شناسه خبر : 137744
تاریخ ارسال : ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲:۴۱ ب٫ظ

سخنان شفاف، مستدل، و صریح «سید عباس موسوی» در نخستین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه/ ترسیم و تبیین مواضع دیپلماتیک دولت تدبیر و امید در پاسخ به جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

سخنان شفاف، مستدل، و صریح «سید عباس موسوی» در نخستین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه/ ترسیم و تبیین مواضع دیپلماتیک دولت تدبیر و امید در پاسخ به جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

سرویس بین الملل «خطِ اعتدال»/جنگ روانی دولت و برخی سناتورهای تندروی آمریکا علیه ایران که پس از برجام آغاز شده بود، این روزها افزایش یافته است تا با مخدوش و دشوار ساختن رابطه و همکاری دیگر کشورها با ایران و نیز ایجاد نگرانی در افکارعمومی کشورمان، از این طریق ایران را در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داده و وادار به پذیرش خواسته های خود گرداند و به بهانه مساله حقوق بشر و پس از آن تروریسم تحریم‌ها و فشارهای بیشتری را علیه ایران اعمال کنند. در این راستا مجلس سنای آمریکا قانونی تحت عنوان «کاتسا» را تدوین کرد تا براساس این قانون، ایران را عامل بی‌ثباتی و دخالت در امور دیگر کشورها معرفی‌کند. بی تردید نظام قدرت کنونی در آمریکا با لابی رژیم صهیونیستی این بهانه جویی ها را ‌ادامه خواهد داد تا با استفاده از آن، فضای بین‌المللی را علیه ایران منفی ساخته و إعمال فشارها و یا تهدید نظامی خود را موجه سازد. از سوی دیگر دولت امریکا به کمک رژیم صهیونیستی، جنگ رسانه ای و سیاسی با تبلیغات ضدایرانی در رسانه های وابسته به خود را با هدف تحریک اعتراض ها و دعوت به تغییر نظام در ایران نیز دامن می زند.

هرچند دولتمردان آمریکایی مدعی هستند که هدف آنها از فشارها و تهدید علیه مقامات ایران، تغییر رویکرد سیاسی مقامات ایرانی است و نه تغییر رژیم، ولی موج فشارهای سیاسی و اقتصادی ضدایرانی همچنان ادامه دارد.

اشتباه فاحش دولتمردان آمریکا این است که گمان می کنند فشارهای اقتصادی موجود و افزایش تحریم ها برای تغییر رژیم موثر و کافی هستند؛ اما این استراتژی، دنبال کردن سایه هاست که در نهایت به تکرار شکست
سیاست های آمریکا در جهان و خاورمیانه منجر خواهد شد.

سخنان و سیاست های پریشان و متوهمانه ترامپ و نتانیاهو نشانه مستأصل بودن و نگرانی آنها به خاطر انزوای روزافزون و ترس از حضور حزب الله لبنان و ایران در مرزهای اسرائیل با لبنان و سوریه و نیز قدرت نظامی ایران و به دست داشتن ابتکار عمل جمهوری اسلامی در منطقه است. از این جهت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در تهدید به بستن تنگه هرمز به ترامپ گفت که «جنگ با ایران، مادر همه جنگ ها خواهد بود».

مجموعه اقدامات و موضع گیری های آمریکا که با ایجاد یک جنگ روانی و لفاظی های میان تهی، در پی ایجاد هرج و مرج و فروپاشی اقتصاد و اتحاد ملی در ایران است، نیاز به نگاه هوشمندانه نظام دیپلماسی ایران و همدلی و ثبات قدم و هشیاری همه مسئولان و آحاد مردم ایران اسلامی دارد؛ این دقت نظر و مواضع هوشمندانه را می توان در سخنان و اعلام مواضع ««سید عباس موسوی»  سخنگوی جدید وزارت امور خارجه دریافت.

 

«سید عباس موسوی» در نخستین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه، به نکته دقیق و هوشمندانه ای اشاره کرد و اظهار داشت که  با خروج غیرقانونی و خلاف موازین جهانی از برجام از سوی آمریکا و اعمال تحریم‌ها و شرایط تحمیلی، دستگاه دیپلماسی تحرکات جدیدی را آغاز کرده است. این سخن می تواند تا حد زیادی معادلات سیاسی دشمنان را بر هم زند و آنان را دچار گیجی و سردرگمی کند.

وی سفرهای اخیر وزیر امور خارجه در منطقه از جمله سوریه، ترکمنستان، هند، چین، ژاپن و دیگر کشورها را در راستای منافع ملی ایران و تحرکات جدید دستگاه دیپلماسی ایران عنوان کرد و اظهار داشت که تحرکات دیپلماتیک در سطوح مختلف از جمله وزرا و حتی رییس جمهوری با همسایگان شمالی هم به زودی آغاز می‌شود؛ اما موسوی از ماهیت و چند و چون این سفرها و تحرکات چیزی نگفت تا آمریکا و اسراییل همچنان در سردرگمی و ابهام باقی بمانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اظهارات متناقض رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، از موضع شجاعانه و مقتدرانه ایران سخن گفت و اظهار داشت: «جمهوری اسلامی چندان به سخنان و لفاظی‌ها توجه ندارد. مهم این است که تغییر لحن به تغییر رویکرد و رفتار منجر شود.»

سخن هوشمندانه سخنگوی وزارت امور خارجه که نکته ای راهبردی برای کشور ماست، توجه داشتن و اهمیت دادن به تغییر رویکرد و رفتار آمریکاست، نه تغییر لحن آن که حاوی لفاظی ها و ایجاد جنگ روانی است. بر این اساس وی اظهار داشت: «ما براساس آنچه مشاهده می‌کنیم و آثاری که بر ما و منطقه مترتب است، تصمیم‌گیری‌ می‌کنیم. سردرگمی در دولت آمریکا مشاهده هم می‌شود، ولی تغییر رویکرد برای ما اهمیت دارد.»

موسوی بر همین اساس به عدم تناقض در رفتار و گفتار ترکیه در حوزه انرژی اشاره کرد که می تواند مبنای تعامل این دو کشور در زمینه صادرات نفت ایران به ترکیه و همکاری در حوزه انرژی باشد.

سید عباس موسوی به نکته مهم دیگری اشاره کرد که می تواند خنثی کننده تبلیغات آمریکا و اسراییل در باره تهدید و ارعاب کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس توسط ایران باشد و آن ایده پیشنهاد عدم تعرض وزیر امور خارجه به کشورهای عربی است. وی این ایده را با استناد به سوابق پیشین که حتی در قطعنامه ۵۹۸ آمده مطرح کرد و گفت که این ایده جدید نیست و آقای ظریف قبلاً هم مجمع گفتگوهای منطقه‌ای را مطرح کردند. موسوی در پاسخ به تبلیغات دشمنان علیه ایران، با تأکید بر اینکه ایران مایل نیست در منطقه‌ای که تنش و سوء تفاهم وجود دارد، باشد و اراده دارد تنش‌ها و سوءتفاهم را کاهش داده و حتی از بین ببرد.

بعبارت دیگر سخنان سید عباس موسوی بیان مستدل این نکته بود که ایران با پیشنهاد مجمع گفتگوهای منطقه ای و التزام به قوانین و معاهدات بین المللی در واقع حسن نیت خود را مطرح کرده است و به دنبال ایجاد منطقه‌ای همراه با صلح، ثبات و با توسعه است؛ بنابر این القای توهم قصد تعرض جمهوری اسلامی به کشورهای عرب منطقه، اتهام و دروغی بی پایه و اساس است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران مذاکره با آمریکا را در شرایط کنونی منتفی دانست و شروط ایران برای فرض مذاکره با آمریکا را احترام به توافقات بین‌المللی و بازگشت به آنها – از جمله برجام – دانست و دلیل امتناع ایران از مذاکره را خروج غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرد که با این نقض عهد، ایران چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بیند.

عدم پایبندی اروپایی ها به برجام و اکتفای آنها به حمایت لفظی و بیانیه سیاسی نکته ی دیگری بود که مورد اشاره موسوی قرار گرفت و وی به عنوان سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که همواره به دیپلماسی فرصت گفتگو را می دهیم؛ زیرا ایران ملتی اهل گفت‌وگو و منطق است و راه گفتگو را هیچ وقت نبسته؛ اما ایران خواستار اجرای تعهدات از سوی اروپا و دیگر کشورهای عضو برجام است. هر چند ایران همه کشورهای باقی مانده در برجام را یکسان نمی‌داند و حساب روسیه و چین را همانند کشورهای اروپایی نمی‌بیند.

موسوی با بیان اینکه صرف دیدار و گفتگو با نخبگان و شخصیت های سیاسی مانند مقامات کنگره آمریکا به معنای مذاکره نیست؛ زیرا آنها مقام دولتی تلقی نمی‌ شوند و مجوز مذاکره و توافق نیز ندارند، شائبه و تبلیغات منفی برخی از رسانه ها در باره مذاکره ایران با آمریکا را نیز خنثی کرد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی بنای مذاکره با مقامات آمریکایی را ندارد؛ ولی برای گفت‌وگو با نخبگان سیاسی و مقامات سیاسی سابق منعی وجود ندارد.

اشاره به تداوم دیپلماسی فعال ایران با تمرکز روی همسایگان و همکاری‌ها و مناسبات دوجانبه، سه جانبه و چند جانبه دیدارها و گفتگوهای منظم وزارت امورخارجه با کشورهای حوزه قفقاز، از جمله سخنان بجا و هوشمندانه موسوی بود که نشان داد ایران در منطقه دچار انزوا و رکود سیاسی نیست. در همین راستا سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران به سفر «آبه» نخست‌وزیر ژاپن به تهران در آینده نزدیک اشاره کرد که می تواند نقطه عطفی در روابط ایران و ژاپن باشد.

سیدعباس موسوی مسئله میانجیگری برخی کشورها میان ایران و آمریکا را از موضعی هوشمندانه مورد تحلیل قرار داد و آن را در راستای اهمیت ایران برای کشورهای مختلف و نگرانی آنها نسبت به سرنوشت ایران بعنوان کشوری بزرگ، مهم و قدرتمند تبیین کرد که سرنوشت آن به منافع کشورهای دیگر گره خورده است و کشورهای دیگر از طریق منطقه ما، اقتصاد خود را سر و سامان می‌دهند. این نکته در واقع تذکر و هشداری به ترامپ بود که بداند هرگونه تنش در حیات سیاسی و اقتصادی ایران، موجب نگرانی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای می‌شود.

موسوی سفرهای دکتر ظریف به کشورهای مختلف آسیایی و سفر عراقچی معاون وزیر امور خارجه به کویت، قطر و عمان را ابلاغ پیام دوستی و دیدگاه‌های ایران نسبت به تحولات منطقه‌ای و آمادگی برای همکاری ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد که در این راستا منطقه خلیج فارس و کشورهای منطقه، اولویت نخست سیاست خارجی ما هستند. سفر دکتر ظریف به عراق را نیز باید به ارتباط تنگاتنگ و ناگسستنی ایران و عراق در همه زمینه ها و در راستای سفرهای پیشین ایشان و مقام ریاست جمهوری به عراق و پیگیری توافقات قبلی و همچنین اعلام مستقیم نظرات ایران به کشورهای منطقه ارزیابی کرد.

پاسخ سیدعباس موسوی به این سوال که «آیا ایران میانجیگری کشورها را قبول می‌کند؟» نیز هوشمندانه و منطقی بود. وی به درستی میانجیگری را نیازمند الزامات و مقدماتی دانست که مهمترین آنها توجه به ریشه تنش‌هایی است که میان ایران و آمریکا وجود دارد که از آن جمله تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران و خروج این کشور از برجام و همچنین إعمال تحریم‌های ظالمانه است. از این جهت موسوی اظهار داشت که کشورهای مختلف با انگیزه‌های مختلف و با حسن نیت مسائل را رصد می‌کنند و ما با هم به نقطه نظرات آنها گوش می‌کنیم.

سفر ریابکوف درباره نشست کمیسیون مشترک در راستای درخواست روس‌ها برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک در تهران و تداوم گفتگوها و بیان اینکه کشورهای عضو برجام باید به تعهدات خود عمل کنند، از دیگر مباحث طرح شده در این نشست خبری وزارت امور خارجه بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه موضع ایران در باره سوریه و دخالت کشورها در امور سوریه را چون همیشه، آزادی تمامی خاک این کشور و اعمال حاکمیت ملی سوریه اعلام کرد. ایران همواره مخالف دخالت کشورهای ثالث در امور سوریه بوده است؛ لذا از همه کشورهای دخیل در موضوع درخواست کرد سوریه را رها کرده و اجازه دهند مردم سوریه و دولت قانونی این کشور بر سرزمین‌ خود اعمال حاکمیت کنند تا گام بعدی که تدوین قانون اساسی است، برداشته شود.

سیدعباس موسوی دریافت پیام ویژه‌ای توسط ایران از سوی مقامات کشورهایی که به تهران سفر کرده‌اند یا ارسال پیام به کشور دیگر را تکذیب کرد و اظهار داشت: «پیام ویژه‌ای دریافت نکرده‌ایم و ما هم به کسی پیامی نداده‌ایم بلکه صرفا برای شنیدن مواضع آنها بوده‌ایم.»

اینکه آیا ایران حاضر به گفت‌وگو درباره برجام با آمریکاست یا موضوعات دیگر را هم شامل می‌شود، از سوالاتی بود که از موسوی پرسیده شد. وی در پاسخ ۱۲ شرط پمپئو را فضایی و غیرقابل اجرا دانست. وی در ادامه یادآور شد ایران میز مذاکره را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد. هنوز مبنایی به نام برجام وجود دارد. همچنین ایران خود را برای همه شرایط آماده کرده است ولی فکر می‌کنیم موضوع جدیدی برای مذاکره نیست.

*           *           *

سخنان شفاف، مستدل، منطقی و صریح «سید عباس موسوی» در نخستین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه نشان داد که باید در برابر هجمه سنگین رسانه ها و دستگاه دیپلماسی دشمنان با قدرت و قاطعیت ایستاد و اجازه سوء استفاده از فضاهای موجود به آنان را نداد. جنگ روانی دشمنان و هوچی گری های آنان را باید با اتکا بر مواضع قانونی و برحق جمهوری اسلامی خنثی کرد و پرده از چهره دروغین و شیطانی دولت آمریکا و اسراییل برداشت و آنان در برابر داوری افکار عمومی جهان قرار داد. دستگاه دیپلماسی ایران أعم از وزیر امور خارجه و معاونان ایشان و نیز سخنگوی این دستگاه از عهده این نقش آفرینی در عرصه سخنان و رفتارها و اقدامات خود به خوبی برآمده اند؛ بنابر این رسانه‌ها نباید با موضع‌گیری‌های غیراصولی، ناخواسته در زمین طرف مقابل بازی کنند و با دامن زدن به مسائل بی اساس موجب تشویش نگرانی جامعه نسبت به آینده نشوند. باید توجه داشت که علی‌رغم همه فشارها و تبلیغات سوء آمریکا علیه ایران و برجام طی دو سال گذشته، بازهم اروپا با او همراه نشد. برجام همه بهانه‌ ها را از آمریکا گرفته است؛ از این جهت منافع اروپا اقتضاء می کند که با ایران ارتباط داشته باشد. با تدابیر اساسی و راهبردی دولت ایران درباره برجام و تعامل دبپلماتیک با دیگر کشورهای جهان، باید ادعاهای طرف‌های آمریکایی درباره برنامه موشکی ایران و حقوق بشر را خنثی کرد و آنان را از نظر تبلیغاتی خلع سلاح نمود.

اینک برخلاف انتظارات آمریکا سراب تغییر رژیم و تهدیدات خارجی موجب گردیده تا جناح های مختلف سیاسی در ایران در کنار هم قرار بگیرند و همین امر موجب تقویت نظام در برابر توطئه ها و تهدیدها شده و نیز موجب صف آرایی، اتحاد و انسجام بیشتر میان ملت و دولت ایران گردیده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا