شناسه خبر : 125015
تاریخ ارسال : ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳ ب٫ظ

رویکرد تحول گرایانه «حزب اعتدال وتوسعه» در مجمع عمومی این حزب، گامی مناسب و خردمندانه برای حضوری موثر و سازنده در آینده سیاسی کشور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

رویکرد تحول گرایانه «حزب اعتدال وتوسعه» در مجمع عمومی این حزب، گامی مناسب و خردمندانه برای حضوری موثر و سازنده در آینده سیاسی کشور

تصمیم برای تأسیس حزب اعتدال و توسعه در پاییز سال ۱۳۷۸ پس از دیدار با آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی و مشورت با وی توسط معتقدان به اعتدالگرایی جدی‌تر شد. اندیشه تأسیس این حزب با انگیزه ایجاد اتحاد بین همه نیروهای معتدل در دو جناح شکل گرفت. طبق توصیه مرحوم هاشمی رفسنجانی، بهترین گزینه برای رهبری حزب، دکتر حسن روحانی بود. پس از مشورت های لازم مرحوم هاشمی با حسن روحانی، در نهایت این حزب بعنوان یک حزب اعتدالگرای ایرانی در سال ۱۳۷۸ با هدف تجمیع نخبگان و متخصصان و ظرفیت های ارزشمند کشور برای ارتقاء درجه اهمیت، قدرت و ثروت ایران در منطقه و جهان و به دور از جناح بندی‌های چپ و راست رسماً تشکیل و تأسیس گردید و دکتر محمدباقر نوبخت به عنوان دبیرکل آن انتخاب شد.

اولین کنگره حزب در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ برگزار شد؛ اما بعد از فراز و نشیب هایی در چند سال اخیر، مجمع عمومی حزب اعتدال و توسعه دهم آبان ماه سال جاری برگزار شد.

در مجمع عمومی (کنگره سراسری) این تشکل سیاسی که با حضور گسترده اعضای شورای مرکزی قبلی، دبیران، رؤسا و اعضای کانون‌ها و استان‌های این حزب و با نظارت نماینده وزارت کشور برگزار شد، اساسنامه جدید این حزب (منطبق با قانون جدید احزاب و دستورالعمل کمیسیون ماده ١٠ احزاب)، پس از بحث و بررسی مورد تصویب حاضران قرار گرفت و همچنین، اعضای شورای مرکزی جدید از سوی اعضا انتخاب شدند.

از نکات قابل توجه در این مجمع این بود که از لحاظ چینش ،ترکیب جدیدی شکل گرفت که بیش از نیمی از  آن را جوانان تشکیل می‌دهند و پنج نفر از بانوان هم در اعضای شورای مرکزی حضور دارند.

ضمن آن که رییس دفتر ریاست‌جمهوری و یکی از معاونین وی، چند استاندار و معاون وزیر و استاد دانشگاه در ترکیب جدید حضور دارند؛ حضور پررنگ اقوام ایرانی نیز در ترکیب جدید، از نکات قابل توجه است. اما نکته اساسی در شکل گیری ترکیب جدید شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، توجه اعضای این حزب به الزامات و ضرورت ها و شرایط کنونی جامعه ماست. در جامعه کنونی ایران گرایش زیادی به حضور و فعالیت نسل جوان و بانوان بوجود آمده و از سوی دیگر حضور اقوام مختلف ایرانی نیز می تواند نوعی وفاق و همدلی و مشارکت ملی را در عرصه های مختلف سیاسی و فرهنگی ایجاد کند. جامعه ایران امروز بیش از هر چیز خواهان حضور نسلی جوان و پرنشاط و باانگیزه در عرصه سیاسی اجتماعی است و حزب اعتدال و توسعه توانسته است این مطالبه اجتماعی را در قالب این تحزب محقق سازد.

از نکات ویژه و قابل توجه در سومین مجمع عمومی (کنگره سراسری) حزب اعتدال و توسعه که در نوع خود بی سابقه بود، صرفه جویی در هزینه برگزاری چنین نشست هایی، ایجاد ترکیب جمعیت متنوع از شرکت کنندگان از سراسر کشور، انتخاباتی سالم و بی حاشیه، ایجاد شورایی متنوع و مرکب از افراد دولتی و غیر دولتی، پیروزی و حضور ارکان اصلی حزب در شورای مرکزی، عدم اعمال سلیقه های باندی و مناسبات مبتنی بر رانت و قدرت، حضور همه ارکان قبلی حزب در انتخابات و وجود فضایی صمیمانه و دوستانه و به دور از اختلافات و تنش ها و دشمنی ها که بسیاری از شایعات را خنثی کرد!

حضور چهره های مهم و شاخص سیاسی کشور همچون محمدباقر نوبخت، محمود واعظی ،اکبر ترکان، فاطمه هاشمی رفسنجانی، علی جنتی،مرتضی بانک و بسیاری دیگر از شخصیت های موجه و خوشنام در این حزب می تواند نقطه ثقل و اعتبار آن باشد و زمینه مناسب و مساعد را برای حضور قدرتمند و تأثیرگذار این حزب در عرصه سیاسی و مدیریتی کشور مهیا سازد.

بی تردید رویکرد تحول گرایانه و آینده نگری حزب و اعتدال وتوسعه می تواند منجر به ایجاد نسل جدیدی از اعتدالگرایان جوان و بانشاط شود که خواهند توانست در ساختار و بدنه نظام و دولت تدبیر و امید به تحقق اهداف و رویکردهای اعتدالی و برنامه های رشد و توسعه کشور یاری رسانند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا