شناسه خبر : 136421
تاریخ ارسال : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۱۴ ق٫ظ
گروه اقتصادی:

ضرورت تلاش و اهتمام مضاعف تیم دولت، در شرایط حساس کنونی/ چرا برخی از وزرا نسبت به وظایف خود قصور و إهمال می ورزند؟!/ با نگاهی به مصاحبه «غلامرضا تاجگردون»

گروه اقتصادی/«غلامرضا تاجگردون» نماینده مجلس وعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه ای اظهار داشت: «یکی از مسایلی که در دولت وجود دارد این است که برخی از وزراء از پاسخگویی فرار کرده و از زیر بار پاسخگویی شانه خالی می کنند. آن وقت دکتر نوبخت یا سازمان برنامه و بودجه باید در باره قیمت شیر و خرما و ماکارونی و تحریم و بودجه و مسایل دیگر صحبت کنند و توضیح دهند. آنگاه کمیسیون و نماینده مجلس نمی داند که با دکتر نوبخت در مورد چه چیزی صحبت کند؛ ولی وقتی از وزیر مربوطه توضیحی می خواهیم پاسخگو نیست!»

نماینده مردم گچساران در باره دلیل این وضعیت گفت: «مسئله دو طرفه (در دولت و مجلس) است. اتفاقی که افتاده این است که ما استیضاح کردیم؛ ولی گفتند که استیضاح نکنید! وقتش نیست؛ لذا وزرا تا حدودی بی خیال شدند! برخی از وزرا یا توانمند نیستند، یا پاسخگو نیستند و یا تن به کار نمی دهند. این (عدم استیضاح) یک اشتباه استراتژیک است. وی افزود: «دولت که فقط رییس جمهور یا رییس سازمان برنامه و بودجه نیست. وقتی بحث استیضاح چند وزیر مطرح شد گفتند حالا وقتش نیست و دلایلی برای آن مطرح کردند. وزرا هم می گویند که در زمان استیضاح کسی به کمک ما خواهد آمد و از ما حمایت خواهد کرد. گاهی هم با توجه به شرایط زمانی مانند آغاز بکار فصول آموزشی یا فصل کشاورزی و مانند آن استیضاح انجام نمی شود. این اشتباهی است که مجلس مرتکب می شود.»

این سخنان تاجگرودن از جهاتی قابل بحث و توجه ویژه است. در شرایطی که کشور با مشکلات متعددی ناشی از تحمیل شرایط تحریمی و برخی معضلات ریشه دار و موروثی از گذشته مواجه است و آثار ناشی از آن باعث شده که شاهد تورم و گرانی کالاهای معیشتی، گرانی ارز، مسایل مربوط به حوزه تولید و توزیع محصولات و نیز مسئله اشتغال و بیکاری و درآمدها باشیم، ضرورت دارد که بیش از هر زمان دیگر وزرای دولت با همت و تلاش مضاعف مدیریت جهادی را تحقق بخشند و هر یک به نقش خود در تیم دولت و اهمیت وظایف و مأموریت های خود واقف باشند؛  اما متأسفانه برخی از وزرا و مدیران یا از کارآمدی و توانمندی لازم برخوردار نیستند و یا در تعامل و همکاری با سایر مدیران و مسئولان بویژه با نمایندگان مجلس و کمیسیون های مربوطه قصور و کوتاهی می کنند و در پاسخگویی به مجلس و افکار عمومی قصور می کنند. چرا مردم و نمایندگان مجلس باید همه مسایل کشور بویژه اخبار و تحلیل های اقتصادی را از زبان رییس جمهور و دکتر نوبخت بشنوند و وزرای دولت در بخش های مرتبط با وظایف خود از صحنه پاسخگویی به مطالبات و انتقادات غایب اند؟ این در حالی است که تعامل و همکاری وزیران با کمیسیون های مجلس می تواند موجب تسریع و بهبود روند تصمیم گیری ها و تصویب قوانین و پاسخگویی به مطالبات مردم شود. اگر وزرای دولت به وظایف و مأموریت های خود به درستی و با اتقان و شفافیت عمل کنند، هیچگاه بحث استیضاح آنان در مجلس نیز مطرح نخواهد شد.

بعنوان مثال می توان به بحران افزایش‌های پیاپی قیمت خودروهای داخلی اشاره کرد که اعتراضات زیادی را در جامعه برانگیخت؛ اما وزارت صمت موضع مشخصی نگرفت و حرفهای مبهم و سردرگمی را مطرح کرد. این در حالی است که سیاست های کلان اقتصادی کشور به وزارت صمت باز می‌گردد و این وزرات باید چنان امور اقتصادی را تدبیر و مدیریت و کنترل کند تا اقتصاد و بازار کشور دچار بحران و التهاب و سردرگمی نشود؛ و با گفتن عباراتی مانند: «مردم نباید تحت تاثیر فضای روانی قرار گیرند» و یا «قیمت ها در ماه‌های آینده متعادل تر می‌شود»، اعتماد مردم به دولت را تخریب و مخدوش نکند! چرا باید مردم به جای تحقق وعده ها، شاهد بروز وضعیتی متناقض با سخنان جناب وزیر باشند؟ چرا باید بجای پاسخگویی صادقانه و شفاف به مردم و نمایندگان آنان شاهد سخنان و تحلیل های سطحی و غیر مبتنی بر واقعیات، و یا به دنبال مقصرتراشی و فرافکنی باشیم؟ در پی چنین قصور و اهمال هایی است که آنگاه نوک پیکان انتقادات متوجه رییس جمهور و یا رییس سازمان برنامه و بودجه می شود!

وضعیت عملکرد و پاسخگویی نامطلوب برخی وزرا، بویژه وزرای اقتصادی چون وزیر صمت سبب شده که مردم و رسانه ها از وزیر مربوطه ناامید شده و منتظر شنیدن حرفها و تحلیل های راهگشا از سوی رییس جمهور و یا رییس سازمان برنامه و بودجه باشند!

امروز و در شرایط حساس کشور ناشی از تحریم ها و تهدیدات دشمنان که عمدتاً در قالب فشارهای اقتصادی، کشور را با چالش ها و بحران هایی مواجه کرده است – و البته در پی مقاومت و همدلی و وفاق ملت و دولت رفع خواهند شد-، دولت منتخب مردم باید در هیئت یک تیم قدرتمند، پرتلاش و پیگیر در همه صحنه های مدیریت کشور ظاهر شود و هریک از اعضای دولت وظایف خود را به نحو شایسته و احسن انجام دهند. از جمله این وظایف که می تواند به اصلاح امور و شتاب در روند توسعه و رفع موانع موثر باشد مشارکت همه ی اعضای دولت در رتق و فتق امور، پیگیری کارها و پاسخگویی به مردم و نمایندگان آنان است.

اکنون با اندیشیدن به منافع ملی و سرنوشت کشور در این جنگ تمام عیار اقتصادی، انتظار می رود که آحاد اعضای تیم دولت بیش از هر زمان دیگری حضور قدرتمند، متعهدانه، کارشناسانه و مدبرانه خود را به نمایش بگذارند تا همگان بتوانیم از این آزمون سخت و دشوار تاریخی، با عزت و سربلندی و پیروزی خارج شویم.

امروز و در این برهه حساس تاریخی کشور رفتار تمامی مدیران و مسئولان کشور توسط افکار عمومی و رسانه های داخلی و خارجی رصد می شود و در حافظه تاریخی کشور ثبت و ضبط خواهد شد. امید می رود که در این شرایط، اعضای محترم دولت بویژه تیم اقتصادی اش در کنار رییس جمهور، و در تعامل با مجلس و کمیسیون های مرتبط، اهتمام و جدیت بیشتری نسبت به وظایف و تکالیف قانونی و ملی خود نشان دهند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا