شناسه خبر : 137461
تاریخ ارسال : ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱ ق٫ظ
سرویس اجتماعی «خطِ اعتدال»

ضرورت بررسی عملکرد شهرداری تهران؛ در مقابله با بحران ها و چالش های اساسی شهر/ پرسش هایی که باید شهرداری تهران به آنها پاسخ دهد!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس اجتماعی «خطِ اعتدال»

«پیروز حناچی» در شرایطی مدیریت شهرداری تهران را بر عهده گرفت که این کلانشهر جان و رمقی برای ادامه روند پیشین نداشت و ظرفیت تولید و بازتولید خود را هم در اقتصاد، هم شرایط زیست شهروندان از دست داده بود. بحران های اجتماعی و زیستی تهران به حد اشباع رسیده و نشان از ورشکستگی مدیریتی در بسیاری زمینه ها داشت. در این راستا نارضایتی عمومی مهم‌ترین چالش شهردار جدید پایتخت بود که البته بخشی از این نارضایتی ساختاری بوده که به دلیل شیوع بحران‌های سیاسی و اقتصادی در کل کشور، در تهران به عنوان پایتخت نمود بارزتری داشته است. علاوه بر مشکلاتی که در سطح کلان کشور جاری است، برخی مشکلات خاص تهران مانند ترافیک و شلوغی و آلودگی و شلختگی و در‌هم ریختگی اجتماعی بیشتر به چشم می آیند. شواهد و قرائن زیادی هست که نشان می‌ دهند اکثریت مطلق مردم پایتخت از زندگی در تهران احساس نارضایتی می‌کنند.

ضرورت بررسی عملکرد شهرداری تهران؛ در مقابله با بحران ها و چالش های اساسی شهر/ پرسش هایی که باید شهرداری تهران به آنها پاسخ دهد!

در اولویت‌بندی مسایل و مشکلات تهران سه چالش اصلی وجود دارند که عبارتند از: ترافیک، آلودگی هوا و بی‌قاعدگی در ساخت‌وساز که منجر به شهرفروشی شده است. این مشکلات البته راه حل کوتاه مدت ندارند؛ ولی با استفاده از «مشارکت فراگیر و فعال مردم» و «ابزارهای هوشمند و فناوری‌های نوین» از طریق برقراری سه سطح دیپلماسی «اجتماعی»، «تعامل با ارکان نظام» و «کلان‌شهرهای خارجی» قابل حل هستند که باید با سیاستگذاری و برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های لازم، بیش از هر مسئله دیگر نسبت به حل آنها اهتمام جدی نمود.

بنابراین بدیهی است که در  چنین شرایطی شهردار تهران، کار دشواری پیش روی خود خواهد داشت. از سوی دیگر جامعه شهری هم از شهردار تهران و شورای شهر توقع دارد برای چالش‌های بنیادین پیش رو چاره‌ای بیندیشد. شهر تهران پس از یک سال و نیم بلاتکلیفی در دو شهرداری نافرجام پیش از این، اینک به اقدامات و عملکرد شهردار جدید چشم دوخته که با هدف اهتمام به اولویت های شهر تهران بر کرسی شهرداری تهران تکیه زده است.

اکنون باید پرسید که شهردار کنونی تهران، برای اصلاح و بهبود وضعیت نابهنجار گذشته چه کرده است؟

شهردار کنونی تهران می دانست که شهرداری به شدت از نظر مالی و اقتصادی دچار بحران است و اعداد و ارقام اعلام شده نشان می دهد که چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای تسویه آن وجود ندارد. از سوی دیگر دارایی‌های شهرداری تهران بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده، اما بخش نقد شونده این دارایی‌ها در سال‌های اخیر محل تامین منابع مالی شهرداری برای اجرای طرح‌های پرهزینه بوده است. بخشی از این دارایی املاکی است که از سوی شهرداری در اختیار افراد حقیقی و حقوقی بانفوذی گذاشته شده که پس گرفتن این املاک و نقد کردن آنها کار چندان آسانی نیست.

همچنین نباید از نظر دور داشت که بیش از ۷۵ درصد بودجه شهرداری تهران از منابع ناپایدار تامین می‌شود و فقط ۲۵ درصد به صورت عوارض و مالیات درآمدهای مستمر و مطمئن محسوب می‌شوند. بر این اساس آخرین گزارش‌ سامانه شفافیت شهرداری تهران نشان می‌داد از مجموع ۸۲۷۵ میلیارد تمام درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه سال ۹۷، فقط ۲۴۳۵ میلیارد تومان در نیمه اول سال محقق شده است. این در حالی است که شهرداری تهران در نیمه اول سال ۹۷، دو برابر آنچه برای کل سال پیش‌بینی شده بود، اموال خود را واگذار کرده است و از دیگر سو، ۵۹۵ میلیارد تومان هم از محل واگذاری دارایی‌‌ّای مالی (وام و بدهی‌های جدید) به بدهی سال‌‌های آینده اضافه شده است. محمدعلی افشانی در میانه تابستان ۹۷ به خبرنگاران گفته بود، شهرداری تهران ۶۵۰ میلیارد تومان درآمد ماهانه دارد که تمام آن صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود. این اعداد و ارقام نشان می‌داد که تا چه اندازه وضعیت مالی شهرداری تهران بحرانی است و چقدر اداره شهر با این منابع غیرقابل اطمینان دشوار است.

اکنون پرسش مهم این است که در شرایط تحویل گرفتن شهرداری تهران، شهردار جدید کدام راهکار و نسخه‌ی کوتاه مدت را برای حل این بحران اجرا کرده است؟ آیا راههایی برای تامین منابع مالی برای شهرداری تدبیر شده است؟ آیا طرحی برای کاهش هزینه‌ها تدوین و اجرایی شده است؟ آیا شهرداری توانسته است نهادهای غیرضروری را تعطیل کند؟ آیا شهردار تهران در باره رفع مشکلات اساسی سازمان شهرداری تهران و معضلات مهم شهروندان تهران، سخنان و پاسخ های قانع کننده و اطمینان بخشی برای افکار عمومی دارد؟

تجارب مدیریت های پیشین کلانشهر تهران نشان داده است که شهرداری عرصه مناسبی برای جاه‌طلبی‌های سیاسی نیست؛ زیرا بصورت مستقیم و عینی با متن و واقعیات زندگی روزمره شهروندان سروکار دارد و هر گونه قصور و اهمال و خطا در مدیریت این شهر، منجر به ورشکستگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شهرداری و شهر خواهد شد.

شهر تهران در انتظار تغییر و تحولات اساسی و ملموس است تا عرصه را برای زیست شهروندان مطلوب و شایسته سازد و این محقق نخواهد شد مگر با اقدامات و تلاشهای جدی و پیگیر و مستمر و پاسخگویی و تعامل گفتمانی مدیریت شهری با شهروندان.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا