شناسه خبر : 149371
تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۶:۱۲ ق٫ظ

علی شکوری راد:بااعتدالیون ائتلاف نمی کنیم

احزاب اصلاح‌طلب فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند و به برنامه‌ریزی برای کسب نتایج بهتر مشغول هستند. به عنوان نمونه اعتماد ملی ۲۸ مهر اعلام کرد «در حال بررسی تعداد اصلاح‌طلبان آماده ورود به انتخابات است» دیروز هم دبیرکل حزب اتحاد ملت در نشست خبری به برنامه‌های این حزب برای انتخابات پرداخت و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد. علی شکوری راد در پاسخ به سوال «آرمان ملی» مبنی بر اینکه جواد امام به نقل از رئیس دولت اصلاحات عنوان کرد قائل به ائتلاف با اصولگرایان میانه رو نیستیم و از سوی دیگر بهزاد نبوی معتقد به ائتلاف است. در نهایت چه باید کرد، گفت: «در انتخابات مجلس ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود. در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت. در این دوره به حزب اعتدال و توسعه گفته شده اگر تمایل دارند می‌توانند به عنوان یکی از احزاب در جلسات حاضر باشند. ما ۲۸ حزب در جلسات داریم که آنها هم می‌توانند حزب ۲۹‌ام باشند. اما اینکه یک طرف مذاکره آنها باشند و یک طرف اصلاح‌طلبان باید بگویم به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.»

برر سی معیارهایی فعالیت نمایندگان

علی شکوری در بخش دیگری اظهار داشت: «براساس معیارهایی فعالیت نمایندگان را بررسی کرده‌ایم. در مورد تهران معتقدیم وضعیت نمایندگان از مجموع کل کشور بهتر بوده ‌است. افراد شاخصی بوده‌اند که مطالبات مردم را بیان کرده‌اند. نام نمی‌برم اما حتما بدون ملاحظه نظرمان را اعلام خواهیم کرد. معمولا نمایندگان علاقه دارند دوره بعد هم حضور داشته باشند. از نظر ما در مورد نمایندگان تهران نیمی از نمایندگان فعلی ملاک لازم برای حضور مجدد در لیست را دارند. در تهران افرادی انتخاب شدند که از سبد تایید صلاحیت‌ها قابل انتخاب بودند. شرایط در تهران به نسبت بهتر بود تا بتوانیم لیست انتخاب کنیم اما در شهرستان‌ها متاسفانه اینگونه نبود و بعضا افرادی انتخاب شدند که بدوا نمی‌توانستند در لیست باشند. در انتخابات مجلس ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود. در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت. اهم اظهارات دبیرکل حزب اتحاد در ادامه آمده است:

سال گذشته فضا برای انتخابات بسیار منفی بود اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بخشی از مردم آمادگی دارند درباره انتخابات صحبت کنند. پس شرایط نسبت به سال گذشته برای ما بسیار بهتر شده اما به هیچ وجه مطلوب نیست. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر شویم گوش‌ها هم شنواتر خواهد شد. ما رویکردهایمان روشن است اگر مفهوم انتخابات شکل بگیرد حتما شرکت می‌کنیم اصل بر شرکت است اما همانطور که آقای خاتمی گفتند شرکت در انتخابات لزوما به معنای ارائه لیست نیست.

سال ۶۴ یا ۶۵ من شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران بودم که رفتیم دیدار مفصل دو ساعته‌ای با مقام رهبری که آن زمان رئیس‌جمهور بودند. آن زمان آقای طبرزدی مشغول معارضه با تحکیم بود، ما از طبرزدی شکایت کردیم آیت‌ا… خامنه‌ای گفتند شما رفتید از یک دانشجو شکایت کردید؟ خیلی ما را تخطئه کردند و گفتند دانشجو باید حرفش را بزند. اما امروز برخوردهای امنیتی سنگینی با دانشجویان می‌شود. دانشجو تهدید امنیتی نیست. کشوری که دانشجو تهدید امنیتی‌اش شود باید یک فکری به حال امنیتش بکند. من نمی‌فهمم ۶ سال زندان برای یک دانشجو چه معنی دارد؟ جمعیت دانشجوی ما چند برابر اول انقلاب است اما نقش‌آفرینی آنها یک بیستم آن است.

ما اصلاح‌طلب‌ها مساله اصلی‌مان نظارت استصوابی و امکان حضور نامزدهای اصلی در انتخابات است. ما مشکل چندانی برای انسجام نداریم. فرایند رسیدن به انسجام در ما کارآمدتر از اصولگرایان است. مشکل اصلی آنها به‌دست آوردن انسجام است و هیچ سازوکاری برای آنها ندارند.

همه‌پرسی یک اصل در قانون اساسی است و دیده شده که مردم اساس و پایه نظام را تشکیل دهند و انتخاب مردم شرط مشروعیت است. عده‌ای به لفظ همه‌پرسی حساسیت دارند. جایی که در سازوکار عادی درون کشور به نتیجه نرسیم به نظر مردم رجوع می‌کنیم به ویژه جایی که دو گزینه داریم. همه پرسی هم می‌تواند افتخار آمیز باشد. بگذاریم این حقانیت از جانب مردم صورت بگیرد. حساسیت نشان دادن درست نیست. بر اساس تفسیرهای شورای نگهبان قانون اساسی از شکل خود خارج شده. یکی از آنها اختیار رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی است آن را طوری تفسیر کرده‌اند که عملا رئیس‌جمهور کاری نمی‌تواند انجام دهد. این تهی کردن نظام از پشتوانه خودش است. چطور اصلا پیش‌بینی نشده که اعضای شورای نگهبان قسم بخورند به قانون اساسی وفادار باشند؟ چرا همه باید قسم بخورند الا اعضای شورای نگهبان؟

احمدی‌نژاد اصولگرایان را منفجر و آنها را به شاخه‌های مختلف تقسیم کرد. بعد از آیت‌ا… مهدوی کنی هم آنها نتوانستند دیگر کسی را پیدا کنند که این نقش را ایفا کند.

برای ما مهم است مردم با آمادگی بیایند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند.

ارزیابی من از عملکرد شورای شهر عملکرد موفقی است. دوره پنجم شورای تهران مقارن شده با وضعیت فعلی اقتصادی کشور و عملکرد دولت. این شورا شورای موفقی است و کسانی که به خصوص در آن عضو هستند کارنامه موفقی داشتند. اما اگر انتخاب شهردار را بگوییم بله مشکلاتی پیش آمد. انتخاب اول انتخاب مثبتی بود که به خاطر فشارهای بیرونی و اشتباه فردی خود او مشکل پیدا کرد. انتخاب دوم هم فرد شایسته‌ای بود اما مجالی پیدا نشد برای خدماتش و شهردار سوم هم رو به جلو در حال حرکت است. به هر حال اینها میراث‌دار ۱۲سال شهرداری قالیباف هستند. سه دوره شورای شهر داشتیم و اصلا کسی از عملکرد آنها خبری نداشت چون فضای پرسشگری وجود نداشت امروز این فضا وجود دارد.

اصلاحات واژه‌ای کلی است برای اینکه یک احساس عمومی این بود در سال ۵۷ آرمان‌هایی برای انقلاب وجود داشت که بر اساس آن انقلاب صورت گرفت. احساس می‌شد آن ارکان در ریل خودش نیست. دوم خرداد ۷۶ نو شدن دوباره آن آرمان‌ها بود. مردم تحقق همان آرمان‌ها را می‌خواستند. علت این انگیزه هم عملکردها و رویکردهایی بود که از آرمان‌ها فاصله گرفته بود.

{در پاسخ به سوالی درباره سرلیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس سال جاری و احتمال انصراف محمدرضا عارف}: من مستقیما از آقای عارف چنین چیزی را نشنیدم اما شنیده‌هایی وجود دارد و احتمالا آقای ناصری بر اساس شنیده‌ها این را گفتند چون از کارهای عارف بی‌اطلاع نیستند. برداشت من هم همین است که عارف سرلیست اصلاح‌طلبان نمی‌شود. ما هنوز لیستی را تعیین نکردیم که به دنبال سرلیست بگردیم و نمی‌دانیم کدام یک از گزینه‌های ما باقی می‌ماند.

اگر ببینیم شرایط مناسب است حتما در بینشان چند نفر خواهند بود که سرلیست اصلاح‌طلبان باشند

معیارهای اصلی انتخاب نامزدها عبارتند از؛ اصلاح‌طلب بودن- عملکرد اصلاح‌طلبانه روشن، کارنامه مالی روشن- بری بودن از هرگونه رانت و فساد مالی، اشتهار اخلاقی روشن و مثبت، منافع ملی نزد او بر منافع قومی، محلی، جناحی، حزبی و شخصی ترجیح داشته باشد.

موارد فوق با صراحت و دقت قبل از اعلام حمایت از نامزدها بررسی خواهد شد و هرگونه عدم شفافیت موجب عدم حمایت خواهد بود. حزب ستاد انتخابات خود را شکل خواهد داد و در ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان نیز مشارکت فعال خواهد داشت./ آرمان


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا