شناسه خبر : 95399
تاریخ ارسال : ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹ ب٫ظ

فرصت هایى در این نزدیکى ها!

در نوشته هاى متعددى به علل عقب ماندگى استان گیلان در چهار دهه گذشته از سطوح توسعه قابل دسترس پرداخته ام ، بهرحال استانى که در چهار دهه قبل جزو پنج استان اول کشور در سطح توسعه بود بطور معنا دارى به رده هاى نهم، شانزدهم و ییست ویکم در طول سه دهه تنزل پیدا کرد و به همین نسبت پس رفتگى در سطوح توسعه ، در حوزه آسیب هاى اجتماعى و جرایم به رتبه هاى زیر ده در میان استان ها رسیدیم و در بعضى از آسیب ها و جرایم چون طلاق و ضرب وجرح عمدى و توهین رتبه هاى دوم و سوم کشورى را بدست آوردیم!
علل این پس رفتگى را در نوشتارهاى پیشین به سه علت عمده : ١_ تاریخى٢- سیستمى ٣- وضعى
تقسیم بندى کرده ام
در این نوشتارقصد بازگویى مجدد این سه علل را ندارم اما در علت وضعى مى توان به متغیرهاى مختلف اشاره کرد که از میان این متغیرها در این نوشتار به متغیر نابرخوردارى گیلانیان از منابع قدرت در سطح ملى اشاره کرد. واقعیت این است که توزیع منابعى چون بودجه و پروژه هاى عمرانى در کشور ما ، بدلیل فراهم نبودن زیر ساخت هاى مدرن و شفاف نبودن لزوما براساس منطق کارشناسى نخواهد بود قطعا یک بخشى در لابى هاى عناصر قدرت هر استان در ساختار مرکزى قدرت کشور و یک بخشى هم به میزان دسترسى استان ها در ساختار مرکزى قدرت بستگى دارد. استان هایى چون اصفهان و تبریز همواره از ظرفیت خوبى در ساختار مرکزى قدرت برخوردار بوده اند اما استان گیلان هرگز در طول سه دهه چهار دهه گذشته از این ظرفیت بطور مناسب برخوردار نبود.
با استقرار دکتر نوبخت در ریاست سازمان برنامه و بودجه کشورتقریبا طلایى ترین فرصت تاریخى گیلان شکل گرفت ، شخصیت و کاریزماى فردى دکتر نوبخت از او شخصیتى پایدار در ساختار قدرت ساخته است . بى تردید نوبخت اگر هم بخواهد ناروایى چند دهه بر گیلان را جبران کند باید از طریق سازوکارهاى منطبق بر ضوابط و اختیاراتش استفاده کند نه فراتر از آن ، اما تحقق این فرایند مستلزم قابلیتى از درون استان است . از نوبخت انتظار معجزه نمیتوان داشت اما چنانچه در داخل استان قابلیت هاى مدیریتى، قانونى و روان شناختى فراهم گردد قطعا دکتر نوبخت بیش از ما علاقمند به جبران پس رفتگى هاى توسعه استان است.
تعیین مسئول دفتر ویژه ایشان در استان اتفاقى بود که باید چهار سال پیش شکل میگرفت.
ساختارهاى ادارى استان مى توانند در یک اجماع بین بخشى و در تعامل با نماینده ویژ دکتر نوبخت به نوعى از این امکان تسهیل گر استفاده کنند. همگان و بخصوص فعالان سیاسى و عناصر مدیریتى استان بهتر است در فرصت باقى مانده اراده خود را براى پیشبرد حل دو یا سه مساله استراتژیک استان. متمرکز کنند و به فکر حل مشکلات و مضیقه هاى سازمانى خود نباشند این اتفاق مى تواند در استان بخشى از حلقه مفقوده یعنى فراهم نمودن قابلیت هاى ذکر شده براى بهره مندى از وجود آقاى دکتر نوبخت در ساختار مرکزى قدرت را فراهم کند.
گیلانیان باید بدانند که فرصت ها نه از آسمان مى بارند و نه از زمین مى روید بلکه فرصت ها در همین نزدیکى ها ساخته مى شوند فقط باید این نزدیکى ها را دید!


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا