شناسه خبر : 180416
تاریخ ارسال : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۵۸ ق٫ظ

عینک انصاف به نظام بانکی بزنیم/ تحلیلی بر یادداشت مدیر عامل بانک ملی ایران

سرویس اقتصادی /قانون اساسی که میثاق‌نامه همه ملت ایران هست، این روزها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته که اتفاق مبارکی است و امیدواریم اندیشه‌های متعالی مستتر در متن این منشور آوانگارد به خوبی تبیین و به مردم شناسانده شود.

طبعاً محدود کردن سخن گفتن از آن به ایام انتخابات، جفا در حق مردم است چرا که مردم هرآنچه غیر از این قانون باشد را قبول ندارند.

همانطور که محمدرضا حسین زاده، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها در یادداشتی نوشته بود: یکی از اهداف اصلی چند سال اخیر شبکه بانکی کشور به تاسی از نام‌گذاری های مقام معظم رهبری، حمایت تمام قد از تولید کنندگان داخلی بوده و در این راه هر چند که خود با مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برند و می‌برند.

به قول آقای حسین‌زاده،یکی از دلایل ناکامی استراتژی آقای ترامپ که بر قحطی کشور زوم کرده بودند، همین پایمردی شبکه بانکی در جهت تامین نقدینگی های واحد‌های تولید بود.

یکی از بخش‌های مهم قانون اساسی که مع‌الأسف آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته، «مقدمه» این قانون است و جالب آنکه، برای مقدمه قانون اساسی نیز رأی‌گیری شده است. در بخش «اقتصاد» این مقدمه، «رفع نیازهای انسان در جریان رشد و تکامل» مد نظر قرار گرفته و «تمرکز و تکاثر ثروت و سودجویی» نفی شده است.

با این دیدگاه برنامه اقتصادی اسلامی فراهم کردن زمینه مناسب برای بروز خلاقیت‌های متفاوت انسانی است و بدین جهت تأمین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد کار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی او بر عهده حکومت اسلامی است.
از طرف دیگر معتقدیم «تولید؛ قائمه اقتصاد است» و هر کشوری برای چرخاندن چرخ اقتصاد کشورش نه به «عصای لرزان نگاه به بیرون از کشور» که بلکه به «زانوی قوی تکیه به تولید داخل» نیاز دارد.

کمک به تولید نیز، وجوه مختلفی دارد که یکی از شئون مهم آن «استفاده از ظرفیت نظام بانکی» است. وقتی صحبت از نظام بانکی است یعنی همه بانک‌های کشور با بیش از ۲۰۰ هزار عوامل انسانی این بخش است.

اما همواره این گزاره مطرح می‌شود که نظام بانکی در ارائه تسهیلات به حدود ۹۰ هزار واحد تولیدی کشور چگونه و با چه سازوکاری اقدام می‌کند؟ پاسخ به این سؤال، گرانیگاه و مرکز ثقل رفع شبهاتی است که در مورد نظام بانکی مطرح می‌شود.

البته منکر آن نیستیم که «تخلفات» موجود همانند سایر دستگاه که روی می‌دهد، موجب شکل‌گیری این «گره ذهنی» شده است. طبعاً ضریب دادن برخی رسانه‌ها به این تخلفات نیز بی‌تأثیر نبوده است.

با نگاهی بدون سوگیری یعنی با عینک انصاف به نظام بانکی متوجه سرویس‌دهی این مجموعه معظم به حوزه تولید می‌شویم. در تحلیل یادداشت آقای حسین‌زاده مبنی بر اینکه اکنون برای شبکه‌ بانکی اولویت دارد، حمایت مردم، واحد‌های تولیدی و اشتغالزایی است و
البته کتمان نمی‌کنیم که بر اساس رهیافت جدید، توجه به «بنگاه‌های تولیدی کوچک» بیشتر از «واحدهای تولیدی بزرگ» مورد توجه قرار می‌گیرد و این همان راهبری است که رهبر حکیم انقلاب فرمودند «یکی از کارهایی که به‌طور مشخص مهم است در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که هم مسئله‌ی رکود را می‌تواند تا حدود زیادی علاج کند و هم مسئله‌ی اشتغال را، پرداختن به صنایع کوچک و متوسّط در بخش صنعت است… احیاء صنایع کوچک و متوسّط یکی از برنامه‌های اساسی دولت باید باشد»

به هر روی همان‌طور که رئیس کل بانک مرکزی گفتند «امکان تحقق رشد اقتصادی بدون حمایت بانک‌ها از تولید»، نظام بانکی نقش غیرقابل انکاری در حمایت و تجهیز نظام تولید کشور دارد و این مهم قابل کتمان نیست.

البته تلاش‌هایی برای نادیده گرفتن این مهم از سوی برخی رسانه‌ها صورت می‌گیرد و ما با خوش‌بینی فرض می‌کنیم چون اطلاع دقیقی از اقدامات انجام شده نظام بانکی ندارد چنین نگرشی دارند. یک بار دیگر به بازگو کردن اقدامات نظام بانکی به نظام تولید با تمرکز بر تقویت اطلاع‌رسانی این حوزه تاکید می‌کنیم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا