شناسه خبر : 113987
تاریخ ارسال : ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۳:۰۱ ق٫ظ

شرح دعای روز بیست و نهم ماه رمضان + صوت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَهِ و ارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ و العِصْمَهِ و طَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَهِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین.
خدایا در این روز مرا با رحمت خود بپوشا و برایم توفیق و عصمت روزی کن و دلم را از تیرگی‌ها و گرفتگى‌هاى تهمت تطهیر کن؛ اى مهربان به بندگان با ایمان خود.

 

شرح دعای روز بیست و نهم ماه رمضان:

در دعای امروز می خوانیم،اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَهِ. اساسا، رحمت رحمانیه و رحمت امتنانیه خداوند،خاص ماه مبارک نیست! بلکه در همه زمان ها رحمت و لطف بیکران او موجود و جاری در ارکان هستی می باشد. اینجا همین قدر می توان گفت، اتفاق مبارکی که در ماه مبارک رمضان برای مؤمنان روزه دار اتفاق می افتد این می باشد که به برکت الهی و در پرتو میمنت ماه صیام ، روزه داران با لطف نگاه و وحدت نظر خود است که به رحمت بیکران الهی می نگرند و با آن تؤانس لازم را بر قرار می کنند و در پرتو آن با آدمها و پدیده ها رابطه برقرار می کنند ،به تعبیر مولانا:
محض مهر و داوری و رحمتند
همچو حق بی علت وبی رشوتند!
رحمت الهی یک گزاره ذهنی و یک امر انتزاعی و از سر تفنن نیست که تنها لقلقه زبانی ما باشد! بلکه بر اساس رحمت و ربوبیت حضرت حق است که ما تحت ترییت ویژه خداوند قرار می گیریم، در چنین سپهری او مربی می شود و ما و کل هستی مربا، خدایی که در این نزدیکی ست و متفکل و متعهد همه رویداهای زندگیمان از ریز و درشت  می شود ، رحمتی واسعه که ما را هیچوقت تنها و به حال خود رها نمی کند. و رحمتی وسعت کل شیء
و در این میان توکل یعنی اینکه ،« خدایا رهایم نکن ! »
از این جهت ، عارفان ما گفته اند ،رهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!
و چه مقصدی بالاتر و زیباتر و با شکوه تر از این رفتار که تو به خدا تکیه کنی ، تکیه بر علم و فیض و قدرت او
آنگاه از خداوند سبحان می خواهیم که به ما توفیق دهد و مسیر را گشوده نگهدارد تا از گناهان مصون ومعصوم مانیم،راستی، چگونه آدمی می تواند از ارتکاب ذنوب و عیوب که مقتضای این جهانی بودن اوست ، دور ماند ودامن عفت به رذیلت نیالاید ؟
بنظر می رسد برای تحقق این مهم، اول باید گناه و جنس آن را به نیکی بشناسیم و پس از آن با تضرع و توکل به خداوند، مجاهدت با نفس نماییم ،
البته مجاهدت باید شکل جاهلانه و مفرط به خود نگیرد که گاه شوربختانه چنین می شود !
روزه مناسب ترین شکل ممارست و مجاهدت با نفس اماره است . «برهان الدین محقق ترمذی» که پیش از دیدار شمس با مولانا استاد و مربی او بوده است در باره روزه چنین می گو ید،« بزرگترین ریاضت ، روزه است ، باقی ریاضت ها نسبت به این بازیچه است و در این باب تفاضیل است به آهستگی توان ذکر کردن »

در قسمت دیگر از دعا از رفع و دفع تهمت سخن به میان می آید . تهمت روسیاهی جهان است.
آدمی باید به مصداق ، اتقوا من مواضع التهم ، از مواقغ و مواضع تهمت به جدیت دوری کند چرا که گاه تبعات و تلفات بازار گرم تهمت ستردنی و زودنی نیست!

 

شرح :سیّد حجت مهدوی سعیدی

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا