شناسه خبر : 164016
تاریخ ارسال : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱:۴۲ ب٫ظ

شرح دعای ابوحمزه ثمالی/ ✔️سید حجت مهدوی سعیدی؛ * بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان

شرح دعای ابوحمزه ثمالی/

✔️سید حجت مهدوی سعیدی؛

* بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان

 

شرح دعای ابوحمزه ثمالی سید حجت مهدوی سعیدی؛ یازدهمین روز از ماه مبارک رمضان

در دعای امروز از احسانِ قدیمِ خداوند سخن گفته می شود و همینطور ضرورت و مفیدیتِ تمسک و توسل به حضراتِ معصومین علیهم السلام به معقولیت به ما آموخته می شود .
در قطعهِ دیگر این نیایش می خوانیم که ما نمی دانیم آیا باید شاکر و سپاسگزار نعمت ها و مواهب بیکران حق باشیم که آن را به به لطف و احسان دیرین خود به سهولت و رایگان به ما اعطاء نموده است یا اینکه شاکر و ممنونِ ستاریتِ الهی و پرده افکنی های حق باشیم که گناهان ما را را تا این حد پو‌شانده است ؟!
نعمت های زندگی تماما برای زندگی کردن است و بس و اینکه آدمی نصیب خود از زندگی را به درستی و نیکی از اینجا و اکنون ، برگیرد و چیزی را در این میان مهمل نگذارد !
آنکس که توجه و تمتع به نعمِ الهی را در طاقِ نسیان می نهد قهرا شخص ناسپاس است.


عاشقی را که چنین باده شبگیر دهند
کافر عشق بود گر نبود باده پرست !
در این راستا ، “استیو تولتز” در کتاب فلسفی “جز از کل” می گوید :
” خجالت آور است تماشای کسی که آخر عمری، خود را موشکافی می‌کند و به این نتیجه می‌رسد تنها در چیزی که با خود به گور می‌برد شرم زندگی نکردن است … ”
اینکه نیکی های انسان در فضای اجتماع و تاریخ پراکنده می شود البته خود یک نعمتاستثنایی و یک مزیت بنیادین برای زیستی متعالی ست .
هکذا در اینجا از عفوِ گناهان آدمی نیز کلامی در میان می آید و آن اینکه به سببِ پاره ای از محدویت های ذاتی و عارضی انسان که بر او عارض می شود و خداوندی که تا حدِ نهایی آنان را می پوشاند و می بخشاید تا احیانا از این رهگذر ، طرقِ حیثیات و نظم‌ِ معاش بشری به ادنی افشایی به هم‌ نخورد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا