شناسه خبر : 157915
تاریخ ارسال : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۶:۲۴ ق٫ظ

سرلیست‌های اصولگرایان چه کسانی هستند؟

لیست ائتلافی ۹۰نفره اصولگرایان از یک سو و لیست ۶۰نفره پایداری‌ها از سوی دیگر مشخص کرد که اصولگرایان در این دوره انتخابات مجلس حداقل دو لیست انتخاباتی ارائه می‌کنند و دیگر خبری از لیست واحد و ائتلاف سراسری در کار نیست از طرفی به نظر می‌رسد که به دلیل نبود نام شخصیت‌هایی در هر دو لیست این احتمال وجود دارد که حتی لیست سومی هم بیرون بیاید یا شاید حتی برخی از نفرات دو لیست شورای ائتلاف و پایداری یک لیست جداگانه بدهند. از شرایط موجود می‌توان این تلقی را داشت که حتی لیست‌های اصولگرایان به چهار لیست هم برسد و این فرضیه زمانی تقویت می‌شود که نیروهای اصلاح‌طلب در تهران حضور چشم‌گیری نخواهند داشت و محتمل است که حتی آنها لیستی در تهران هم ندهند؛ از این‌رو اصولگرایان با دست بازتری می‌توانند چندلیست ارائه کنند زیرا دیگر واهمه باخت به رقیب مشترک یعنی اصلاح‌طلبان را ندارند.

 

 

اما اگر چندلیست از سوی اصولگرایان ارائه شود بحث سرلیستی هم مطرح خواهد شد و از حالا هم گمانه‌زنی‌ها بر سرلیست لیست‌های اصولگرایان ایجاد شده است که در ادامه به شاخص‌ترین‌های آنها از جمله محمدباقر قالیباف، مرتضی آقاتهرانی، مصطفی میرسلیم و شمس‌الدین حسینی می‌پردازیم.

محمدباقر قالیباف

سرلیست اصولگرایان کیست؟

محمدباقر قالیباف از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرمانده اسبق نیروی انتظامی و شهردار اسبق تهران است که به مدت ۱۲سال سکان شهرداری پایتخت را در دست داشت. او همچنین در دوران فرماندهی نیروی انتظامی، رئیس و نماینده محمد خاتمی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بوده ‌است. قالیباف را می‌توان یکی از پرسابقه‌ترین افرادی دانست که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده است؛ از انتخابات ریاست‌جمهوری سال۸۴ گرفته تا انتخابات سال۹۴ و۹۶. یکی از موضوعاتی که همواره در کارزهای انتخاباتی علیه او مطرح می‌شود بحث تخلفات مالی دوران شهرداری اوست که از گذشته تا امروز دستمایه انتقادها و گاهی تخریب‌ها علیه او بوده است هرچند از ماجرای امکلاک نجومی گرفته تا پرونده مالی عیسی شریفی هیچگاه نسبت مستقیمش با شخص قالیباف ثابت نشد و قوه قضائیه او را در این ماجرا سهیم ندانست.

قالیباف در مقطع کنونی سنت‌شکنی کرده و این‌بار به‌جای ریاست‌جمهوری در انتخابات مجلس ثبت نام کرده است تا این امید را داشته باشد که سرلیست و حتی رئیس مجلس یازدهم شود. او حتی پیش از گرم‌شدن تنور انتخابات سعی کرد با تکیه بر جوانان یک جریان جدیدی راه بیندازد و بر آن نام «نواصولگرایی» گذاشت که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد؛ برخی طرح موضوع نواصولگرایی را نوعی خروج از جریان اصولگرایی دانستند و برخی نیز این عنوان جدای از برنامه‌های دیگر اصولگرایان ندانستند که در نهایت قالیباف راه تک‌روی را انتخاب نکرد و تا این لحظه با شورای ائتلاف اصولگرایان همراه شده است اما به نظر می‌رسد که او اصرار زیادی بر سرلیستی خود دارد و سخت است بپذیرد که سرلیستی به فرد دیگری برسد یا حتی چندسرلیست معرفی شوند.

مرتضی آقاتهرانی

سرلیست اصولگرایان کیست؟

مرتضی آقاتهرانی دبیر کل جبهه پایداری است، طیفی که هیچگاه سر سازگاری با بدنه اصلی اصولگرایان نداشته است. این شخصیت سیاسی اولین استاد اخلاق ریاست‌جمهوری و کابینه دولت در ایران است که به دعوت محمود احمدی‌نژاد برای کابینه احمدی‌نژاد درس اخلاق می‌گفت. در واقع می‌توان آقاتهرانی را در دوره‌ای از حامیان اصلی محمود احمدی‌نژاد قلمداد کرد؛ هرچند از دوره‌ای به بعد او نسبت به رئیس‌جمهور سابق انتقادهایی را مطرح کرد. او که دکترای فلسفه عرفان خود را در آمریکا و در شهر نیویورک گرفته است پس از بازگشت به ایران واحد تربیت مربی اخلاق را در مؤسسه امام خمینی به‌راه ‌انداخت. آقاتهرانی توانست در دوره‌های هشتم و نهم مجلس به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یابد و در دوره دهم مجلس به رغم تلاش‌هایی که در انتخابات کرد با اقبال عمومی مواجه نشد و از راهیابی به مجلس بازماند. او در انتخابات مجلس خبرگان هم با ردصلاحیت شورای نگبهان روبه‌رو شد و از ورود به این نهاد هم بازماند.

آقاتهرانی دبیر کل طیفی است که در چند دوره اخیر انتخابات همواره در لحظات پایانی از ائتلاف با دیگر اصولگرایان سرباز زده است و حتی جبهه پایداری این خط جدایی را تا جایی پیش برده است که چندی پیش سقای بی‌ریا، سخنگوی جبهه پایداری گفت: «زمان گفتمان اصول‌گرایی اندکی منسوخ شده و اکنون گفتمان نیروهای انقلاب مطرح است لذا جبهه پایداری اساسا کاری با اصولگرایی ندارد؛ هر شخصی ارزش‌های انقلابی را قبول داشته باشد ما نیز او را قبول داریم». یا حتی خود آقاتهرانی گفته بود: «این چه تدبیر و ائتلافی است؟ که به ما این اجازه را بدهد که بنشینیم و چون قبل‌، بار دیگر همان راه را برویم؟ که نتیجه اش این باشد؟ ما به ائتلافی که هدفش باختن باشد وارد نخواهیم شد».

سرلیست اصولگرایان کیست؟

مصطفی میرسلیم از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی است. او را می‌توان در دسته اصولگرایان سنتی قلمداد کرد که اصلا اهل تندروی نیست. او بین سال‌های۵۸ تا۶۱ مسئولیت معاونت سیاسی اجتماعی وزیر کشور را بر عهده داشت. میرسلیم از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود که به پیشنهاد بنی‌صدر برای نخست‌وزیری به مجلس معرفی شد اما مجلس اول شورای اسلامی با نخست‌وزیری او موافقت نکرد. او همچنین از سال۶۱ تا۶۸ سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مشاور عالی رئیس‌جمهور بود.

میرسلیم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ شانس خود را انتخاب کرد. در تاریخ ۲۷اردیبهشت سال۹۶ بود که حزب مؤتلفه در بیانیه‌ای انصراف میرسلیم از انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی را اعلام کرد اما میرسلیم این خبر را تکذیب کرد و در کانال تلگرامی خود نوشت این گزاره را درست ندانست. او در نهایت در انتخابات ماند اما با اقبال چندانی مواجه نشد. مصطفی میرسلیم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ فقط موفق به کسب ۴۷۸هزار و ۲۶۷رأی از مجموع آراء ۴۱میلیون و ۳۶۶هزار و ۸۵رأی شد و در واقع توانست یک درصد آراء را ازآنِ خود کند.

سرلیست اصولگرایان کیست؟

سید شمس‌الدین حسینی را می‌توان یکی از افرادی دانست که در دوره‌ای به شدت به احمدی‌نژاد نزدیک بوده است. او در اواخر دولت اول و از ابتدای دولت دوم احمدی‌نژاد وزریر اقتصاد بود. حسینی از سال۷۴ تا۷۷ به‌عنوان مدیرکل حوزه ریاست و بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور فعالیت کرد و به‌طور همزمان از سال۷۵ تا۷۷ هماهنگ‌کننده ملی پروژه‌های دفتر عمران سازمان ملل متحد بود. حسینی همچنین از سال۷۵ تا۸۱ دبیر کمیسیون‌های مشترک همکاری ایران با کشورهای کره جنوبی، مالزی در سازمان برنامه و بودجه کشور بود و از سال۷۷ تا۸۱ به‌عنوان مدیر کل دفتر بین‌الملل و روابط عمومی وزارت نیرو و دبیر کمیسیون مشترک ایران و قطر در این وزارتخانه فعالیت داشت. حسینی در دولت احمدی‌نژاد هم وزارت اقتصاد را در دست گرفت که البته در نهایت در سال۹۰ از سوی مجلس به دلیل رخ دادن پرونده ۳هزار میلیارد تومانی در دورانش استیضاح شد.

او اکنون در شرایطی در این دوره انتخابات مجلس نامزد شده است که برخی می‌گویند اگر قرار به سرلیستی او باشد شاهد حضور یک نیروی نزدیک به احمدی‌نژاد در بالای لیست اصولگرایان خواهیم بود هرچند بعید نیست که در روزهای آینده اگر قرار به ارائه لیست جداگانه نیروهای پایداری باشیم نام سید شمس‌الدین حسینی را هم در آن لیست ببینیم.نامه


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا