شناسه خبر : 113505
تاریخ ارسال : ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۱۷ ق٫ظ

شرح دعای روز بیست و پنجم ماه رمضان + صوت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مُحِبّاً لِأَوْلِیَائِکَ وَ مُعَادِیاً لِأَعْدَائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنَّهِ خَاتَمِ أَنْبِیَائِکَ یَا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیِّینَ‏

 اى خدا مرا در این روز محب دوستانت و عدو دشمنانت قرار ده و در راه و روش به طریقه و سنت خاتم پیغمبرانت بدار اى عصمت بخش دلهاى پیغمبران.

شرح دعای روز بیست و پنجم ماه رمضان:

در دعای امروز می خوانیم ، اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مُحِبّاً لِأَوْلِیَائِکَ وَ مُعَادِیاً لِأَعْدَائِکَ.
مضمون این عبارت، اشاره به یکی از فروعات مذهب ما دارد که در واقع همان اصل تولی و تبری است.
طبق این اصل باید دوستان خدا را از عمق قلب دوست داشت آن هم آنگونه از دوستی و تعلق خاطر که با شفت و خدمت به آنان ملازم و مقارن باشد. به تعبیر حافظی:
مرا عهدی ست با جانان که تا جان در بدن دانم
هوادران کویش را چو جان خویشتن دانم
دوستانی که ده ها خصلت نیکوی قابل تأسی در زندگی با خود به همراه دارند.
در ارتباط با اعداء ی خداوند نیز ، باید با آنان در آراء و اندیشه ، مرز بندی داشت و از افکار و اعمال پلیدشان زاویه گرفت و از هرگونه تشبه و اختلاط در مسائل بنیادین دین، ازآنان پرهیز نمود.
با کافران چه کارت، گر بت نمی پرستی!؟
و آنگاه از خداوند می خواهیم که به حق عصمت و طهارتی که به خاصگان درگاهش لطف فر موده است ، ما را در حلقه تبعیت پیامبران الهی در آورد.
باید توجه نمود که ، نماز ، روزه ، حج و کثیری از عبادات و مناسک و مراسمات مدهبی ماورای تجارب متعارف بشری قرار دارد و در سنخ دیگری می گنجد ، کار پاکان را قیاس از خود مگیر!
رفتارهای نبوی و آنچه که سنت نامیده می شود در وهله نخست و بواقع ، تجربه های باطنی و رهیافت های نو و ناب شخص شخیص پیامبر اسلام است ، اساسا،تجربه های قدسی نبوی، اگر چنان که هست،خوب شهود و لمس نگردد و خالصا لوجه الله به عمل در نیاید، فوق العاده استعداد دارد که به سرعت و سهولت در میان مدعیان و منادیان پیروی از دین نبی، به یک سلسله کلیشه ها و عادات بی حاصل تبدیل شود کما اینکه، تا کنون نیز متأسفانه، در شعاع و شعار وسیعی چنین شده است. پر پیداست وقتی که به ناروا تقلید، قشریت و تعصب ، جای تجربه های پاک درونی می نشیند ،دیگر ایمان و نورانیتی در دل آدمی پدیدار نخواهد گشت و به تبع تحولی ژرف در جان وجهان انسانی رقم نخواهد خورد!
و در چنین بستر و مصدر نامناسبی ، عقاید و ایده های سست ، سلسله جنبان مناسک و مراسم مذهبی خواهد شد.
پیامبر اسلام به تصریح قرآن، اسوه حسنه است ، دقیقا از این جهت که رفتار و سنت او راهبرد و جهت دهنده اعمال پیروان او باشد و از طریق معرفت و مجاهدت خودشان به نوعی به آنان اوج و عروج بخشد. به تعبیر شیخ شبستر:
برو اندر پی خواجه به اسری
تماشاکن همه آیات کبری

 

شرح :سیّد حجت مهدوی سعیدی

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا