شناسه خبر : 172101
تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱:۳۶ ب٫ظ

ضرغامی: هنوز تا تقاص اصلی که ترامپ باید به خاطر شهادت حاج قاسم بدهد فاصله زیادی داریم

عزت الله ضرغامی با تأکید بر اینکه انقلاب دوم یک واقعیت جدی است که بصیرت و تعمیق استکبارستیزی و دشمن شناسی را در بین مردم کشور ایجاد کرد، گفت: هنوز تا تقاص اصلی که ترامپ باید به خاطر شهادت حاج قاسم بدهد فاصله زیادی داریم. چه او رئیس جمهور باشد و چه نباشد، ترامپ باید تقاص واقعی ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی را بدهد. ان شاء الله دیر هم نیست. زنده خواهیم بود و خواهیم دید که او تقاص سنگینی پس خواهد داد.

به گزارش خبرنگار جماران، عزت الله ضرغامی در «بازخوانی حرکت دانشجویی تسخیر لانه جاسوسی از شروع تا امروز» که به صورت مجازی در سالروز این حرکت دانشجویی، توسط اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا انجام شد، گفت: من شخصا یکی از افتخاراتم را این می دانم که همراه با دانشجویان و دوستان عزیزمان در سال ۵۸ بعد از جلسات متعدد در حماسه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا شرکت کردم و تا امروز هم از این اتفاق خوشحالم و آن را برای خودم افتخار می دانم و علی رغم همه حواشی که در این ۴۱ سال ایجاد و سعی شده این اتفاق زیر سؤال برود، من با قاطعیت عرض کنم همه دانشجویان از اینکه در چنین حرکت صحیح و سالمی شرکت کرده اند احساس افتخار می کنند.

عضو شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اینکه به هیچ وجه محلی که ما تسخیر کردیم به سفارتخانه شبیه نبود، افزود: البته از قبل می دانستیم. اما وقتی به داخل آنجا رفتیم و حوادث و اتفاقات را دیدیم و نحوه کار آنها آشنا شدیم یقین پیدا کردیم که اینجا یک قرارگاه عملیاتی پیچیده علیه ملت ایران بود که در طول ماه های بعد از پیروزی انقلاب که هر روز با یک جنجال و فتنه روبرو بودیم، همه آنها به نوعی با سفارت آمریکا ارتباط داشت. خیلی هم تلاش کردند اسناد را نابود کنند ولی موفق نشدند. کتاب هایی از تکه های خرد شده کاغذها منتشر شده و بسیاری از حقایق در آنها هست.

وی یادآور شد: آنها احساس می کردند از طریق غربگراها می توانند این کشور را اداره کنند و حرکت نمادین لانه جاسوسی همه محاسبات آنها را بر هم زد و مغز متفکر و دستگاه اداره کننده آنها مختل شد. خود ما اصلا چنین فکری نمی کردیم. یعنی در جلساتی که داشتیم، بحث ما این بود که ما چهار پنج روز آنجا هستیم و یک حرکت نمادین است و اگر ما را از آنجا بیرون نکنند، خودمان بیرون می آییم و مسأله تمام می شود. ولی یک حرکت عظیم مردمی ایجاد شد و امام بزرگوار هم با هوشیاری کامل در بالاترین سطح این حرکت را تأیید کردند و نتیجه این شد که مردم دیگر نگذاشتند این آتش خاموش شود.

ضرغامی تأکید کرد: در واقع انقلاب دوم یک واقعیت جدی است که بصیرت و تعمیق استکبارستیزی و دشمن شناسی را در بین مردم کشور ایجاد کرد. خیلی ها می گفتند بحث ما سقوط طاغوت و رژیم شاه است و بعد از سرنگون شدن شاه زندگی خودمان را می کنیم. حادثه لانه جاسوسی تعمیقی بر آگاهی و بصیرت مردم بود و ادامه پیدا کرد.

کارنامه هر دو جریان دموکرات و جمهوری خواه علیه ملت ایران ننگین است

وی با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: آمریکایی ها هیچ وقت با ما سر سازش نداشته اند. در طول این ۴۲ سال تجربه کرده ایم که هیچ فرقی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان نیست. یعنی کارنامه هر دو جریان علیه ملت ایران ننگین است. لذا از این نظر برای ما تفاوتی ندارد. نهایتا در مورد برجام که بحث می شود یکی از آنها می گوید برجام را با این مشخصات قبول دارم. در هر صورت اگر بخواهند تجدید نظر کنند و به برجام برگردند، این جمهوری اسلامی است که شرط خواهد گذاشت. چون اصولا به آمریکا اعتماد نیست، ما هیچ مذاکره مستقیمی نداریم و نهایتا برای برگشت به برجام هم این ما هستیم که شرط می گذاریم.

امروز دیوار بی اعتمادی به آمریکایی ها از هر زمان دیگری بیشتر است

عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: امروز در ایران دیوار بی اعتمادی به آمریکایی ها از هر زمان دیگری بیشتر است. چون هفت سال است که دولت مستقر ما هر کار توانست انجام داد بلکه این بی اعتمادی ها را کم کند و رابطه دیپلماتی را از طریق نشست های جمعی تا حدی که اجازه داشتند و از طریق مرکزیت نظام همراهی شد، انجام بدهند. اگر امروز آقای روحانی به صراحت می گوید هرچه فریاد دارید بر سر واشنگتن بکشید اتفاق کمی نیست.

مهمترین راوی بی اعتمادی نسبت به آمریکا دستگاه دیپلماسی ما است

وی ادامه داد: الآن مهمترین راوی بی اعتمادی نسبت به آمریکا دستگاه دیپلماسی ما است. به خصوص وقتی از کشور خارج می شوند و مستقیما بدعهدی های آمریکا را توضیح می دهند و در واقع روشنگری می کنند، کاملا این مطالب روشن است. از هر مسیری که دستگاه دیپلماسی ما وارد شد تا بتواند بر اساس چهارچوب های حداقلی که توافق کرده بودند جلو بروند، آنها همه راه ها را بستند، بدعهدی کردند و امروز که من و شما صحبت می کنیم به مراتب نسبت به سال ۵۸ در کشور ما بی اعتمادی به آمریکا یک مسأله عیان و روشن تری است.

ضرغامی گفت: در شرایطی که ما مشکلات فراوان از جمله مشکل دارو داریم و باید حداقل هایی را تأمین کنیم، تمام تعهداتی که داشتند را زیر پا گذاشتند و هرجایی کوچکترین کمکی می خواهد داشته باشد با تهدید آمریکا مواجه می شود و برای به زانو در آوردن ملت ایران و عقب نشینی از استقلال سیاسی، سخت ترین شرایط را تحمیل کرده اند. لذا تسخیر لانه جاسوسی حرکت درستی بود. ما امروز جایگاه خودمان را می دانیم؛ قدرت جهانی هستیم.

تغییر جریانات سیاسی آمریکا هیچ نقشی در اقتدار نهادینه شده جمهوری اسلامی ندارد

وی تأکید کرد: ممکن است عوض شدن رئیس جمهور در سرنوشت عده ای در گوشه ای از دنیا اثر بگذارد. خودشان هم خیلی دوست دارند این بحث ها را بزرگ کنند. اما ایران مقتدری که رهبر جبهه مقاومت در دنیا است، روز به روز بر اقتدارش اضافه شده است. بنابر این ما مثل کوهی ایستاده ایم و تغییرات بین این جریانات سیاسی هیچ نقشی در اقتدار نهادینه شده جمهوری اسلامی ندارد.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: بعضی وقت ها مشکلات ما از ناحیه برخی دولتمردان خودمان است و از ناحیه ملت هیچ وقت، هیچ مشکلی نیست و در همین مسیر همه با قدرت جلو می روند. بعضی مواقع برخی از مسئولین ما دچار حاشیه می شوند و کشور را در حوزه هایی شرطی می کنند و این شرطی کردن کشور و به تبع آن اقدامات رسانه ای که انجام می شود این توهم را به وجود می آورد که الآن چه اتفاقی می افتد و اگر فرد دیگری بیاید موقعیت ما بهتر می شود. این مقداری در اوهام مسئولین، به خصوص مسئولین اجرایی کشور، است.

اگر تسخیر لانه جاسوسی انقلاب دوم بود، انقلاب بعدی جداسازی و فاصله گذاری بین معیشت مردم و رفتار آمریکا است

وی گفت: اگر تسخیر لانه جاسوسی انقلاب دوم، یعنی تعمیق دشمن شناسی و شناخت عمیق استکبار بود، واقعا انقلاب بعدی جداسازی و فاصله گذاری بین معیشت مردم و رفتار آمریکا است. یعنی به هیچ وجه نباید راهبردها و اقدامات آمریکایی ها در معیشت مردم اثر بگذارد. رهبری معظم انقلاب هم تأکید کردند که قیمت گوشت، مرغ و پوشک چه ربطی دارد به اینکه چه جریان سیاسی در آمریکا حاکم می شود؟! عده ای دنبال دامن زدن به اینها هستند. یعنی بگویند دلار این جور و بعد مواد اولیه این جور و بعد مثلا پوشک بچه گران می شود.

ضرغامی ادامه داد: من به عنوان یک کارشناس در این حوزه که مدت ها است دارم جلسه می گذارم و مطالب را جمع بندی می کنم و ارائه می دهم به شما عرض کنم که بخش زیادی از اینها واقعا هیچ ربطی به اینکه در آمریکا چه اتفاقی می افتد و چه کسی چه حرفی می زند، ندارد. بنابر این نگاه ما به داخل، توانمندی های داخلی، ظرفیت های داخلی و نیروی انسانی بسیار پرقدرتی است که امروز در کشور داریم. اگر روی اینها خوب سرمایه گذاری کنیم، منابع انرژی نفت و گاز و زیرساخت های ما فوق العاده است. یعنی از جهت بحث های زیرساختی اصلا چیزی کم و کسر نداریم.

وی تأکید کرد: تصور من این است که ما اگر بتوانیم درست و حساب شده و با پشتیبانی مردم در حوزه های اصلی برنامه ریزی انجام بدهیم نه تنها هیچ کدام از تحولات جهانی روی ما اثر ندارد، بلکه همواره ثابت کرده ایم که ما می توانیم در معادلات جهانی تأثیرگذار باشیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور ما این است که خیلی از مدیران به خاطران محافظه کار بودن از ظرفیت ها و امکاناتی که به آنها می دهند خوب استفاده نمی کنند. اگر ما از حیف و میل انتقاد می کنیم، معمولا به سراغ «میل» می رویم که چه کسی خورد و برد و فساد کرد. هیچ کس راجع به «حیف» حرف نمی زند. حیف یعنی امکانی که در اختیار ما هست و نمی توانیم استفاده کنیم و آن را از بین می بریم. اتفاقا الآن مدیرانی که فکر می کنند متدیّن تر هستند و بیشتر باید مراقب بیت المال باشند و اگر نوآوری کنند به سیستم آسیب می زنند، بیشتر از طریق «حیف» به کشور لطمه می زنند و ضرر اینها بیشتر است.

دانشجویان پیرو خط امام در آن مقطع تصمیم درست گرفتند

وی ادامه داد: بنابر این دانشجویان در آن مقطع برنامه ریزی کردند، تصمیم درست گرفتند و هدفگذاری را درست انجام دادند. هدف آمریکا بود. هم باید کار خوب انجام داد و هم باید کار را خوب انجام داد. من دیدم بعضی ها گفته اند احمدی نژاد پیشنهاد داده بود سفارت شوروی را هم بگیرند. اصلا چنین حرف هایی نبود. بحث و هدفگذاری اصلی ما آمریکا بود و خدا هم پشتیبانی کرد و این حرکت سالم الهی به بار نشست. این می تواند برای همه کارهای ما الگو باشد.

مهمترین ویژگی دانشجویان پیرو خط امام «استقلال» بود

ضرغامی با بیان اینکه مهمترین ویژگی دانشجویان پیرو خط امام «استقلال» بود، اظهار داشت: چند وقتی ما مستقر شدیم خیلی از جریان های سیاسی به داخل لانه می آمدند و جلسه می گذاشتند. مهمترین شخصیت های سیاسی به لانه می آمدند و ساعت ها جلسه می گذاشتیم و حرف های آنها را می شنیدیم و مواضعشان را مطلع می شدیم. ولی واقعا دانشجویان پیرو خط امام هم در شروع و هم در ادامه مستقل بودند.

وی افزود: آقای موسوی خوئینی ها یک روحانی شناخته شده برای تعدادی از دانشجویان بود. یعنی آقای موسوی خوئینی ها روحانی سرشناسی نبود و خود من ایشان را نمی شناختم. اما جایگاه و احترام داشت و فرد انقلابی بود. دوستانی در رأس فعالیت های دانشجویی دانشگاه ها با آقای موسوی خوئینی ها ارتباط داشتند و اتفاقا بعد از اشغال لانه آقای موسوی خوئینی ها به داخل لانه آمدند و نماز جماعت هایی که ما آنجا می خواندیم به امامت آقای موسوی خوئینی ها بود. در واقع آقای موسوی خوئینی ها نماز جماعت را می خواند و سؤالات شرعی بچه ها را پاسخ می داد ولی استقلال بچه ها کاملا محفوظ بود.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه ما ایدئولوژی خود را از امام گرفته بودیم، تصریح کرد: همه چیز ما در امام خلاصه می شد. رساله امام احکام عملی ما بود و جریان سیاسی و ایدئولوژیک ما از الگو گرفته از امام بود و ما امام را مظهر همه چیز می دانستیم. چون دانشجو، اهل تحلیل و در متن جریان های سیاسی بودیم، برداشت ما این بود که الآن باید کاری انجام دهیم که امام می خواهد در کشور انجام شود و ما باید به امام کمک کنیم. امام دنبال یک حرکت انقلابی پیشرو هستند و دانشجویان هم باید برای مسیر امام راه را باز کنند. اما اینکه جایی بخواهد یک تحلیل ایدئولوژیک برای این کار به ما بدهد، اصلا نه در این فضا بودیم و نه چنین اتفاقی آنجا افتاد.

کسی از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا پشیمان نیست

وی تأکید کرد: واقعا کسی پشیمان نیست. مقاطع سیاسی اقتضائاتی دارد که بعضی آدم ها وقتی حرف می زنند و یا مصاحبه می کنند در مقابل سؤالات متنوع جواب های متنوعی می دهند. وقتی برداشت از آن پاسخ ها، صرف نظر از قبل و بعد از آن، برجسته می شود، مطلب دیگری را القا می کند که این فرد با فلان چیز موافق و با فلان چیز مخالف است. من به این چیزها اهمیت نمی دهم. آنچه که آدم ها خودشان صریحا می گویند ملاک است.

ضرغامی ادامه داد: مثلا آقای اصغرزاده طراح و از چهره های مهم این حرکت بودند. وقتی با ایشان صحبت می کنم می گوید من همان ایده قبل را دارم. اگر همه چیز به آن مقطع برگردد، کار ما در آن مقطع بسیار درست بوده است. ممکن است بعدها آدم ها به این نتیجه برسند که اگر در شرایط دیگری می خواست این کار انجام شود اشکال داشته باشد. کما اینکه عده ای حرکت خام و نپخته ای کردند و چند سال قبل برای اشغال سفارت انگلیس رفتند. کار بسیار غلطی بود و بسیار ضربه زد و هزینه هایش را دادیم و هیچ کس هم تأیید نکرد.

وی با اشاره به دیدار عباس عبدی با یکی از گروگان های لانه جاسوسی گفت: ملاقات با یکی از گروگان ها اقتضائاتی دارد و اشکال هم ندارد. با یکی از گروگان ها ملاقات و حرف هایی هم رد و بدل کرده اند. اما اگر استنباط این باشد که آقای عبدی در آن گفت و گو اظهار پشیمانی کرده و از اعتقاد اولیه اش برگشته، آقای عبدی که من تا این لحظه می شناسم و مواضعش را دیده ام این طور نیست. آنچه مهم است اینکه مواضع شهدای لانه و بزرگان این حادثه تاریخی یک مواضع منطقی، عالمانه، شجاعانه و از موضع غرور و افتخار است. به نظر من این خیلی مهم و برای کشور یک سرمایه است که می تواند در هر شرایطی یک جمع انقلابی شجاع راه ها را هموار و مسیرهای جدیدی را پیش پای ملت ایجاد کند.

«اقتدار» بزرگترین عامل بازدارنده و حفظ امنیت کشورها است

عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا بیرون آمد مؤید این است که مسیر درست بوده و مبارزه با شیطان بزرگی است که اگر می ماند خیلی کارهای دیگر می کرد. واقعا من چنین اعتقادی ندارم که مشکلات بعدی ما ناشی از اشغال لانه جاسوسی آمریکا است. استارت این کار از دهه ۳۰ شروع شد و به ۱۳ آبان ۵۸ ربطی ندارد. اتفاقا ۱۳ آبان ۵۸ باعث شد اقتدار این ملت و مواضع سلحشورانه آن بروز و ظهور پیدا کند و دشمنان بدانند هرکاری می خواهند نمی توانند با این ملت بکنند. بزرگترین عامل بازدارنده و حفظ امنیت کشورها همین اقتدار است. وقتی می بینند کشوری اقتدار دارد، می ایستد و عقب نشینی نمی کند، آنها هم رعایت می کنند. اما به محض اینکه ببینند او هم ترسید و افتاد به بهانه گیری هایی که ما باید خیلی چیزها را رعایت کنیم، آن وقت آنها صد قدم جلوتر می آیند.

هنوز تا تقاص اصلی که ترامپ باید به خاطر شهادت حاج قاسم بدهد فاصله زیادی داریم

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدام ایران در زدن پایگاه نظامی آمریکا در عراق، گفت: هرچند که عملیات بسیار خوب و موفقی بود و در سطح بالای نظامی و با دقت فوق العاده ای انجام گرفت، هنوز تا تقاص اصلی که ترامپ باید به خاطر شهادت حاج قاسم بدهد فاصله زیادی داریم. چه او رئیس جمهور باشد و چه نباشد، ترامپ باید تقاص واقعی ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی را بدهد. ان شاء الله دیر هم نیست. زنده خواهیم بود و خواهیم دید که او تقاص سنگینی پس خواهد داد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا