شناسه خبر : 110931
تاریخ ارسال : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱:۱۰ ب٫ظ

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در هفتادو چهارمین اجلاس اسکاپ : مبنای بسیاری از نابرابری‌های نظام بین‌الملل بی‌اخلاقی و رفتارهای خارج از هنجارهای مقبول بین‌المللی و عدم التزام به تعهدات پیشین است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دکتر محمدباقر نوبخت در سخنرانی خود در هفتاد وچهارمین نشست اسکاپ که با حضور نمایندگان ۶۶ کشور عضو کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه در بانکوک  برگزار شد، با اشاره به شعار امسال کمیسیون  اسکاپ مبنی بر مخالفت با هرگونه نابرابری، مبنای بسیاری از نابرابری‌ها در عرصه نظام بین‌الملل را  بی‌اخلاقی و رفتارهای خارج از هنجارهای مقبول بین‌المللی و عدم التزام به تعهدات پیشین دانست.

به گزارش خط اعتدال به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور ، رییس سازمان برنامه و بودجه در سخنرانی خود در این اجلاس تصریح کرد: فکر می‌کنم ما نمایندگان کشورها‌ی منطقه‌ در این کمیسیون پراهمیت منطقه‌ای بیش از سایرین و به خوبی آگاهی داریم که برای مثال مسؤولیت خدشه به یک پیمان مهم بین‌المللی همانند «برجام» که پایبندی جمهوری اسلامی ایران به آن، ۱۰ بار مورد تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته، برعهده کیست؟

معاون رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با  بیان اینکه ایران همواره به تعهدات بین‌ المللی خود پایبند بوده است افزود: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور متعهد به تعهدات بین‌المللی، برنامه ششم توسعه ملی خود را اجرا می‌کند. تقویت اقتصاد دانش‌محور با توسعه فناوری پیشرفته در موضوعات بسیار گسترده یکی از موضوعات کلیدی می‌باشد که در اجرای برنامه موردنظر قرار گرفته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور  همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش مخاطرات بلایا و ایجاد تاب‌آوری شامل ارتقاء سطح تأمین مالی و بسیج منابع موردنیاز برای کاهش مخاطرات بلایا، به گرمی از هرگونه همکاری و حمایت توسعه دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای که به دستیابی اهداف تعریف شده برای مرکز اپدیم منجر، استقبال می‌کند.

اسکاپ

 متن کامل سخنرانی دکتر نوبخت در  هفتادوچهارمین اجلاس اسکاپ به شرح زیر است:

عالیجنابان نمایندگان محترم دولت‌های عضو اسکاپ
رئیس محترم
معاون محترم دبیرکل ملل متحد و دبیر اجرایی اسکاپ
خانم‌ها و آقایان

مایلم در ابتدای عرایضم از دولت پادشاهی تایلند به عنوان میزبان اسکاپ و برگزارکنندگان این اجلاس از دبیر محترم اجرایی اسکاپ گرفته تا کارشناسان دست اندرکار تشکر نمایم. برای من و هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران شرکت در این اجلاس فرصتی ارزشمند ابرای تبادل ایده‌ها و نظرات است.

همچنین فرصت را غنیمت شمرده و ضمن محکوم نمودن وقایع تروریستی اخیر از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به دو دولت اندونزی و فلسطین مصیبت کشته شدن جمعی از اتباعشان در حوادث تروریسیتی سه روز گذشته را تسلیت عرض می‌نمایم.

عالیجنابان

در قرن حاضر همه دولت‌های ملی و نهادهای بین‌المللی در تلاش برای نیل به صلح از طریق ماندن در توافق‌های بین‌المللی و عمل به آنها براساس اصول بنیادین حقوق بین‌الملل هستند. چندجانبه‌گرایی و تقویت سازوکارهای همکاری‌های چندجانبه از جمله اهدافی است که مبنای تشکیل سازمان ملل متحد گردید.

هنجارها و رویه‌های موجود در نظام ملل متحد و نهادهای وابسته به آن همواره در راه بهبود روح همکاری‌های جمعی و فهم متقابل از منابع مشترک ملت‌ها اصلاح شده‌اند.

هیأت‌های محترم حاضر در این کمیسیون بسیار مهم منطقه‌ای اذعان دارند که متأسفانه برخی از کشورها خلاف رویه مزبور به صرف تغییر در مناسبات داخلی خود، تعهدات قبلی خود را نادیده می‌گیرند.

درک ما این است که این نوع اعمال می‌تواند پیام‌های نامناسبی به جامعه جهانی ارسال نماید و قبل از هرگونه آثار زیانبار اقتصادی و اجتماعی، این رفتار می‌تواند اعتماد بین‌المللی را که منجر به بسیاری از تعهدات و قراردادها می‌شود را مورد آسیب جدی قرار دهد.

مبنای دیپلماسی چندجانبه مبتنی بر توافق و تلاش برای احصاء منابع همه ذی‌نفعان است. خارج شدن از یک پیمان زیست‌محیطی صرفاً بر محیط زیست یک کشور اثر ندارد کما اینکه سایر توافقات بین‌المللی اثری سازنده و یا غیرسازنده برای تمام اعضای ملل متحد دارد.

رئیس محترم

نمایندگان گرامی

 

اطلاع یافتم که در نظرات ارایه شده در این کمیسیون اهمیت بسیار بالای چندجانبه‌گرایی در مقابل یکجانبه‌گرایی به طور کامل مورد بحث قرار گرفته و از این بابت بسیار خرسندم که تأثیر نامطلوب گسترش یکجانبه‌گرایی بر توسعه پایدار به خوبی در خلال مباحثات دیروز نقد و تبیین شده است.

به نظر می‌رسد چندجانبه‌گرایی که محصول خرد جمعی جامعه بین‌المللی است موجبات هم‌افزایی و توزیع بیشتر توازن سود حاصل از رشد می‌شود؛ این در حالی است که روند جدید نادیده انگاری موج فزاینده حمایت‌گرایی، تضعیف‌کننده قواعد و سوابق موجود چندجانبه‌گرایی از جمله نظام تجارت چندجانبه است. این روند مخاطره‌آمیز که به طور مشخص منطقه ما را تهدید می‌کند می‌بایست از طریق افزایش گستره آگاهی و همکاری نزدیک ما متوقف گردد.

نابرابری و توسعه پایدار به عنوان محورهای اصلی مورد توجه این کمیسیون، با توجه به روند رو به گسترش موصوف، نیازمند امعان‌ نظر و درک بهتر هستند.

عالیجنابان

شعار کمیسیون امسال مخالفت با هرگونه «نابرابری» است؛ و بسیار مناسب است که همه هیأت‌های محترم حاضر در نظر داشته باشند که مبنای بسیاری از نابرابری‌ها در عرصه نظام بین‌الملل بی‌اخلاقی و رفتارهای خارج از هنجارهای مقبول بین‌المللی و عدم التزام به تعهدات پیشین است. فکر می‌کنم ما نمایندگان کشورها‌ی منطقه‌ در این کمیسیون پراهمیت منطقه‌ای بیش از سایرین و به خوبی آگاهی داریم که برای مثال مسوولیت خدشه به یک پیمان مهم بین‌المللی همانند «برجام» که پایبندی جمهوری اسلامی ایران به آن، ۱۰ بار مورد تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته، برعهده کیست؟

ما در این اجلاس گردهم آمده‌ایم تا بار دیگر در تعامل و همفکری با یکدیگر، با نگاهی بر چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو، با تکیه بر امکانات و ظرفیت‌های منطقه، زمینه‌ساز زندگی بهتر برای ملت‌هایمان باشیم. از این رو لازم است راه‌های دستیابی منطقه به اهداف توسعه‌ای را بر مبنای ضروریات ملی خود احصاء و در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای ملی از آن بهره‌مند گردیم.

برگزاری اجلاس سالانه کمیسیون، در واقع تأکیدی بر ضرورت تعامل سازنده و مؤثر کشورهای عضو اسکاپ در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. این امر تأکیدی بر ضرورت سازگاری نظریه‌های توسعه با نیازهای منطقه‌ای است.

از جمله چالش‌های اساسی در فعالیت‌های مربوط به توسعه زیرساخت‌های منطقه، عدم کفایت منابع مالی و ریسک بالای سرمایه‌گذاری است. دستیابی به اقتصادی متعادل، با ثبات و پایدار، با جایگاهی مشخص برای تسهیل مشارکت بخش خصوصی و دولتی، در گروه انجام اصلاحات اساسی در ساختار اقتصادهای ملی و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای، با به‌کارگیری ابزارهای پولی و مالی کارآمد است. براین اساس اکنون زمان آن فرا رسیده که ضمن تأکید بر ابتکارات و راهکارهای توسعه‌ای جدید در جهت تقویت همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی بین کشورهای منطقه اسکاپ، به گسترش همکاری‌های اقتصادی و تأسیس نهادهای مالی و پولی و اقتصادی منطقه‌ای در راستای این همگرایی و یکپارچگی اقتصادی توجه بیشتری شود.

عالیجنابان

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور متعهد به تعهدات بین‌المللی، برنامه ششم توسعه ملی خود را اجرا می‌کند. تقویت اقتصاد دانش‌محور با توسعه فناوری پیشرفته در موضوعات بسیار گسترده یکی از موضوعات کلیدی می‌باشد که در اجرای برنامه موردنظر قرار گرفته است.

ما بیمه سلامت را بدون وابستگی به پایگاه شغلی افراد، که آن را «طرح بیمه سلامت ایرانیان» می‌نامیم برای عموم اجرا کرده و پوشش بیمه‌های اجتماعی را برای افراد و گروه‌های کم‌درآمد گسترش داده‌ایم. کمک‌‌های نقدی به خانوارهای فقیر خصوصاً زنان سرپرست خانوار و معمول را چند برابر کرده و در حقوق و دستمزد تعادل برقرار کردیم «تا کسی جا نماند».

خانم‌ها و آقایان

همان‌گونه که مستحضر هستید، منطقه آسیا و اقیانوسیه بلاخیزترین نقطه کره‌زمین می‌باشد. با عنایت به گزارش بالایای آسیا و اقیانوسیه برای سال ۲۰۱۷ منتشر شده توسط کمیسیون اجتماعی و اقتصادی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ)، مشخص گردید که در منطقه مزبور ریسک مخاطرات با آهنگ سریع‌تری نسبت به تاب‌آوری در حال گسترش می‌باشد. این مسأله به ویژه در مناطق کمتر توسعه‌یافته آسیا و اقیانوسیه یعنی کشورهایی که از ظرفیت پایین‌تری درخصوص مقابله با بلایای طبیعی برخوردار هستند، بیشتر نمود پیدا می‌کند. به عبارت دیگر، یک فرد در آسیا و اقیانوسیه پنج برابر فرد مشابه در سایر نقاط جهان در معرض خطر بلایای طبیعی است. از سال ۱۹۷۰ تاکنون، بالغ بر ۲ میلیون نفر در اسیا و اقیانوسیه به واسطه بلایای طبیعی جان خود را از دست داده‌اند. این رقم معادل ۵۷ درصد کل تلفات انسانی ناشی از زلزله در جهان می‌باشد. به طور میانگین، هر سال نزدیک به ۴۳ هزار نفر در منطقه مزبور به واسطه طیف وسیعی از بلایای طبیعی جان خود را از دست داده‌اند. شایان ذکر است رقم تلفات از یک سال تا سال دیگر تفاوت چشم‌گیری داشته است.

بلایا همچنین میزان گسترده‌ای از خسارات مادی را به همراه داشته است. در سال‌های بین ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶، منطقه متحمل خسارتی بالغ بر ۳/۱ تریلیون دلار گردیده است. عمده بلایایی که موجبات خسارات اشاره شده را فراهم آورده‌اند سیل، طوفان، خشکسالی‌، زلزله و سونامی ناشی از زلزله می‌باشند. نظر به افزایش میزان تولید ناخالص داخلی کشورها، میزان خسارت وارده به دارایی های فیزیکی هر ساله افزایش می‌یابد. شکاف اطلاعاتی و دانش پیرامونی، درک و آگاهی از مخاطرات، آسیب‌پذیری و قرار گرفتن در معرض خطر بلایا از جمله اصلی‌ترین چالش‌های فوق بعلاوه طوفان‌های گرد و غبار و رعد و برق‌های شدید هستند.

رئیس محترم

نمایندگان گرامی

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای به شدت در معرض خطر بلایای طبیعی، از دهه‌های گذشته، تدابیر جدی و گسترده‌ای به‌منظور تخفیف آسیب‌ها و آثار منفی بلایای طبیعی اتخاذ نموده است. در مقیاس ملی، برنامه‌های پنجم و ششم توسعه ملی، تدابیر ساختاری نظیر ارتقاء استانداردهای ایمنی و تاب‌آوری مرتبط با زیرساخت و ساختمان‌سازی، مقاوم‌سازی و به روزرسانی سازه‌های آسیب‌پذیر و بالا بردن میزان آمادگی و تقویت ظرفیت به‌منظور مقابله مناسب با بلایای طبیعی را در خود گنجانده‌اند. در یک حرکت تاریخی، دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به تخصیص ۲ درصد از بودجه ملی سالانه به موضوع کاهش مخاطرات بلایا و بالا بردن آمادگی مقابله با بلایا نموده است. برنامه ملی پیشرو ایمنی مدارس یکی از نمونه‌های موفق حاصل از اتخاذ تدابیر مزبور می‌باشد.

در مقیاس منطقه‌ای، نظر به قطعنامه‌های ۱۱/۹۷ و ۱۱/۷۱ اسکاپ مصوب سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران سخاوتمندانه و با درک تعهد و احساس مسؤولیت منطقه‌ای و بین، میزبانی مقر مرکز آسیا و اقیانوسیه برای مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) را بر عهده گرفته است. بعلاوه در قالب کمک‌های داوطلبانه، هزینه تأسیس مقر و برخی فعالیت‌های جاری و اداری اپدیم را تقبل نموده است. با عنایت به اینکه مرکز مزبور مناسب‌ترین بستر برای همکاری‌های منطقه‌ای جهت تقویت ظرفیت اطلاعات بلایا شناخته می‌شود، توافق مقر مرکز اپدیم در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸ میان اسکاپ و جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید و مقرر گردید که این مرکز در سال‌جاری میلادی فعالیت رسمی خود را در ایران آغاز نماید.

خانم‌ها و آقایان

جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش مخاطرات بلایا و ایجاد تاب‌آوری شامل ارتقاء سطح تأمین مالی و بسیج منابع موردنیاز برای کاهش مخاطرات بلایا، به گرمی از هرگونه همکاری و حمایت توسعه دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای که به دستیابی اهداف تعریف شده برای مرکز اپدیم منجر، استقبال می‌نماید.

در خاتمه، ضمن ابراز تأسف عمیق خود از پایان مأموریت خانم شمشاد اختر معاون محترم دبیر کل سازمان ملل، مایلم مراتب قدردانی صمیمانه خود و دولت متبوعم را نسبت به زحمات در خور تقدیر و همچنین همکاری صادقانه دبیر اجرایی محترم اسکاپ و نیز تیم تحت مدیریت ایشان در راستای تأسیس مرکز اپدیم در تهران ابراز نمایم. به علاوه مایلم از تمامی کشورها و سازمان‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه که در تأسیس و عملیاتی‌سازی مرکز مزبور نقش سازنده ایفا نمودند به گرمی تشکر نمایم.

به امید روزی که نابرابری منجر به عدم تحقق حق مسلم همه ملت‌ها یعنی حق توسعه نشود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا