شناسه خبر : 113755
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۵۴ ق٫ظ

شرح دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان + صوت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

اَللّهُمَّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَهِ الْقَدْرِ وَصَیِّرْ اُمُوری فیهِ مِنَ الْعُسْرِ اِلَی الْیُسْرِ وَاقْبَلْ مَعاذیری وَحُطَّ عَنّیِ الذَّنْبَ وَالْوِزْرَ یا رَؤُفاً بِعِبادِهِ الصّالِحینَ

خدایا فضیلت شب قدر را در این ماه روزیم گردان و بگردان کارهایم را در آن از سختی به آسانی و عذرهایم را بپذیر و گناهم را بریز ای مهربان به بندگان شایسته‌ات

شرح دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان:.

 

در دعای امروز توفیق درک شب قدر را از خداوند تمنا می کنیم . اللهم ارزقنی فضل الله لیله القدر .
در پا ه ای از روایات شیعی، خاصه اهل تسنن شب بیست هفتم از لیالی مقدس قدر است .شب قدر در واقع فهم لحظه لحظه زندگیمان برای عبودیت خداوند سبحان و خدمت به مردم مهربان است، عبودیتی مبتنی بر عقلانیت و رهایی .
بزرگی می گوید ،کاش بجای طرح نابهنگام پرسش ، علم بهتر است یا ثروت ؟ در سامان ما، به طرح این پرسش بجا و مفید می پرداختند که، دین بهتر است یا عقل ؟
آنگاه شاید دست از بی خردی هایمان بر می کشیدیم!
متأسفانه ما در «تنگ مایگی زیست بوم» خود هرگز مجال و بلکه شجاعت طرح چنین پرسمان هایی نکته آموز را به سبب تبعات شکننده آن، پیدا ننمودیم و از این جهت هم تا کنون دچار مصایب و متاعب فراوان شده ایم.
نه اینکه در دیرینگی زیست خویش، از اهمیت عقل و قدر آن به سخن ننشسته ایم ! چرا که گاه عقل را ستوده ایم اما درک وارونه و ناصوابی از عقل را بازتاب نموده ایم ، لذا بجای فلسفه ، صاحب فقه گشته ایم، آن هم فقهی منقطع و ایزوله شده از متن حقایق و واقعیت های جهان عقلانی و عالم مدرن!
شب قدر بواقع رخصت و فرصت جمیلی ست که به برکت خرد و مراقبه ، به خود باز آییم و از دیانت و عقلانیت خود اعاده حیثیت نمایم. شیخ محمد عبده متفکر و مفتی معروف مصر می گوید ،
« شب قدر شب تضرع و تزکر نعم الهی ست اما مردم به آن توجه ندا رند و دراین شب درباره مسایلی سخن می گویند که مورد عنایت و رضای الهی نیست ، به نغمات زیبای آیات فقط گوش می دهند اما از مفاهیم بلند آن عبرت نمی گیرند و در شب قدر غرق اوهام و خیالاتی می شوند که شایسته عقل های کودکان نیست چه رسد به عقل انسان های بالغ!»
دین ، در سرشت خود شریعت مداری سخت و جانکاه نیست! بلکه ، رعایت اخلاق و تزکیت و معنویت است .
می گویند ،عالمی وسوسه مند و سخت اهل واجبات ومستحبات بر سر حوض مسجدی نشسته بود تا با رعایت همه جوانب و جوامع فقهی و شرعی وضویی بسازد .
به دقت تمام لای انگشت ها را آب می رساند. پنج دقیقه ای گذشته بود و هنوز او متذکر به چند دعا ، به شستن دست راست مشغول بود که جوانی شتابان از راه رسید ، همانجا سراسیمه آستین را بالا زد وکمتر از زمانی که عالم وقت برای شستشوی دست چپ گذاشته بود وضو گر فت و به داخل مسجد رفت و هنوز شیخ کاملا از کنار حوض بلند نشده بود برگشت وبه طرف در مسجد رفت شیخ او را صدا زد و گفت ،
با این عجله وشتاب چطور وضو گرفتی ونماز بجا آوردی !؟
به احتمال قوی نه وضویت کامل بود و نه نمازت مقبول !
جوانک بی اعتناء ، به سمت در مسجد رفت و گفت ، من وضو ساختم ونمازی به شتاب خواندم که فقط به خدا بگویم ، قبولت دارم و در برابر تو عصیانگر نیستم و جزو بندگان توام وهمین مرا کافی است.
آنکه در این باب آن عالم چه پاسخی و چه عکس العملی دادند را نمی دانبم ، شاید ناراحت شد ویا افسوس خورد به این همه معنویت ساده ! اسلام را نباید با احکام جزمی و قشری در آمیخت رسول معظم اسلام بعثت خود را بعثتی سهله وسمحه می داند .
در پایان دعا خدا را می خوانیم کارهایمان را آسان گرداند و عذر ما را در ارتکاب ذنوب بپذیرد و به جهت مهربانی خود نسبت به بندگان صالح سنگینی گناه را از روی ما بردارد .
شب قدر است من امشب در این تدبیرم
که دهم حاصل سی روزه و ساغر گیرم
چند روزی ست که دورم ز رخ ساقی وجام
بس خجالت که پدید آید از این تقصیرم !

شرح :سیّد حجت مهدوی سعیدی

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا