شناسه خبر : 116387
تاریخ ارسال : ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴ ق٫ظ
علي صوفي:

نیاز به گفتمان جدید داریم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نسبت امروز جریان اصلاحات با جامعه نسبت به گذشته دستخوش تغییر شده است. شرایط اجتماعی، سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی امروز اصلاح‌طلبان حتی با سال ٩۶ هم قابل قیاس نیست؛ چه رسد به سال ٩٢. در سال ٩٢ مردم در فضای امنیتی سختی به سر می‌بردند و امکان تحرک سیاسی از آنان گرفته شده بود. شرایط ایجاب می‌کرد که اصلاح‌طلبان این فضا را باز کنند. انتخابات سال ٩٢ بهانه‌ای بود تا اصلاح‌طلبان به صحنه سیاسی کشور بازگردند. در این انتخابات ما می‌توانستیم کاندیداهایی داشته باشیم که از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند تا اندکی از فضای امنیتی کشور کاسته شود. مردم از اصلاح‌طلبان انتظار داشتند که تجربیات تلخ گذشته را پشت سر بگذارند و کاندیدای واحدی را معرفی کنند. با وجود اینکه اصلاح‌طلبان فرصت نکردند کاندیداهای حداکثری خود را به صحنه بیاورند، مردم در انتخابات شرکت کردند. در سال ٩۴ مردم با رای خود تلاش کردند، مجلس را از تندروها بگیرند و اصلاح‌طلبان باز هم با لیست حداقلی در تهران پیروزی شدند. در انتخابات ٩۶ با وجود فضاسازی‌هایی که احتمال ردصلاحیت روحانی را شایع کرده بودند، مردم به صحنه آمدند و اجازه ندادند جریان رقیب پیروز شود تا نتیجه انتخابات به نفع آقای روحانی رقم بخورد. با این توضیح از سال ٩٢ تا ٩۶ روال ثابت اجتماعی را شاهد بودیم اما بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم به خاطر پشت کردن به وعده‌های انتخاباتی و بستن کابینه‌ای دور از انتظار با یاس جامعه مواجه شدیم و شرایط اقتصادی هم روز به روز بدتر شد. امریکا از برجام خارج شد و یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های رییس‌جمهور یعنی برجام هم از دست رفت. بازار ارز آشفته شد و مردم اعتراضاتی در شهرهای مختلف انجام دادند. اعتراضات نشان داد که جامعه از جریان‌های سیاسی عبور کرده است. اینگونه نبود که از جریان اصولگرا به جریان اصلاح‌طلب جذب شود. شعارها و حرف‌های مردم نشان داد که این اعتراض از جنس دیگری است و حتی به اعتراضات سال ٨٨ هم شباهتی ندارد. اینها موجی از مردمی هستند که از شدت یاس به خشم آمده‌اند. مسلم است که امروز اصلاح‌طلبان باید به خود بیایند و تدبیری بیندیشند. آنها دیگر به حرف کسی گوش نمی‌کنند. عملکرد شورای عالی سیاستگذاری در جریان انتخابات شوراها به اختلافات درونی شورای عالی سیاستگذاری دامن زد. همه اینها مزید بر علت شد. اصلاح‌طلبان به این فکر افتادند که با گفتمان رایج شان دیگر نمی‌توانند مردم را به صحنه بیاورند.

گفتمان یک جریان سیاسی باید از دل احساس مردم بیرون بیاید و تبیین همین احساس باشد. مردم در این صورت به گفتمانی رو می‌آورند. مسلم است که احساس و رفتارهای جدید مردم ضرورت تعریف گفتمان جدیدی را می‌آفریند. اصلاح‌طلبان با ساختار قبلی نمی‌توانند نیاز مردم را تامین کنند. این گفتمان باید بر شفافیت و تبیین نیازهای مردم مبتنی باشد. احساس ناکارآمدی و و ناامیدی از بدعهدی‌های پی در پی باعث رویگردانی شده است. اصلاح‌طلبی به‌شدت نیاز به تحول دارد. تاکنون ایده‌های جدیدی در این راستا داده شده اما لزوما راهکار خوبی نیستند.

پارلمان اصلاحات فقط یک ایده است و حتی یک پروپوزال و طرح هم نیست. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فقط ایده را تصویب کرده است. پارلمان اصلاحات تنها در شرایطی می‌تواند شکل گیرد که احزاب فراگیر در کشور وجود داشته باشند. آن وقت است که می‌توان انتظار داشت که از هر حوزه انتخابیه و تقسیمات کشوری نمایندگانی در این پارلمان حضور پیدا کنندو رقابت‌هایی بین احزاب شکل گیرد. هسته سخت اصلاحات هم که آقای حجاریان مطرح کرده با تجربه‌ای که از شورای عالی سیاستگذاری داریم نگرانی افزودن به فیلترها را افزایش می‌دهد و ممکن است مانع فعالیت اصلاح‌طلبان باشد. تضمینی نیست که هسته سخت اصلاحات به شورای نگهبان دیگری برای اصلاح‌طلبان تبدیل نشود.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب

اعتماد

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا