شناسه خبر : 118272
تاریخ ارسال : ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱:۰۴ ق٫ظ

عبور از شرایط فعلی با راهکارهای اصلاح‌طلبانه

بهزاد نبوی، محمد سلامتی، محسن آرمین، مصطفی تاجزاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، محمد کیانوش‌راد، عبدالله ناصری، جواد امام، صادق نوروزی، علی باقری و… با صدور بیانیه‌ای ضمن مروری بر وضع موجود به ارائه راهکارهایی برای برون‌رفت کشور از شرایط موجود پرداختند.
به گزارش ایسنا، در بخش‌هایی از متن این بیانیه با طرح این سؤال که «چه باید کرد؟» خاطرنشان شده است: امروز کشور و جامعه با مشکلاتی مواجه است، که هیچ دولت و حزب و جریان و جناح و جبهه‌ای به‌تنهایی قادر به حل آنها نیست. حل مشکلات ملی نیازمند نگاه و رویکرد ملی است و نمی‌توان با رویکردهای حزبی و جناحی به توفیق در این مسیر امید بست. در این میان آنچه موجب امیدواری است هم‌گرایی و وحدت نظر بخش وسیعی از نیروهای سیاسی و اجتماعی از اصلاح‌طلبان گرفته تا اعتدالیون و اصولگرایان معتدل (که بخش وسیعی از این طیف را تشکیل می‌دهند) و تا همه نیروهای منتقد معتقد به استقلال، تمامیت ارضی کشور و روش‌های مسالمت‌آمیز و قانونی در ارزیابی وضعیت بحرانی کنونی و ضرورت گفت‌وگو و همبستگی ملی برای عبور از آن است؛ ازاین‌رو در صورت رهایی از مجاملات و بده‌بستان‌های موجود در سطح مناسبات قدرت می‌توان به همگرایی و وحدت نظر نیروهای سیاسی و اجتماعی بر سر راه‌های برون‌رفت از وضعیت بحران‌خیز کنونی امیدوار بود. یکی از لوازم چنین رویکردی، نگاه به آینده به‌جای ماندن در گذشته و منازعه و مناقشه بر سر شناسایی و محاکمه مقصر و نیز اجتناب اکید از درگیری‌های جنجال‌برانگیز جناحی و گروهی است که نتیجه آن عمده‌شدن مسائل فرعی و غفلت از مشکلات اصلی جامعه و کشور است.


در بند دیگری از این بیانیه آمده است: … در این میان مشکلات و معضلات اقتصادی نظیر بی‌کاری، تورم و گرانی اولا به سبب آن‌که ارتباط مستقیمی با زندگی روزمره مردم و بیش از همه اقشار ضعیف و محروم دارد، و ثانیا به علت آثار نسبتا گسترده تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا به‌ویژه آثار روانی آن، در ماه‌های آینده در صدر این فهرست قرار دارند. به‌رغم این راه‌حل مشکلات و معضلات مذکور عمدتا سیاسی است. ازاین‌رو تصور این‌که بدون تجدیدنظر در راهبردها و سیاست‌های کلان و با تمسک به تاکتیک‌ها و تصمیمات بخشی بتوان بر بحران‌های موجود فائق آمد، تجربه‌ای تکراری و شکست‌خورده است.
نویسندگان این بیانیه سپس به بیان پیشنهادهای خود برای مواجهه و حل معضلات و بحران‌ها در حوزه‌هایی از جمله حوزه خارجی پرداخته و با تأکید بر استفاده از فرصت‌های مغتنم موجود خاطرنشان کرده‌اند: … اتخاذ مواضع عاقلانه و دقیق برای استفاده از این فرصت مغتنم در جهت منافع ملی و کاهش بحران‌های اقتصادی یک مسئولیت ملی است و عدم بهای لازم و یا ازدست‌دادن آن همچون فرصت‌های گذشته لطمه‌های جبران‌ناپذیری را بر منافع ملی کشور در پی خواهد داشت.
دیپلماسی ‌در جهت نزدیکی متوازن به اروپا، روسیه و چین
به منظور استفاده از این فرصت مغتنم در جهت کاهش فشارها و تحریم‌های آمریکا اقداماتی به اعتقاد نویسندگان این بیانیه ضروری است که بخشی از آنها به این شرح است:
*توافق‌نامه برجام در کنار پایان‌دادن به اجماع جهانی علیه ایران، تنها محدودیتی که برای ایران به همراه داشته است عدم امکان تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای است. محدودیت و تعهدی که حتی پیش از توافق‌نامه برجام همواره موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران بوده است. بنابراین خروج و حتی تهدید به خروج از برجام می‌تواند در افکار عمومی جهانی تأییدی بر بهانه‌جویی‌های آمریکا و تبلیغات صهیونیستی مبنی‌بر عزم ایران برای تولید سلاح هسته‌ای تلقی شود. نفس چنین تهدیدی جهان را در حمایت قاطع از برجام و ایران در برابر آمریکا دچار تردید می‌کند و عملی‌کردن آن مواضع مثبت کنونی جهانی را بلافاصله به ضرر ایران تغییر خواهد کرد و اروپا و دیگر قدرت‌های جهان از جمله روسیه و چین را علیه ایران به آمریکا نزدیک خواهد کرد.
*دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران باید در جهت نزدیکی متوازن هرچه بیشتر به اروپا، روسیه و چین باشد. نباید تصور کرد که تهدید این کشورها به خروج از برجام آنان را ناگزیر از دادن امتیازاتی به ایران خواهد کرد. باید توجه داشته باشیم ایستادگی اروپا در قبال یک‌جانبه‌گرایی آمریکا و تلاش برای حفظ برجام، نه به‌خاطر ایران، بلکه به‌خاطر حفظ هویت و استقلال خویش در برابر آمریکاست. بنابراین تهدید ایران به خروج از برجام نه‌تنها سودی برای ما ندارد، بلکه این دولت‌ها و حتی روسیه و چین را که امکانات محدودی برای ایستادگی در برابر آمریکا دارند تحت فشار مضاعف قرار خواهد داد و مواضع آنها را در حمایت از برجام تضعیف خواهد کرد. همچنین اظهاراتی نظیر تهدید به بستن تنگه هرمز و… در شرایطی که ایران نیازمند حمایت افکار عمومی جهانی در برابر سیاست‌های زورمدارانه آمریکاست، موجب تضعیف موضع اروپا در برابر آمریکا در حمایت از ایران می‌شود. باید توجه داشت بخش مهمی از نیازهای نفتی کشورهای اروپایی و چین از منطقه خلیج‌فارس تأمین می‌شود، بنابراین تهدید به بستن تنگه هرمز بیش از آمریکا تهدید منافع چین و دول اروپایی یعنی تهدید منافع همان دولت‌هایی است که در برابر آمریکا از حفظ برجام و تعامل با ایران حمایت می‌کنند. بی‌شک آمریکا، اسرائیل و عربستان‌سعودی از این‌گونه اظهارات از سوی ایران استقبال می‌کنند. ازاین‌رو هم‌زمانی حمله موشکی به کشتی سعودی در تنگه باب‌المندب با این اظهارات را باید اقدامی تأمل‌برانگیز تلقی کرد.
* جمهوری اسلامی ایران باید از فرصت مناسبی که تک‌روی آمریکا در سطح جهان به‌وجود آورده حداکثر بهره را به سود خود ببرد و در جهت محکومیت جهانی آمریکا در خودسری و نقض پیمان تلاش کند. تعامل فعال با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، غیرمتعهدها، سازمان همکاری‌های اسلامی و… و تلاش برای عضویت در سازمان‌هایی نظیر سازمان همکاری‌های شانگ‌های به‌ویژه پس از عضویت هند و پاکستان می‌تواند ضمن فراهم‌آوردن فرصت‌های اقتصادی جدید برای ایران در برابر تحریم‌های آمریکا، موقعیت جمهوری اسلامی ایران را در سطح بین‌الملل ارتقا بخشیده و سیاست‌های آمریکا در منزوی‌سازی ایران را با شکست روبه‌رو کند. اقدام وزارت امور خارجه در شکایت از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه به خاطر نقض پیمان و توافق‌نامه برجام اقدامی شایسته و درخورتحسین است. این‌گونه اقدامات باید با استفاده از تمامی فرصت‌ها و ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی برای محکومیت خودسری و پیمان‌شکنی آمریکا در سطح بین‌الملل گسترش یابد.
*در حال حاضر روابط ایران با همسایگان به ویژه همسایگان عرب مطلوب نیست. آمریکا و اسرائیل تلاش می‌کنند خلأ ناشی از روابط غیردوستانه میان ایران و همسایگان عرب را علیه ایران پر کنند و متأسفانه تا حدودی نیز در این امر موفق شده‌اند. در حال حاضر بی‌اعتمادی و تردید متقابل میان ایران و کشورهای عرب همسایه علاوه بر انتقال کانون‌های تهدید اسرائیل و آمریکا به مرزهای ایران، ما و همسایگان عرب را وارد رقابت‌های فرسایشی سیاسی و تسلیحاتی کرده که نتیجه آن استهلاک توان ملی همه طرف‌های این رقابت است. از این رو به‌ویژه با توجه به برخی مواضع مثبت نمایندگان دول همسایه در دیدارهای خصوصی اتخاذ راهکارهای دیپلماتیک به جای استفاده از اهرم‌های نظامی به منظور دستیابی به توافقاتی سازنده با کشورهای عرب همسایه به نفع همه کشورهای منطقه است.
*لابی‌گری و تأثیرگذاری بر تصمیمات دولت آمریکا امکانی است که اغلب کشورهای جهان از آن بهره می‌برند. جمهوری اسلامی ایران نیز به سهم خود از چنین امکانی بهره‌مند است. جمعیت وسیع ایرانیان مقیم آمریکا که در سطوح بالای علمی، اقتصادی و اجتماعی در این کشور فعالیت دارند و همچنین وجود زمینه مناسب در میان کانون‌های منتقد و مخالف سیاست‌های جمهوری‌خواهان تندرو از جمله دموکرات‌ و حتی جمهوری‌خواهان معتدل ظرفیت‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با سیاست‌های خصمانه کاخ سفید و کاستن از‌ شدت آن می‌تواند از آنها حداکثر بهره را ببرد.
پرهیز از شعارهای بلندپروازانه
در بخش‌هایی از بند دیگر این بیانیه نیز با عنوان «پرهیز از شعارهای بلندپروازانه» آمده است: ظرفیت‌ها و امکانات جمهوری اسلامی اگرچه قابل توجه، اما محدود است. بنابراین اولا باید اهداف منطقه‌ای و جهانی متناسب با این ظرفیت‌ها و امکانات تعریف شود و ثانیا در استفاده از آنها باید با آگاهی دقیق از واقعیات منطقه‌ای و بین‌المللی و درک صحیح از منافع و مصالح واقعی ملی و به دور از توهمات کاذب، براساس منطق هزینه و فایده عمل کرد. باید میان یافتن حوزه نفوذ و عمق استراتژیک که همه کشورها به تناسب ظرفیتی که دارند برای تحقق آن تلاش می‌کنند. همواره باید به خاطر داشته باشیم شعار محوری مردم ما در جریان انقلاب، استقلال به معنای رهایی از وابستگی و قرارگرفتن ثقل تصمیم‌گیری‌ها در داخل بوده است.
به‌رسمیت‌شناختن دستگاه دیپلماسی
به‌رسمیت‌شناختن صلاحیت‌ها و اختیارات دستگاه دیپلماسی کشور از دیگر پیشنهادات مطرح‌شده در این بیانیه است که نویسندگان آن معتقدند: متأسفانه تعدد کانون‌های تصمیم‌گیری از یک سو سیاست خارجی ایران را نامنسجم و پرهزینه و کشورهای خارجی را نسبت به مواضع رسمی نظام مردد ساخته و از سویی دیگر امکان نظارت و پیگیری مراجع ناظر بر عملکرد این نهاد را در برخی موارد ناممکن کرده است. مسئول سیاست خارجی کشور وزارت امور خارجه است. مواضع، واکنش‌ها و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در قبال مسائل جهانی و منطقه‌ای باید تنها و تنها از سوی این مرجع اعلام و پیگیری شود. اگر هدف ما از دیپلماسی خارجی نهایتا استفاده از ظرفیت‌های موجود در عرصه بین‌المللی در جهت مصالح و منافع ملی است، باید به صلاحیت‌های حرفه‌ای دستگاه دیپلماسی رسمی کشور احترام گذاشت و به موازی‌کاری‌ها و دخالت نهادهای غیرمرتبط با سیاست خارجی در این حوزه پایان داد.
توسعه سرمایه‌گذاری
در حوزه‌ اقتصادی این بیانیه، توسعه سرمایه‌گذاری را مدنظر قرار داده و یادآور شده است: چنان‌که گفتیم مشکلات اقتصادی در رأس فهرست معضلات بحران‌آفرین کشور قرار دارد. اصلی‌ترین مسائل کشور در این حوزه عدم سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و مولد و ایجاد اشتغال است. به سبب سیاست‌های غلط گذشته و فقدان منابع داخلی در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم طی ۱۳ سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و مولد عملا در حد صفر بوده است. این درحالی است که چنان‌که گفتیم کشور برای حفظ اشتغال در سطح کنونی به سرمایه‌گذاری سالانه ۶۰ تا ۶۵ میلیارد دلار نیاز دارد. تأمین چنین سرمایه‌ای تنها از منابع داخلی و درآمدهای دولت ممکن نیست. ازاین‌رو در گام نخست باید زمینه‌ها و بسترهای لازم را برای تشویق سرمایه‌های داخلی به‌سوی تولید فراهم آورد. متأسفانه فقدان شفافیت، وجود نهادهای اقتصادی قدرتمند وابسته و برخوردار از رانت‌های مختلف امکان رقابت سالم اقتصادی را از بخش خصوصی سلب کرده است. علاوه بر این اوضاع ناپایدار و غیرقابل‌پیش‌بینی عرصه اقتصاد، فقدان امنیت فضای کسب‌وکار بر بی‌رغبتی بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری‌ در بخش‌های تولیدی افزوده و این بخش را به‌سوی فعالیت‌های مطمئن و زودبازده نظیر فعالیت‌های تجاری و عمدتا واردات سوق داده است. شفاف‌سازی عرصه فعالیت اقتصادی، مبارزه قاطع با فساد و رانت‌خواری در این عرصه، خروج کامل نهادهای غیر اقتصادی از حوزه فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد امنیت در فضای کسب و کار اقدامات مبرم و عاجلی هستند که ضمن ترغیب بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی زمینه را برای گام دوم یعنی ورود سرمایه‌های خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور فراهم می‌کند. در گام دوم با توجه به محدودیت منابع داخلی باید به جلب سرمایه خارجی در بخش‌های مختلف به‌عنوان یک هدف ملی اندیشید. اما لازمه دستیابی به چنین هدفی اجرای پیشنهادهایی است که در بخش حوزه خارجی بر آنها تأکید شد و در یک کلام تنش‌زدایی در عرصه سیاست خارجی و تعامل با جهان براساس منافع و احترام متقابل است.
تدوین استراتژی اقتصادی ویژه شرایط کنونی
در ادامه درباره پیشنهاد «تدوین استراتژی اقتصادی ویژه شرایط کنونی» در این بیانیه می‌خوانیم: سیاست‌ها و راهکارهای پیشنهادی فوق به‌ویژه در حوزه خارجی طبعا در میان‌مدت به ثمر خواهد نشست. به موازات سیاست‌های پیش‌گفته و به‌ویژه به موازات تحرکات دیپلماتیک برای جذب سرمایه خارجی و نیز فراهم‌آوردن زمینه‌های لازم برای جلب سرمایه‌های داخلی به‌سوی فعالیت‌های تولیدی، باید درباره آثار منفی تحریم‌های آمریکا بر زندگی مردم چاره‌اندیشی کرد. از‌این‌رو تدوین استراتژی اقتصادی در شرایط ویژه کنونی به‌منظور حمایت از واحدهای تولیدی، تأمین نقدینگی برای تهیه مواد اولیه آنها، کنترل گرانی ارزاق و تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی در برابر آثار ناشی از تحریم‌های آمریکا یک ضرورت است.
ضرورت وحدت و حفظ همبستگی ملی
نویسندگان این بیانیه در حوزه داخلی بر «ضرورت وحدت و حفظ همبستگی ملی» تأکید کرده و آورده‌اند: وسعت و دامنه مشکلات و بحران‌های کنونی به حدی است که تنها با اتحاد همه قوا و بسیج تمام ظرفیت‌های ملی امکان برون‌رفت از آن ممکن خواهد بود. در شرایطی که وضعیت بحرانی کنونی همه نیروهای بداندیش را علیه کیان و عزت ایران و ایرانی به طمع انداخته است، هرگونه اقدام تفرقه‌انگیز که به واگرایی اقوام و مذاهب و اقشار اجتماعی و تقویت گرایش‌های گریز از مرکز و تضعیف همبستگی ملی بینجامد، اقدامی ضدملی و همراهی با دشمنان ملت به‌شمار می‌آید. دولت آمریکا و هر قدرت بداندیش دیگری تنها با مشاهده افزایش وحدت و همبستگی ملی در برابر تهدیدها و تحدیدها است که می‌فهمد با ایران و ایرانی نمی‌توان آمرانه و با زبان تهدید سخن گفت. توجه به مطالبات قانونی و انسانی اقوام، مذاهب و اقشار و گروه‌های خواهان عزت و سربلندی ایران و به‌رسمیت‌شناختن مشارکت آنان در اداره امور کشور اگرچه می‌باید یک اصل ثابت و همیشگی در اداره کشور باشد، به‌ویژه در شرایط کنونی یک ضرورت حیاتی است.
در این بیانیه با اشاره به اینکه اقداماتی نظیر دستگیری فعالان محیط زیست، صدور احکام علیه دانشجویان معترض، معلمان، کارگران، فعالان مدنی و رسانه‌ای نه‌تنها سودی برای کشور و نظام ندارد بلکه موجب فرسایش ظرفیت و توان ملی در مقابله با مشکلات و تهدیدها می‌شود، ابراز عقیده شده است: از جمله مهم‌ترین اقدامات برای جلب اعتماد جامعه و تقویت حس همبستگی ملی اعلام عفو عمومی چهره‌های مورد احترام ملت است. این‌گونه اقدامات بیش از هر چیز اعتماد جامعه را نسبت به وجود عزم و اراده‌ای قاطع در تغییر رویکردهای کلان در اداره کشور و در نتیجه امید جامعه به حل مشکلات را تقویت می‌کند.
ضرورت «به‌رسمیت‌شناختن خواست و اراده مردم در اداره امور کشور» نیز در این بیانیه مورد تأکید قرار گرفته و آمده است: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و ابتنای اداره کلیه امور کشور بر رأی مردم تصریح کرده است. جامعه‌ خواهان مشارکت در اداره امور خویش و حاکمیتی که این خواست را به رسمیت بشناسد اصلی‌ترین شروط تضمین همبستگی ملی و رشد و توسعه کشور است. ناامیدی جامعه از نتیجه‌بخش‌بودن فعالیت قانونی و رسمی برای اداره امور خویش یا بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت کشور و یا به تشدید نارضایتی‌ و بی‌ثباتی می‌انجامد. اگر خواهان حل بنیادین مشکلات و بحران‌های کنونی هستیم باید از قرائت‌های انحصار‌گرایانه از نظام اسلامی به نفع برداشت‌های مردم‌سالارانه و سازگار با مقتضیات جهان جدید چشم پوشید؛ و از رویکرد امنیتی به عرصه فعالیت‌های حزبی و مدنی اجتناب کرد و تشکل‌های صنفی و سیاسی و مدنی را امکان‌هایی مغتنم برای حضور فعالانه نیروهای اجتماعی و استفاده از ظرفیت‌های عظیم جامعه جهت حل مشکلات کشور دانست.
احترام به شعور و اعتماد به قدرت تشخیص جامعه
پیشنهاد دیگر مطرح‌شده در این بیانیه «احترام به شعور و اعتماد به قدرت تشخیص جامعه» است که درباره آن با تأکید بر ضرورت صداقت و شفافیت در اظهارات مسئولان و نبود تضاد آشکار میان اظهارات و اقدامات آنان آمده است که پنهان‌کاری‌های محافظه‌کارانه، خلاف‌گویی‌های مصلحت‌اندیشانه و تکذیب‌های بی‌پایه از بیم ایجاد تشویش و نگرانی در جامعه یا به انگیزه پنهان‌کردن قصورها و تقصیرها آن هم درحالی‌که مردم مشکلات و نابسامانی‌ها را به‌وضوح تمام لمس می‌کنند، سبب بی‌اعتمادی به صداقت مسئولان می‌شود. باید به شعور مردم احترام گذاشت و به بلوغ و قدرت تشخیص آنان اعتماد کرد. مشکلات را شفاف و صادقانه با جامعه در میان گذاشت و برای رفع موانع از آنان کمک خواست. یکی از راهکارهای مهم در احترام و اتکا به قدرت تشخیص جامعه برگزاری رفراندوم‌ به‌منظور کسب نظر جامعه درمورد معضلاتی است که به هر علت یا دلیلی به‌سادگی قادر به اتخاذ تصمیمی قاطع درباره آنها نیستیم و با به‌تعویق‌انداختن حل آنها هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شویم.
تقویت کادر مدیریت اجرائی کشور
در بند پایانی پیشنهادهای این بیانیه بر «تقویت کادر مدیریت اجرائی کشور» تأکید شده و آمده است: اگرچه راهکار اساسی حل مشکلات و بحران‌های کنونی در گرو تغییر راهبردها و اتخاذ تصمیم‌های کلان در سطوح عالی مدیریت کشور است، نمی‌توان نقش مدیریت میانی را در کاهش مشکلات و به‌ویژه مقابله با پیامدهای تحریم‌های آتی در اقتصاد کشور نادیده گرفت. تقویت هرچه‌بیشتر مدیریت اجرائی کشور با به‌کارگیری کادر خبره و پرتحرک در استفاده صحیح از امکانات و ظرفیت‌های موجود می‌تواند پیامدهای منفی مشکلات و بحران‌های موجود را کاهش دهد. مطمئنا آنچه رضایت جامعه را تأمین می‌کند، نه لزوما حل مشکلات و بحران‌ها، بلکه اطمینان از کاردانی و توانمندی کادر مدیریت کشور است. موقعیت‌شناسی، تشخیص و اقدام به‌موقع رئیس محترم جمهوری در این زمینه می‌تواند در جلب اعتماد افکار عمومی بسیار مؤثر باشد. در غیر این صورت تغییر کادر مدیریت کشور از طریق راهکارهایی نظیر استیضاح و تشدید مخالفت‌ها کارشکنی‌ها علیه دولت برای کنارگذاشتن عمر و به‌کارگرفتن زید در شرایط بحرانی کنونی قطعا نتیجه‌ عکس در پی خواهد داشت.
نویسندگان این بیانیه خاطرنشان کرده‌اند: آنچه گفتیم رئوس مهم‌ترین اقداماتی است که انجام آن برای برون‌رفت از بحران‌ها و حل معضلات کشور ضروری است. به گمان ما اقتدار و عزت ایران در سطح بین‌الملل در گرو این اقدامات و برنامه‌هاست و تنها در این صورت است که آمریکا به بی‌نتیجه‌بودن تلاش‌های خود علیه ایران پی خواهد برد و راه چاره را در دست‌شستن از مواضع متکبرانه و خودسرانه خود، احترام به ملت پرافتخار ایران و گفت‌وگوی برابر حقوق و بدون پیش‌شرط با جمهوری اسلامی ایران خواهد یافت.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا