شناسه خبر : 129181
تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۵:۰۰ ب٫ظ

سخنگوی وزارت بازرگانی چین:روابط اقتصادی پکن و تهران پایدار و رو به رشد است/ ایران شریک نخست تجاری چین است/ صادرات ایران به جمهوری خلق چین به ۱۹ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار رسیده است/اولین قطار باری راه ابریشم از شهر ‘یی وو’ در استان ‘جه جیانگ’ در شرق چین راهی تهران شد

‘گائو فنگ’ روز شنبه در گفت و گویی به مبادلات تجاری چین و ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی اشاره کرد و افزود: دو کشور شرکای بسیار مهم تجاری یکدیگر هستند و آمارها وضعیت رضایت بخشی را در مناسبات نشان می دهد.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین:روابط اقتصادی پکن و تهران پایدار و رو به رشد است/ ایران شریک نخست تجاری چین است/ صادرات ایران به جمهوری خلق چین  به 19 میلیارد و 740 میلیون دلار رسیده است/اولین قطار باری راه ابریشم از شهر 'یی وو' در استان 'جه جیانگ' در شرق چین راهی تهران شد
او اظهار داشت آمار نشان می دهد از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تا پایان نوامبر (۱۱ ماهه ۲۰۱۸)، ارزش تبادلات اقتصادی دو کشور به ۳۳ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار رسیده است.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین تصریح کرد صادرات چین به ایران در این مدت ۱۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده است همزمان صادرات ایران به جمهوری خلق چین نیز به ۱۹ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار رسیده است.
وی از اینکه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در یک مسیر مثبت و خوب به پیش می رود ابراز خرسندی کرد و گفت انتظار می رود در سال های پیش رو نیز این دو شریک اقتصادی، مناسبات رو به رشدی داشته باشند.
روابط چین با ایران از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که وزارت خارجه چین نیز ضمن مخالفت با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده است روابط مشروع و قانونی تجاری، اقتصادی و معمول چین و ایران ادامه خواهد یافت.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین افزود: ایران از همکاری های فزاینده با چین در راه ابریشم نوین به گرمی استقبال کرده است و دو طرف در مقاطع مختلف دراین باره رایزنی کرده و به طور مستمر در ارتباط هستند.
به گفته وی ایران و چین به عنوان دو دوست در شرایط مختلف زمانی با یکدیگر روابط رو به گسترشی را تجربه کرده اند و از کمک های هم بهره مند شده اند.
‘گائو فنگ’ تاکید کرد ایران شریک نخست تجاری چین است و میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور همچنان در حال رشد است.
او یادآور شد پکن حاضر است در آینده نیز به تلاش‌هایش برای توسعه روابط چین و ایران ادامه دهد.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین به تردد قطارهای باربری میان دو کشور اشاره کرد و افزود: اولین قطار باری راه ابریشم از شهر ‘یی وو’ در استان ‘جه جیانگ’ در شرق چین راهی تهران شد و عزم ایران را برای گسترش مناسبات با چین در این مسیر جزم تر کرد.
او نقش ایران بخصوص بندر چابهار را به عنوان یک شاهراه و گذرگاه مهم و بندر دریایی برای راه ابریشم و مرتبط ساختن خطوط دریایی به یکدیگر، حیاتی توصیف کرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا