شناسه خبر : 134378
تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶ ب٫ظ
شهری در استان خراسان رضوی قرار دارد که به گفته برخی مورخین، یک قهرمان افسانه‌ای آن را ساخته است.

شهری که ساخته قهرمان افسانه‌ای ایرانیان است + تصاویر

به گزارش خط اعتدال برخی از مورخین معتقدند که یکی از شهر‌های استان خراسان رضوی به دست سام نریمان، قهرمان افسانه‌ای کشورمان ساخته شده است.

این شهر جایی جز شهر بجستان نیست؛ بجستان مرکز شهرستانی به همین نام است و معنای لغوی اسم آن، سرزمین ایزد است. برخی از مورخین اعتقاد دارند نام بجستان یا بغستان گویای  این است که آبادی بجستان از دوران قبل از زرتشت بوده است یا دست کم به آیین‌های قبل از زرتشت وابستگی داشته است.

بنابراین گزارش، یاقوت حموی، جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس عرب زبان یونانی‌الاصل قرن ششم و هفتم هجری قمری در خصوص بجستان نوشته است: بجستان در دوران تیموریان از اهمیت برخوردار بوده و اعتبار آنجا آنقدر بوده که حاکمان و بزرگان معاصر تیمور قادر بوده‌اند تیمور را از خرابی آن شهر بازدارند. بر حسب احتمال قدمت بجستان به دوره هخامنشی می‌رسد. این شهر از شهر‌های مقدس زرتشتیان است و امروزه هم چنان شهری مذهبی است و مردم آن پایبند به دین اسلام هستند.

از آثار تاریخی اطراف شهر بجستان می‌توان به مسجد جامع بجستان، پل یونسی، آرامگاه زین‌آباد، رباط فخرآباد، مسجد جامع مرندیز، مسجد مزار و کاروانسرای قاسم‌آباد اشاره کرد. پل یونسی در دوره صفوی ساخته شده است و در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسیده است.
مسجد جامع مرندیز نیز مربوط به دوره ایلخانی است؛ نام این مسجد در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ ثبت ملی شده است.

افرادی که به شهر بجستان سفر می‌کنند می‌توانند ره‌آوردهایی، چون یاقوت سرخ کویر یا انار بجستان، کلوچه و حلوای این شهر را برای دوستان و همراهان خود ببرند. از صنایع دستی این شهر می‌توان به محصولاتی اشاره کرد که در قالب رشته‌های گیوه‌دوزی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی، نمدمالی، حوله‌بافی و سبدبافی تولید می‌شوند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا