شناسه خبر : 174781
تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۸:۴۳ ق٫ظ

سواد اقتصادی ٫ نیاز مملکت داران آینده

 

 سرویس اقتصادی/ عصری که در آن به سر می‌بریم در ساحت‌های مختلف نسبت به گذشته دچار تحول و به عبارتی دچار دگرگونی شده و همین تحولات، اقتضائات خاصی برای زندگی در چنین عصری فراهم کرده است. یکی از این ساحت‌ها، حوزه اقتصادی است که مع‌الأسف آن‌طور که باید به مردم و به ویژه جوانان شناسانده نشده است.

 

اگر تا دیروز داد و ستد کالا مرسوم‌ بود و گرفتن یک حلب روغن در قبال چند کیلو گندم میسور بود، پیچیدگی روبه‌ رشد زندگی بشر، مناسبات اقتصادی را هم‌ دچار تحول کرد و امروز برای گرفتن همان یک حلب روغن، برای محاسبات دیگری فارغ از ارائه چند کیلوگرم گندم داشت

نظام این محاسبات، اقتصاد نامیده می‌شود که خود نیز به سواد نیاز دارد؛ یعنی سواد رسانه‌ای. این سواد به ما می‌گوید چگونه امور اقتصادی خود را تنظیم کنیم که در تکانه‌های ریز و درشت زندگی به «کاسه‌چه‌کنم» نیازی نباشد و با کمترین هزینه و‌ به سلامت در مقصد رفاه رحل اقامت گزید.

طبقه سنی نوجوانان که در آستانه فراگیری بایدها و نبایدهای عمر پیش‌رو هستند، بهترین گزینه برای آموختن سواد رسانه‌ای هستند تا در آینده با مدیریت امور اقتصادی، قادر به بیرون کشیدن گلیم خود در جهان کالایی شده باشند از این جهت مورد توجه دغدغه‌مندان این حوزه قرار گرفته‌اند.

بانک ملی ایران که اعتماد مردم را پشتوانه خود می‌داند با تهیه نرم‌افزاری(اپلیکیشن) به نام «هپ» نسبت به این امر مهم یعنی آموزش سواد رسانه‌ای به نوجوانان گام های اساسی برداشته است . «هپ» مخفف (هوش پول‌ساز) یک نرم‌افزار آموزشی و تفریحی است که با توجه به نیاز کودکان و نوجوانان به فراگیری دانش اقتصادی و با هدف پرورش هوش مالی آنان توسط کانون جوانه های بانک ملی ایران در اختیار کاربران قرار گرفته است.

متولیان این نرم‌افزار به مردم اطمینان می‌دهند محیط این وب سایت کاملاً ایمن بوده و از ورود افراد بالای ۱۸ سال به آن ممانعت می‌شود. همچنین آموزش مفاهیم پول و بانک، مفاهیم اقتصادی، آموزش بورس و سرمایه‌گذاری مرحله به مرحله در آن انجام خواهد شد.

به روی امید می‌رود با تقویت سواد اقتصادی نوجوانان که امیدهای آینده این مرز و‌بوم هستند، شاهد پویایی این‌ حوزه و‌ رخت بربستن مشکلات ریز و درشت اقتصادی باشیم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا