شناسه خبر : 148692
تاریخ ارسال : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳ ق٫ظ
سرویس بین الملل "خط اعتدال"

«طرح صلح هرمز»، تنها راه تحقق صلح و امنیت واقعی در کشورهای منطقه خلیج فارس /مهمترین پیام راهبردی دکتر ظریف در مقاله منتشره او در روزنامه کویتی «الرای»

 

 سرویس بین الملل “خط اعتدال” حدود یک ماه بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و هیاهوهای حکومت عربستان و برخی رسانه های خارجی در انتساب این حمله به ایران، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با انتشار مقاله‌ای در روزنامه کویتی «الرای» با صراحت نوشت: «یا همه کشورهای حوزه خلیج فارس امنیت خواهند داشت یا همه از آن محروم خواهند شد». این در حالی است که علاوه بر آمریکا و عربستان سعودی، سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات دانستند. این سخن دکتر ظریف نه به معنای تهدیدی جهت ارعاب کشورهای منطقه بلکه تأکید بر این نکته مهم و استراتژیک است که حیات سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشورهای حوزه خلیج فارس وابستگی و ارتباطی وثیقی به هم دارد و همگان باید در ایجاد و استقرار ثبات امنیت و آرامش در این منطقه متحد و همسو باشند. بر این اساس وی از کشورهای منطقه درخواست کرد که به طرح پیشنهادی دکتر «حسن روحانی» رییس جمهور ایران با عنوان «صلح هرمز» توجه کنند.
دکتر روحانی اولین بار در ۳۱ شهریور ماه در حالی از «طرح صلح هرمز» نام برد که فقط هشت روز از حمله به آرامکو گذشته بود، حملاتی که سبب کاهش موقت ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از تولید نفت تولیدی عربستان سعودی شد. حمله به چند کشتی تجاری در بندر فجیره امارات متحده عربی و حمله به دو نفتکش در دریای عمان هم از جمله مواردی است که طی ماه گذشته انجام شد و ایالات متحده و بریتانیا فرصت طلبانه، سپاه پاسداران را به دست داشتن در این حمله ها متهم کردند.
با این حال ظریف در این مقاله تاکید کرد که «پویش صلح هرمز» در صورت مشارکت هشت کشور، شامل عربستان سعودی، عراق، عمان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و جمهوری اسلامی ایران از «ظرفیت لازم و کافی برای تحقق امنیت فراگیر در منطقه از طریق گفتمان درون منطقه‌ای برخوردار است». این رویکرد رییس دستگاه دیپلماتیک ایران نشان می دهد که برخلاف ادعاها و اتهام زنی های دشمنان ایران، جمهوری اسلامی به دنبال ایجاد امنیت فراگیر با مشارکت و همکاری کشورهای از طریق مذاکرات و سازوکارهای قانونمند و مبتنی بر تعهدات بین المللی در تحقق صلح و امنیت، آن هم از درون منطقه و بدون مداخله دیگر کشورهاست و هیچگونه اقتدارگرایی و کدخدامنشی برای هیچیک از کشورهای منطقه را بر نمی تابد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه «منطقه هرمز اهمیتی راهبردی در تجارت بین‌الملل و انرژی دارد و روزانه حدود ۱۵ میلیون بشکه نفت از این منطقه در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد» و با توجه به منفعت طلبی ها و زیاده خواهی های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و فرصت طلبی های آنان با استفاده از ایجاد درگیری و کینه و تفرقه در منطقه نوشت در شرایط بحرانی کنونی، این منطقه «بیش از متهم‌سازی، لفاظی تند و ستیزه‌جویانه و انباشت و رقابت تسلیحاتی، به گفتمان درون منطقه‌ای نیاز دارد». از این جهت توجه همگان به جزییات طرح پویش صلح هرمز می تواند در تحقق گفتمانی بر محور صلح و وفاق و همکاری کمک نماید. لذا ظریف در این مقاله تأکید کرد: « برگزاری نشست‌ها در سطوح مختلف کارشناسی، وزیران و سران کشورها و نیز متخصصان، اندیشکده‌ها و بخش خصوصی و تشکیل گروه‌های اقدام» قابلیت اجرا و پیگیری دارد.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با هوشمندی به محورهای مهم این طرح اشاره کرد که می توانند محورها و مبانی اجرای این طرح قرار گیرد و اجماعی عقلانی، منطقی و قانونمند بر اساس آنها شکل گیرد. از این جهت ظریف تأکید کرد که این طرح شامل «تعهد به اهداف و اصول ملل متحد، حسن همجواری، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه ناپذیری مرزهای بین‌المللی، حل و فصل مسالمت آمیز تمامی اختلافات، رد تهدید یا توسل به زور و مشارکت در هرگونه ائتلاف‌ یا پیمان‌ نظامی علیه یکدیگر» و همچنین «عدم مداخله در امور داخلی و روابط خارجی یکدیگر» است.
اینک افکار عمومی و کارشناسان سیاسی و رسانه های جهان نیز باید تصدیق کنند که طرح صلح هرمز رویکردی همراه با اعتماد، خوشبینانه و همراه با کارآمدی دارد که در مرحله نخست صلح طلبی، حسن نیت و احترام به حقوق بین المللی از جمله حقوق همسایگان ایران در حاشیه خلیج فارس را اثبات می کند و از سوی دیگر تلاش ایران را برای پایان دادن به مناقشات و چالش های بحران آفرین در منطقه را نشان می دهد.
از این جهت ظریف یادآور می شود که «خنثی‌سازی تنش‌ها، حل کلیه اختلافات و درگیری‌ها به شیوه مسالمت‌آمیز و از طریق گفت وگو، تقویت ارتباطات و هشدارهای پیشگیرانه، تامین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع» بخش‌های دیگری از طرح صلح هرمز است.
مهمترین پیام مقاله دکتر ظریف در روزنامه کویتی ال
رأی این است تنها راه تحقق صلح و امنیت و پایان دادن به تهدیدها و اقدامات جنگ افروزانه ی غارت گران منابع انرژی منطقه در ذیل توجه و اهتمام عملی همگان به «طرح صلح هرمز» است که می‌تواند شامل انعقاد «پیمان عدم تجاوز و عدم مداخله، کنترل تسلیحات و اقدامات اطمینان ساز، ایجاد مناطق عاری از سلاح‌های کشتار جمعی» میان هشت کشور منطقه نیز باشد.
از آنجا که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، سوم مهر ماه در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد این طرح را به طور رسمی پیشنهاد کرده بود، اکنون کشورهای منطقه باید برای رسیدن به اعتماد و تضمین تحقق صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس به این نکته مهم و دقیق دکتر ظریف توجه کنند که در صورت استقبال آنان از طرح جمهوری اسلامی، از «ظرفیت سازمان ملل برای ایجاد یک پوشش بین‌المللی و رفع نگرانی‌های احتمالی برخی از طرف‌ها» برای تضمین اجرایی این طرح استفاده خواهد شد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا