شناسه خبر : 136617
تاریخ ارسال : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۳۵ ق٫ظ

عبور از روحانی به کجا ختم می شود؟! تحلیلی بر مواضع این روزهای برخی اصلاح طلبان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

این روزها با نزدیک شدن به انتخابات مجلس، برخی از چهره های جریان اصلاحات گفتمان جدیدی را با هدف نقد وضعیت کنونی کشور بویژه بیان انتقاداتی به دولت را آغاز کرده اند. این در حالی است که موج جدیدی از تخریب‌ها علیه دولت هم از سوی برخی مدیران درون ساختار دولت و هم از سوی جریان اصولگرایان آغاز شده است. در این میان اما اصلاح طلبان موضعی دو پهلو دارند. از یکسو انتقادهایی را علیه دولت مطرح می کنند و از دیگر سو مدعی هستند که در موضع تقابل و مخالفت با دولت روحانی قرار ندارند.

عبور از روحانی به کجا ختم می شود؟! تحلیلی بر مواضع این روزهای برخی اصلاح طلبان

در این راستا «علی تاجرنیا» فعال سیاسی اصلاح طلب طی یادداشتی در روزنامه «آرمان» تاکید کرد:‌ «درست است که اصلاح‌طلبان نقدهایی را به دولت دارند؛ اما به هیچ عنوان قصد عبور از روحانی را ندارد.» وی بر اساس شنیده ها می گوید: «گفته می‌شود یک کودتای مدیریتی در دولت در راه است.» البته معلوم نیست که ایشان بر اساس کدام شواهد و قراین چنین خبری را مطرح می کند و توضیح
نمی دهد که این کودتا توسط کدام محفل یا افراد در حال شکل گیری است!؟

تاجرنیا یکی از مسایل مهم کشور را در حال حاضر تردید مردم به برخی از نهادهای حاکمیتی از جمله مجلس
می داند. استفاده از عبارات گنگ و مبهم در ادبیات سیاسی چندان مقبول و مطلوب نیست؛ مثلاً نمی دانیم که مقصود ایشان از عبارت «تردید مردم» نسبت به نمایندگان خود به چه معنا و مفهومی است!؟ یا توضیح نمی دهد که مقصودشان از نهادهای حاکمیتی کدام است! و یا تردید مورد نظر ایشان چگونه شناسایی و مرتفع خواهد شد؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می نویسد:‌ ترکیب شکل گرفته مجلس شورای اسلامی را در حل مسائل و مشکلات ناکارآمد می داند و معتقد است بخش عمده‌ای از نمایندگان مورد اقبال افکار عمومی حوزه انتخابیه خود قرار نگیرند، بنابراین یک سبقتی گرفته‌اند و به نوعی اپوزیسون شده‌اند.(!!) این تحلیل و استدلال تا حدود زیادی ناموجه و البته مبهم است و مشخص نمی کند که ناکارآمدی نمایندگان چگونه موجب شکل گیری اپوزیسیون علیه دولت شده است! بعبارت دیگر ناکارآمدی نمایندگان چه ارتباطی به مخالفت با دولت دارد؟! تاجرنیا معتقد است که ژست اپوزیسیون توسط برخی نمایندگان با هدف سوار شدن بر موج اعتراضات مردمی جهت بهره برداری سیاسی از آن در دور جدید انتخابات شکل گرفته است تا آرای افکار عمومی را جلب کند.

تاجرنیا در ادامه از دولت انتقاد می کند که در این دوره از تمام ظرفیت‌های منصوبان و چهره‌های کارآمد که بخشی در درون و بخشی در بیرون هستند، استفاده نکرده است و همین مسئله سبب شکل گیری کودتای مدیریتی

به دلیل ناکارآمدی دولت و تخریب آن است! وی به زبان سوم شخص، دولت را به محافظه‌کاری و تحمل نیروهای مخالف در بدنه‌اش توسط طرفدارانش متهم می کند.(!!)

سوالی که مطرح می شود این است که ترکیب سیاسی اپوزیسیون شکل گرفته یا کودتاگران از نظر تاجرنیا چگونه است و آیا شامل برخی اصلاح طلبان یا نیروهای معتدل نیز می شود یا خیر؟ همچنین باید پرسید که اصولاً طرح چنین سخنان مبهم و دوپهلو در شرایط کنونی چه گره و مشکلی را می گشاید و خروجی و نتیجه راهبردی آن چیست؟

اما نکته قابل تأمل در سخنان نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی آن است که گفت: «اصلاح‌طلبان نسبت به اشخاص حاضر در دولت مخصوصاً افراد نزدیک به رئیس‌جمهور انتقادهایی را دارند؛ اما به هیچ‌عنوان قصد عبور از روحانی و دولتش را ندارند!»

لازم به ذکر است که در جریان انتخابات یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری، میثاق اصلاح طلبان با دکتر روحانی آن بود که برای پایان دادن به روند نامطلوب سیاسی و اقتصادی کشور که ناشی از عملکرد دولت مورد حمایت اصولگریان ایجاد شده بود، یک وفاق و همدلی و همکاری فیمابین دولت اعتدال و اصلاح طلبان در قوه مجریه و مقننه شکل گیرد، ولی این میثاق هیچگاه به معنای اکتفا کردن به نقد و یا نظارت منفعلانه از بیرون نبود و نیست؛ در حالیکه تاجرنیا می گوید: «اصلاح‌طلبان معتقد هستند که رئیس‌جمهور را حمایت کنند؛ اما نقد و نقادی هم همراهش است.»(!!)

کاش جناب تاجرنیا توضیح می دادند که مصادیق این حمایت در مجلس و دولت کدام بوده است و مثلاً دوستان موسوم به «لیست امید» در کدامیک از برهه های مرتبط با مسایل مهم سیاسی اقتصادی کشور، بصورت تمام عیار در دفاع و حمایت از دولت ظاهر شده اند؟! چهره های علمی و سیاسی و نخبگان اصلاح طلب کدام نظریه، برنامه، راهبرد و راهکارهای قابل اجرا در ابعاد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را به دولت ارائه کرده اند؟! این در حالی بود که دکتر روحانی بارها دست دوستی و همکاری به سوی کارشناسان و متخصصان و خبرگان – فارغ از گرایش های جناحی آنان- دراز کرد و از همگان خواست تا دولت را در شرایط دشوار کنونی حمایت و یاری کنند؛ اما از سوی اصولگرایان چیزی غیر از انتقادات و مخالفت های کارشکنانه و از ناحیه اصلاح طلبان چیزی غیر از سکوت یا انفعال ندید!

اینک تاجرنیا همان سخن تکراری و کلیشه ای برخی از اصلاح طلبان در این سالها را تکرار می کند که قصد عبور از روحانی را ندارند! وی بدون ارزیابی واقع گرایانه از وضعیت سیاسی جامعه، حضور اصلاح طلبان در انتخابات در سال ۹۸ را مشروط به شرایط انتخابات آزاد، سالم، عادلانه و برابر می داند!

اصلاح طلبان باید به این نکته توجه کنند که در شرایط کنونی طرح مسئله «عبور از روحانی» توسط آنان و دیگر جریان های سیاسی، فاقد وجاهت بوده و تحقق ناپذیر است؛ زیرا تمام ظرفیت های سیاسی بالقوه ی بجا مانده از جریان اصلاح طلبی می توانست در دولت یازدهم و دوازدهم در عرصه فعالیت های سیاسی و نیز مشارکت و همکاری با دولت ظهور و بروز یابد و موجب پاسخگویی به مطالبات مردم و جلب اعتماد و اطمینان مجدد آنان به جریان اصلاحات شود؛ اما متأسفانه برخی از اصلاح طلبان با نوعی وادادگی و انسداد سیاسی درونی خود، این فرصت طلایی و تکرار ناپذیر را از دست دادند و با توجه به مترصد بودن جریان رقیب سنتی یعنی اصولگرایان، با عبور از روحانی قادر به خلق فضا و فرصتی برای ورود به عرصه مدیریت اجرایی کشور و حتی تصاحب اکثریت
کرسی های مجلس نخواهند بود؛ مگر آنکه در فرصت باقی مانده تا پایان دولت اعتدال، با اراده و اجماعی کامل و مصمم بتوانند با اولویت دادن به منافع ملی و وفاق و همراهی با دولت و مردم، اعتماد عمومی را به سوی خود جلب کنند. در غیر این صورت باید مطمئن باشند که در صورت «عبور از روحانی» هیچ وضعیت مطلوب و مساعدی برای آن متصور نخواهد بود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا