شناسه خبر : 109540
تاریخ ارسال : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰:۵۴ ق٫ظ

سه گزینه نهایی شهرداری تهران؟!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»:

پایگاه خبری تحلیلی «خط اعتدال» پیش از این در دو گزارش تحلیلی خود در باره انتخاب شهردار با عناوین «باید و نبایدهای انتخاب شهردار تهران» و «موضوعی که شورای شهر تهران باید به آن توجه کند»، به بررسی وضعیت و شرایط حساس و ویژه کنونی در امر انتخاب شهردار تهران پرداخت؛ اما اینک که بر اساس اخبار و شواهد موجود شورا بر سه گزینه از میان ۷ گزینه ی پیشین تمرکز کرده است، می توان با نگاهی تطبیقی به ارزیابی وضعیت هر یک از کاندیداهای محتمل پرداخت.
تردیدی نیست که در شرایط کنونی مدیریت کلانشهر تهران بدون نگرشی عمقی و برنامه¬های راهبردی جامع و مدون غیرممکن است و اینک شهر تهران در انتظار مدیریتی جدید و اقداماتی خلاقانه و نو در عرصه های مختلف ازجمله حمل ونقل شهری، توسعه فضای سبز، زیباسازی شهر و مکانیزه کردن سیستم شهرسازی و توسعه فضای فرهنگی و اجتماعی است، تا نگاه شهروندان به شهرداری، از نظافتچی شهر و رفتگران زحمتکش، به مدیریت تهران به عنوان شهری برای زندگی و کار ارتقا یابد و مدیریت شهر با مشارکت مردم و شهرداری منجر به تحقق توسعه پایدار گردیده و شهر و شهروندی معنی جدیدی بیابد.
از جهت سیاسی هم چنانچه پیش از این گفته شد رویکرد عمومی و بالتبع شورای اسلامی شهر تهران پرهیز از سیاست زدگی و چالش های باندی و جناحی است تا در فضایی آرام و به دور از تنش های سیاسی و جناحی انتظارات همگان تحقق یابد. بعبارت دیگر شهرداری به مثابه سکوی پرتاب یا پل عبور برخی از سیاستمداران (چون آقایان احمدی نژاد و قالیباف) به مناصب بالاتر چون ریاست جمهوری یا وزارت، قربانی اغراض و سوء استفاده برخی اشخاص و جریان ها قرار نگیرد.
بر این اساس بررسی اجمالی شرایط و ویژگیهای کاندیداهای نهایی حائز اهمیت است:
۱. محمود حجتی:


محمود حجتی نجف آبادی سیاستمدار اصلاح‌طلب، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و فارغ‌التحصیل مهندسی عمران است که پس از انقلاب ابتدا در جهاد سازندگی کشور و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان انجام خدمت کرد. مدیر عملیات اجرایی پروژه عظیم سد کرخه تا زمان بهره‌برداری آن بود. بعنوان وزیر راه و ترابری در دوره اول وزیر جهاد کشاورزی دوره دوم دولت اصلاحات از مجلس رای اعتماد گرفت و تا پایان این دولت در این سمت باقی‌ماند. با آغاز کار دولت یازدهم، توانست بار دیگر برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی از مجلس رأی اعتماد بگیرد. محمود حجتی در دولت دوازدهم نیز مورد اعتماد مجلس شورای اسلامی برای کسب مجدد وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.
حجتی در دوران وزارتش بنا به درخواست مقام معظم رهبری، طرح کلان افزایش تولید را تدوین کرد و به اجرا گذاشت. با افزایش تولید، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش داد تا کشاورزان به تولید گندم تشویق شوند. با اجرای این طرح، تولید گندم با ۷۳درصد رشد از ۸ میلیون تن به ۱۴ میلیون تن رسید و واردات بیش از ۶٫۴ میلیون تن گندم در سال به صفر رسید و خودکفایی در تولید این محصول اساسی حاصل شد؛ لذا جشن خودکفایی گندم در کشور برگزار شد.
هر چند در دولت دوازدهم برخی از نمایندگان مجلس با طرح برخی انتقادات حجتی را به پای استیضاح کشیدند؛ اما در نهایت مجلس به دلیل سوابق موفق و درخشان ایشان، مجدداً به وی رأی اعتماد داد.
هر چند برخی مخالفت ها با شهرداری محمود حجتی وجود دارد و گفته می شود که رئیس‌جمهور با خروج حجتی از دولت موافق نیست؛ اما او بعنوان یکی از مدیران موفق و بی حاشیه دولتی، از جمله گزینه های اصلی پیشنهادی برای مسئولیت شهرداری تهران است.
محمود حجتی که چهره ای ملی شناخته می شود، پیش از این در ۲۸ تیرماه هم، گزینه اصلی حزب اتحاد برای معرفی به‌عنوان شهردار آینده تهران بود؛ اما به ‌دلیل تاکید بر باقی ماندن در ترکیب هیات دولت انصراف داد.
از آنجا که امروز شهرداری تهران با سطح بالای توقع شهروندان و مشکلات عدیده ای رو به روست، شورای شهر تلاش دارد از شخصیت هایی که در رده های وزارتی یا حتی بالاتر از آن بوده اند را برای تصدی منصب شهرداری تهران مورد بررسی قرار دهد؛ لذا با وجود تصوّر کنونی نسبت به شهرداری، واقعیت این است که شهردار جدید باید ویژگی های متفاوت و بیشتری از شهرداران گذشته داشته باشد.

اکنون که تهران به کلانشهری تبدیل شده که باید به گستردگی و مشکلات آن وقوف کامل داشت و به دلیل پایتخت بودن آن با سطوح عالی مدیریت کشور رابطه و مراوده و تعامل برقرار کرد، آقای محمود حجتی با توجه به سوابق ممتاز و قابل توجه در سطوح عالی نظام و سوابق اجرایی و سیاسی در حوزه های مختلف و در طول چهاردهه پس از انقلاب، می تواند گزینه مورد توجه و ممتاز بسیاری از اهل نظر و در نهایت شورای شهر تهران باشد. تجربه ی چهل ساله ی سیاسی، مدیریتی و اجرایی مهمترین فاکتور و شاخصه آقای حجتی در میان سایر گزینه های انتخاب شهردار تهران است.
۲. محمدعلی افشانی


سید محمدعلی افشانی سیاستمدار و از فعالان اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که سابقه ی استانداری فارس در دولت یازدهم و معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان را در کارنامه سیاسی و اجرایی خود دارد؛ خدمات درخشان و قابل توجهی را در این دوران از خود برجای گذاشته است. وی همکنون معاون عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در دولت دوازدهم است.
وی همچنین معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز بوده است.
افشانی یکی دیگر از گزینه ی مطرح و شاخص در انتخاب آتی شهردار تهران است. از آنجا که ایشان علاوه بر سابقه سیاسی و اجرایی، پیشینه کار در شهرداری را نیز در کارنامه خود دارد؛ لذا با هر دو حوزه سیاسی مدیریت استانی و مدیریت شهری آشناست و سازمان شهرداری را خوب می شناسد.
افشانی در هشتم خردادماه سال ۱۳۸۴ نشان دولتی «درجه دوم سازندگی» را از سید محمد خاتمی دریافت کرد و در سال ۱۳۹۲ گزینه استانداری خوزستان بود.
وی علی رغم برخی مخالفت ها با حمایت و اصرار عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، در تیرماه ۱۳۹۴ رسماً استاندار فارس شد.
محمدعلی افشانی در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۹۶ در کنار شش نفر دیگر با رأی بالایی به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی و شاخص شهرداری تهران معرفی شد. پس از معطوف شدن نگاهها به محمدعلی افشانی، او به عنوان یکی از گزینه های اصلی مدیریت شهرداری تهران بدون حاشیه و اظهارات چالش‌زا، به ارائه برنامه‌های خود به اعضای شورای شهر پرداخته است.
در حال حاضر افشانی برای حضور در شهرداری با مخالفتی مواجه نیست و از سوی دیگر با توجه به تخصص وی در امور عمرانی و مدیریت شهری می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات پایتخت باشد.
۳. محمدابراهیم انصاری لاری


محمد ابراهیم انصاری لاری یکی دیگر از سه گزینه منتخب از فهرست ۷نفره انتخاب شهردار تهران است. وی دانش‌آموخته حقوق از دانشگاه تهران است. انصاری لاری به مدت ۲سال استاندار بوشهر و به مدت ۴سال استاندار فارس در دولت اصلاحات بوده است. همچنین وی قبل از انتصاب به سمت‌های سیاسی، مشاور عالی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و همچنین مدتی نیز معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال بود.
انصاری لاری در سال ۹۶ توسط حسن روحانی رئیس جمهور، به عنوان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش منصوب گردید.
بررسی سوابق مسئولیت های مدیریتی و اجرایی انصاری لاری نشان می دهد که وی عمدتاً در حوزه مدیریت فرهنگی و مشاوره ای در حوزه ی مسایل فرهنگی اجتماعی اشتغال داشته است و فاقد سابقه اجرایی در مدیریت شهری است؛ اما نمی توان سوابق موفق و مطلوب وی در چهار دهه ی گذشته در مناصب مختلف مدیریتی در کشور، بویژه اقدامات مدیریتی وی در زمان تصدی استانداری فارس را نادیده گرفت.
پایه‌گذاری دانشکده نفت و گاز، راه‌اندازی دانشگاه صنعتی فارس، اجرای پروژه بزرگراه عسلویه – شیراز، اجرای پروژه راه آهن شیراز، ایجاد صندوق توسعه صادرات، اجرای پروژه بزرگ جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای طرح‌های مختلف و مواردی دیگر از جمله اقدامات و عملکرد موفق و مثبت وی در دوره تصدی استانداری فارس بوده است.
بر اساس برخی شنیده ها و شواهد انصاری لاری تمایلی به حضور در شهرداری تهران ندارد و روز چهارشنبه که باید در جلسه‌ای با گروه ۵ نفره شورا حضور می‌یافت و برنامه‌های خود را ارائه می‌کرد؛ در آن جلسه حضور نیافت و به کیش سفر کرد. این عدم حضور اگر به معنای انصراف او از حضور در شهرداری تهران نباشد، حداقل حضورش را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌هد. اگرچه وی شامگاه یکشنبه در یک پست اینستاگرامی نوشت«انصراف بنده صحت ندارد»
از سوی دیگر انصاری لاری از اینکه مورد حمایت کامل اعضای حزب خود قرار نگرفته،گله مند است و همین مسئله گویا موجب دلسردی او شده است.

بر اساس مؤلفه ها و معیارهایی که اکنون برای عموم مسئولین ارشد نظام، اعضای شورای شهر و فعالان سیاسی و اجتماعی و کارشناسان و البته شهروندان در انتخاب شهردار مطرح است، گزینه نهایی باید واجد علاوه بر داشتن سابقه و توان علمی و اجرایی لازم در زمینه احقاق انتظارات و توقعات شهروندان و حل و فصل مشکلات عدیده آنها، نگرشی جامع و راهبردی در حوزه سرمایه انسانی، برنامه ریزی امور شهری، توسعه ی مبتنی بر علم و آموزش، شایسته سالاری و چابک سازی سازمانی و بهره مندی از اتاق فکر قدرتمند مرکب از متخصصان و کارشناسان فن در تعامل با شهرداری و قوای سه گانه کشور باشد. چنین مدیریتی برای دستیابی به موفقیت های پایدار باید همواره از درغلتیدن به چالش ها و تنش های فرساینده و آسیب زای سیاسی برحذر باشد؛ در غیر این صورت به سرنوشت برخی از مدیران سابق شهرداری دچار خواهد شد.
بدیهی است که برخورداری از سابقه مدیریتی و اجرایی در عالی ترین سطوح نظام چون وزارت و یا مدیریت ارشد استانی و یا اجرای موفقیت آمیز پروژه ها و برنامه ها و طرح های ملّی و اثرگذار تأثیری زیادی در انتخاب نهایی شهردار تهران خواهد داشت.
حال با توجه به سوابق و میزان و کیفیت عملکرد سه گزینه نهایی یا هر گزینه ی محتمل دیگر، انتخاب أصلح، چندان دشوار نخواهد بود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا