شناسه خبر : 146726
تاریخ ارسال : ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲ ق٫ظ

طیبه سیاوشی: متاسفانه برنامه‌های مذهبی صدا وسیما جذابیت لازم را برای اقشار مختلف جامعه ندارد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتقادات به صدا و سیما تاثیری بر عملکرد آنها ندارد، اظهار کرد: متاسفانه برنامه‌های تلویزیون جذابیت خود را از دست داده و گویا چند نفر محدود هستند که این برنامه‌ها را دیکته و پخش می‌کنند و به مصالح عمومی مردم و منافع ملی توجهی ندارند.

طیبه سیاوشی در گفت و گویی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در پخش برنامه‌های مذهبی گفت: لازم است یک ارزیابی داشته باشیم تا ببینیم مداحی‌ها و سخنرانی‌هایی که به این شکل از صدا و سیما منتشر می‌شود تاثیر مثبتی بر جامعه خصوصا قشر جوان داشته است یا نه و آیا تا به حال میزان این تاثیرات ارزیابی شده است یا نه؟ چراکه صدا و سیما به مجلس جوابگو نیست و قانونی هم برای این امر وجود ندارد و صدا و سیمای ما همان‌گونه می‌خواهد عمل می‌کند؛ بنابراین نتوانستیم این ارتباط را برقرار کنیم تا کیفیت برنامه‌هایی که کمیت آنها بسیار زیاد است ارزیابی شود.

صدا و سیما به مجلس جوابگو نیست

نماینده مردم، تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکراری بودن روحانیون و مداحان در صدا و سیما اظهار کرد: متاسفانه کسانی که معمولا برای برنامه‌های مختلف از آنها دعوت می شود چهره‌های تکراری هستند. پیش از این در ماه رمضان افرادی مانند دکتر محمد علی انصاری و حجت الاسلام فاطمی نیا هم دعوت می‌شدند و فرزندانم همراه من پای تلویزیون می‌نشستند و به صحبت‌های آنها گوش می‌کردند ولی در حال حاضر خبری از آنها نیست.

سیاوشی تصریح کرد: افرادی که توسط صدا و سیما دعوت می‌شوند معمولا افرادی نیستند که بتوانند همه گرایش‌ها و دیدگاه‌های مذهبی را پاسخگو بوده و تاثیرگذاری لازم را داشته باشند. بنابراین وقتی عملکرد صدا و سیما را نقد می‌کنیم اعتراض می‌کنند که انتقادات شما درست نیست؛ بنابراین انتقادات و صحبت‌های ما تاثیری بر عملکرد آنها ندارد و وقتی با اکثر کسانی هم که در این خصوص مرتبط هستند صحبت می‌کنیم بهانه می‌آورند که مثلا این بخش شبکه دست ما نیست لذا صحبت کردن در مورد صدا و سیما خیلی موثر واقع نمی‌شود.

افرادی که توسط صدا و سیما دعوت می‌شوند معمولا افرادی نیستند که بتوانند همه گرایش‌ها و دیدگاه‌های مذهبی را پاسخگو باشند  

عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: متاسفانه نه نظرات ما به عنوان نمایندگان مردم و نه مطالبات خود مردم هیچ کدام مورد توجه قرار نمی‌گیرد. مثلا در خصوص برنامه ۹۰ هم مردم بسیار اعتراض کردند اما تاثیری نداشت و کار خودشان را کردند. من نمی‌گویم آنچه که مردم می‌گویند و آنچه که من می‌گویم صحیح است اما صدا و سیما می تواند برآمدی از نظرات دیگران را اعمال کند یعنی حداقل‌هایی را در نظر بگیرند.

او ادامه داد: در ایام محرم بعضا مراسم‌هایی را شرکت کردم که ۲ الی ۳ هزار نفر در آن شرکت کرده بودند و مداحان و روحانیونی برای مردم سخنرانی می کردند که معروف هم نیستند ولی در عین حال مطالب علمی و اخلاقی خوبی را مطرح می‌کردند که مردم بسیار از آن استفاده می‌کردند؛ بنابراین صدا و سیما می‌تواند همین افراد را دعوت کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه برنامه‌های صدا و سیما جذابیت خود را از دست داده است گفت: متاسفانه برنامه‌های تلویزیون جذابیت خود را از دست داده و گویا چند نفر محدود هستند که این برنامه‌ها را دیکته و پخش می‌کنند و به مصالح عمومی مردم و منافع ملی توجهی ندارند. برنامه‌های کمی مثل مختارنامه هم که جذابیت زیادی برای جامعه داشت برای چندمین بار توسط صدا و سیما بازپخش می‌شود که اعتراض کارگردان مختار نامه را نیز درآورده و متاسفانه بیشترین آسیب هم به قشر جوان می رسد. چراکه در دور افتاده‌ترین روستاها هم امکان دسترسی آسان به ماهواره وجود دارد. حتی در ایام مذهبی هم دیدم که برنامه‌های مذهبی کشورهایی مثل آذربایجان و عراق را تماشا می‌کنند.

برنامه‌های صدا و سیما جذابیت خود را از دست داده است

سیاوشی ادامه داد: متاسفانه برنامه‌های مذهبی ما جذابیت لازم را برای اقشار مختلف جامعه ندارد و حتی صدا و سیما این توانایی را در چند ساله اخیر نداشته که سریال‌هایی مثل مختارنامه، روز واقعه، امام علی(ع) و شب دهم و سریال‌های فاخری که در گذشته تولید می‌شد را بسازد. به محض اینکه بحث ساخت سریال‌های اینچنینی مطرح می شود می‌گویند بودجه نداریم درحالی که هر شب سریال هایی را پخش می کنند که به دلیل جذاب نبودن تعداد کمی بیننده دارد. بنابراین می‌توانند به جای ساخت ۵ سریال با کیفیت پایین، ۱ سریال خوب بسازند.

او در خصوص طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما گفت: حدودا ۳ ماه پیش استارت قید دو فوریت این طرح زده شد ولی با مخالفت عده‌ای از نمایندگان و لابی‌های صدا و سیما قید فوریت این طرح کنار گذاشته شد و به صورت عادی باید در دستور کار صحن قرار بگیرد؛ اما به دلیل تعداد زیاد طرح‌ها و لوایح در دستور کار صحن شاید به مجلس دهم نرسد. از سوی دیگر یکی از نمایندگان بحث تحقیق و تفحص از صدا و سیما را مطرح کرده بود که بعید می‌دانم به نتیجه‌ای برسد.

بعید می‌دانم بررسی طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما به مجلس دهم برسد

سیاوسی در پایان خاطرنشان کرد: طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما طرح حداقلی است تا اداره صدا و سیما به صورت هیات امنایی انجام شود تا اکثریت جامعه بتوانند از این رسانه‌ای که مالیاتش از جیب مردم پرداخت می‌شود استفاده کنند.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا