شناسه خبر : 153031
تاریخ ارسال : ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۶:۴۶ ق٫ظ

عملکرد کمیته ملی المپیک ، نوید بخش افق های روشن در ورزش ملی کشور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عملکرد کمیته ملی المپیک ، نوید بخش افق های روشن در ورزش ملی کشور

با نگاهی به روش مدیریتی و عملکرد «دکتر سیدرضا صالحی امیری» رییس کمیته ملی المپیک، می توان اذعان کرد که رویکردی بر اساس توسعه علمی و فرهنگی ورزش قهرمانی بر مجموعه و ساختار این کمیته شکل گرفته و برای تحقق این مهم افقی گسترده و روشن برای توسعه کمی و کیفی ورزش کشور در نظر گرفته شده است؛ لذا دهها برنامه در ابعاد مختلف فقط در سال ۹۸ پیش‌بینی و اجرا شده است.

بر اساس نگاهی به رویدادها و واقعیت های می توان دریافت که هر چند چالش‌هایی در مسیر ورزش قهرمانی کشور وجود دارد؛ اما این چالش ها توسط مدیریت این کمیته شناسایی شده و برنامه‌های زیادی برای آنها تدوین شده است.

بر اساس گزارشهای دریافتی، آشنا نمودن قهرمانان، مربیان، رؤسای فدراسیون ها با فرهنگ المپیک، استعدیابی و پرورش استعداد، توسعه کارهای بین‌المللی با روبط و همکاری های بیشتر، توسعه اقدامات و مشاوره های روحی و روانی با ورزشکاران، بهره مندی از کمیسیون‌ها و اتاق فکر کمیته ملی المپیک است و ارتباط جدی آنها با IOC، تلاش کمیسیون بین‌الملل برای کسب کرسی‌ها در آسیا و جهان، تلاش کمیته برای رساندن مشکلات مالی به حداقل، کمک بودجه‌ای کمیته ملی المپیک به تیم امید فوتبال و مجموعه ای از اقدامات و پیگیری ها نشان از وضعیتی مثبت و امید بخش در کمیته ملی المپیک دارد. از آن جمله می توان به مهمترین بخش فعالیت ها و تلاشهای کمیته ملی المپیک در سال جاری، یعنی پیگیری کارهای المپیک ۲۰۲۰ است که مسایل مختلف کاروان های المپیک در سه سطح و با همکاری رؤسای فدراسیون ها در هیات اجرایی کمیته پیگیری شده و همزمان بازدید از اردوها هم انجام می شود.

چنانچه در گزارشهای تحلیلی پیشین «خط اعتدال» نیز مطرح شده، در شرایطی که بسیاری از سازمانها و مراکز فرهنگی و اجتماعی با مشکلاتی در زمینه مسایل مالی دست به گریبان هستند، گزارشها حاکی از آن است که رییس کمیته ملی المپیک توانسته است تا به امروز ۲.۵ میلیارد تومان خارج از سقف بودجه مصوب به فدراسیون ها کمک نماید و نیز تا به امروز ٩٠ درصد بودجه سالیانه فدراسیون ها را پرداخت نموده و به زودی ١٠ درصد باقی مانده پرداخت خواهد شد.

هرچند بر اساس گفته صالحی امیری رویکرد کمیته ملی المپیک افزایش سطح توقع و درخواست برای کسب بیشترین مدال هاست، اما فدراسیون ها اعلام تعداد آن را به شرایط و وضعیت پیش رو و کیفیت روحی روانی ورزشکاران و مربیان و بسیاری فاکتورهای مهم منوط کرده اند و قرار دادن مربیان و ورزشکاران در شرایط فشار و استرس به صلاح سرنوشت عملکرد کاروان های ورزشی نمی دانند. از این جهت فشار و القاء و اجباری از سوی مدیریت کمیته ملی المپیک وجود ندارد؛ بلکه رویکرد حرفه ای و ایجاد فضای تشویق و روحیه بخشی و توکل بر خداوند جایگزین آن شده است.

اخبار و گزارشهای رسانه های فرهنگی و ورزشی کشور حاکی از آن است که بر اساس تلاشها، حمایت ها، اقدامات و برنامه هایی که بصورت مستمر در کمیته پیگیری و اجرا می شود، شرایط کسب سهمیه المپیک نیز خوب است، و وضعیت تک تک ورزشکارانی را که امیدی به کسب سهمیه آنها وجود دارد، در معرض نظارت و آنالیز دقیق قرار مربیان و کارشناسان مختلف قرار گرفته اند تا مسائل و مشکلات مربوط به آنها بررسی و حل و فصل شود. علاوه بر آن در این زمینه شرایط بودجه ای هم خوب است و کمک های لازم صورت گرفته است.

قراین و شواهد حاکی از آن است که خوشبختانه در سیستم مدیریتی کمیته ملی المپیک روند امور به گونه ای بوده است که چالش ها و مشکلات بین ورزشکاران و فدراسیون ها بوجود نیاید و ورزشکارانی که دارای مشکلاتی هستند هیچگاه مورد بی توجهی قرار نگرفته و تنها گذاشته نشوند، بلکه مورد حمایت مادی و معنوی قرار گرفته و زمینه برای پیشرفت و موفقیت آنان مهیا می شود؛ زیرا افق نگاه توسعه ای کمیته منحصر و محدود به المپیک ۲۰۲۰ نیست.

صالحی امیری در گفتگوهای رسانه ای خود، تیم امید فوتبال المپیک را علی رغم رضایت بخش نبودن نتایج این تیم، یکی از امیدهای مردم برای صعود به المپیک می داند و از این جهت مسئولیت تیم امید را کاملاً به فدراسیون سپرده و نیز تاکنون طی دو مرحله ۴۰۰ میلیون تومان به فدراسیون کمک نموده و در این زمینه حمایت های مالی برای تشویق همچنان ادامه خواهد داشت تا تیم امید بعد از ۴۵ سال به المپیک برود.

بر اساس اظهارات مدیر کمیته ملی المپیک، از انجام۹۰ درصد تعهدات این کمیته به فدراسیون ژیمناستیک و پرداخت اخیر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به این فدراسیون خبر داده شده و این در حالی است که فدراسیون نتوانسته اسپانسری را برای کمک به مجموعه خود جذب نماید، لذا کمیته از حمایت حداکثری خود به این فدراسیون دریغ نکرده است. هر چند برای اعزام های فدراسیون ژیمناستیک و تأمین تجهیزات ۴.۵ میلیاردی آن فعلاً توان تأمین مالی برای کمیته وجود ندارد، اما نهایت تلاش کمیته در جهت حمایت حداکثری از این فدراسیون است. در این راستا با پرداخت ۳۲ میلیارد کمک مستقیم و ۱۰ میلیارد کمک غیر مستقیم، حمایت و کمکهای جدی از فدراسیون های کاراته، هندبال، شمشیربازی، کوهنوردی و قایقرانی صورت گرفته است؛ این در حالی است که کل بودجه  کمیته ملی المپیک ۷۴ میلیارد تومان است.

از آنجا که بر اساس خبر دکتر صالحی امیری مقرر شده که بودجه سال ۹۹ باید سه ردیف بودجه برای ورزش و کمیته ملی المپیک تعریف شود؛ امید می رود که شرایط مساعد مالی برای رشد و ارتقای کمی و کیفی همه برنامه های فدراسیون ها ایجاد شود.

مجموعه اقدامات و خط مشی های دکتر صالحی امیری نشان می دهد که وی و مجموعه مدیریتی و تخصصی کمیته ملی المپیک وظیفه خود را، ایجاد فضای صمیمیت میان قهرمانان و فدراسیون ها در در مواجهه با چالش ها و نیز مداخله مثبت و سازنده در ایجاد وفاق و وحدت بین همگان قرار داده است و این روش مدیریتی می تواند ضمن حمایت از ورزشکارانی که ارتباط خوبی با فدراسیون خود ندارند، به اصلاح فضای تعامل و همکاری و ارتباط دوستانه بین ورزشکاران و فدراسیون ها کمک  نماید؛ زیرا هدف اصلی مجموعه کمیته ملی المپیک و فدراسیون ها و ورزشکاران در چارچوب تقویت تیم های ملی است و با چنین رویکردی انتظار می رود که هیچیک از عوامل این خانواده بزرگ ورزشی نباید در رسانه ها علیه یکدیگر سخنی بگویند و موجب تضعیف این مجموعه ملی و مردمی شوند.

لازم به ذکر است که با  ارجاع به عملکرد دکتر صالحی امیری در این مجموعه، خود وی همواره شفافیت و صداقت را مبنای کارهای خود قرار داده است؛ چنانچه وقتی رسانه ها از وی پرسیدند که گفته می شود پول «ویلموتس» را کمیته ملی المپیک داده است با صراحت اعلام کرد که «این مطلب صحت ندارد.» و یا در مورد انتخابات فدراسیون ها و حمایت وی از برخی کاندیداها تاکید کرد که شأن کمیته ملی المپیک و شأن رییس کمیته ملی المپیک بی‌طرفی در انتخابات است؛ لذا رییس این کمیته و سازمان مربوطه مداخله مستقیم و غیر مستقیم در این امر نداشته است. وی به صورت شفاف در مورد تعداد سهمیه رسانه ها در المپیک اظهار داشت: «تعداد سهمیه رسانه های ما ۱۵ نفر است اما ما دو مرتبه درخواست افزایش سهمیه داشتیم که به ۲۰ نفر افزایش یابد اما پذیرفته نشد.»

به اذعان بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان فرهنگی و ورزشی، یکی از مجموعه های کشور که به دلیل وجود مدیریتی تلاشگر، پیگیر، شفاف و دلسوز می توان افق روشنی را برای تحقق اهداف و برنامه های آن متصور شد، کمیته ملی المپیک است که در طی دوره مدیریتی دکتر صالحی امیری توانسته است با بهبود و اصلاحات راهبردی و توسعه گرا، زمینه ی مساعدی را برای درخشش ورزشی ملی کشورمان در عرصه های بین المللی مهیّا سازد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا