سیاسی مجلس و تحکیم و وحدتی در گفتمان غالب بر آن دارد و بر این اساس همگان باید حمایت و پشتیبانی از همه قوا و دستگاهها و نهادها و همه ارکان مدیریت کشور را سرلوحه انتخاب های خود قرار دهند و در نتایج این انتخاب ها کسانی در مسند خدمت به کشور قرار گیرند که اهداف و رویکردهای تحقق منافع مردم شریف و همیشه در صحنه ایران و نظام اسلامی را بر رویکردها و اغراض و سلیقه های حزبی و جناحی خود ترجیح دهند. بر این اساس لازم است که عملکرد، ظرفیت ها، سیاست ها و برنامه های دولت دوازدهم مورد بازخوانی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد و موفقیت ها و یا برنامه های در دست اجرایی که در جهت رشد و توسعه کشور و در جهت رفع مشکلات و بحران ها و مدیریت مثبت و مدبرانه معیشت و اشتغال مردم است، تداوم یابد و از سوی مجلس مورد حمایت و پشتیبانی تمام عیار و قدرتمندانه قرار گیرد. اما در بخش هایی که نیاز به بهبود و اصلاح و یا تغییرات لازم است، مجلس با تصویب قوانین یا اصلاح مقررات و ضوابط و نیز نظارت کامل و دقیق و کارشناسانه، به روند اجرای قوانین و برنامه ها، از اهداف نظام اسلامی و استحکام مقاومت و روند توسعه کشور یاری رساند.
با استقرار رویکرد «تشکیل مجلسی کارآمد و توانمند» در نزد آحاد مردم، مسئولان، اهالی سیاست و همه دست اندرکاران کشور، در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکا و ایادی او، به تنش ها و چالش های سیاسی آسیب زا بین احزاب و جناح های سیاسی(چون: اصولگرا، اصلاح طلب، کارگزاران، جبهه پایداری و غیره) پایان داده خواهد شد و جبهه واحد همدلی و همراهی در رویارویی با دشمنان ایران عزیز شکل خواهد گرفت. در غیر این صورت با آرایی متشتت و شکننده و تشدید بحران و ناکارآمدی در مدیریت کشور مواجه خواهیم شد. هر چند بدیهی است که نگرش ها و سلیقه های سیاسی در سایه تلاش و همکاری در تصویب قوانین و نظارت بر اجرای آن و یا جرح و تعدیل برنامه ها و سیاست ها متجلی خواهد شد؛ اما آنچه اولویت و اهمیت دارد، ایجاد و استقرار مجلسی کارآمد و توانمند است که در رأس امور قرار گرفته و اعتماد و آرامش و امید و تحول را در سطح ملی متبلور خواهد ساخت.

* پژوهشگر و کارشناس حقوقی


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا