شناسه خبر : 167145
تاریخ ارسال : ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰ ق٫ظ

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین؛ و تنش آفرینی ها و دروغ پردازی های رسانه ای دلایل نگرانی دشمنان ایران از طرح این قرارداد!

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین؛ و تنش آفرینی ها و دروغ پردازی های رسانه ای
دلایل نگرانی دشمنان ایران از طرح این قرارداد!

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین؛ و تنش آفرینی ها و دروغ پردازی های رسانه ای دلایل نگرانی دشمنان ایران از طرح این قرارداد!

در حالی که «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین اظهار داشت که در حال نهایی کردن یک سند راهبردی با چینی‌ها هستیم که هنوز نهایی نشده است، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که کشورش شدیدترین تحریم های را حتی در زمان کرونا بر ایران تحمیل کرده و نیز هواداران تغییر رژیم در ایران، این سند را با ترکمنچای مقایسه کرده و دلسوز مردم ایران شده اند! متأسفانه برخی از رسانه ها و اشخاص در داخل نیز بدون اشراف و آگاهی از ابعاد و ماهیت این سند همکاری، با تحلیل ها و گمانه زنی های غیرکارشناسانه، به ایجاد ابهام و نگرانی در باره ی این سند دامن می زنند.
بدیهی است که همه ی کشورهای دنیا در مسیر توسعه ی خود با تدوین سند چشم انداز و برنامه های راهبردی اقدام به ایجاد روابط بین المللی و انعقاد معاهداتی برای توسعه ی تعاملات اقتصادی و تجاری می کنند و قرارداد با چین را نیز می توان در همین راستا ارزیابی کرد؛ چنانچه سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اظهار داشت: «این سند برای این است که نشان دهیم رابطه ما با چین رابطه همه جانبه و استراتژیک است و همچنین به آن‌ها نشان دهیم که نگاه ما به روابط با چین مقطعی نیست و افق ۲۵ ساله داریم.» بعبارت دیگر روابط و معاهدات اقتصادی با هر کشوری می تواند در چارچوب زمانی کوتاه مدت و مقطعی و یا افق زمانی بلند مدت صورت گیرد. با این وصف برخی در فضای مجازی به تحلیل های نادرست و دروغ پردازی هایی دست می زنند و از این نکته غفلت می ورزند که این سند که سوی دولت ایران نهایی شده، پس از نهایی شدن آن از سوی کشور چین باید در مجلس شورای اسلامی مورد تأیید نمایندگان قرار گیرد و پس از آن می تواند قراردادی تحول آفرین و افتخارآمیز باشد.
لازم به ذکر است که نگاه جمهوری اسلامی به شرق، بویژه قدرت اقتصادی بزرگی مانند چین همواره راهبردی بوده است. با وجود فشارهای سیاسی اقتصادی غربی ها علیه جمهوری اسلامی ایران، دولتمردان ما همیشه ترجیح داده اند که درپی ایجاد روابط تجاری و سیاسی راهبردی و پویا با کشورهایی که در پی تعامل و همکاری اقتصادی با ایران هستند، باشند؛ بر این اساس محور اصلی همکاری های ایران و چین در سند ۲۵ ساله، اقتصادی و راهبردی است؛ و از این جهت آمریکا و کشورهای غربی نگران این روابط هستند. تنوع روابط تجاری با چین و مبادلات تجاری۲۴ میلیارد دلاری ایران و چین در سال ۲۰۱۹ – در شرایطی که تحریم ها به اوج رسیدند-گویای این واقعیت است. از این جهت در شرایطی که چین در عرصه بین المللی حضور و ظهور غیر قابل انکاری داشته و جمهوری اسلامی ایران نیز ظهوری استثنایی و مقتدرانه در منطقه وجهان دارد، حرف و حدیث ها و دروغ پردازی های رسانه ای، مانند واگذاری جزیره کیش به چینی ها و مانند آن در قالب این سند، بسیار مضحک و غیرواقعی و بی ربط است.
از سوی دیگر باید به این نکته توجه کرد که چین یک قدرت بلامنازع اقتصادی در آسیاست و از ظرفیت های زیادی در عرصه اقتصادی و تجاری برخوردار است و همچنین منافع مشترک با جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت غرب آسیا و منطقه دارد که سبب گردیده چنین تصمیم و اقدامی از سوی طرفین مطرح شود. حال به جای ایجاد فضای کاذب و تنش زا در این زمینه، با سنجش همه ی جوانب این قرارداد و نیز در شرایط کنونی که کشور زیر فشار سنگین ترین تحریم ها از سوی دشمنان و نیز با توجه به اینکه ایران نخستین سال اقتصاد بدون نفت را آغاز کرده، باید به تدابیر و تصمیمات دولت و نمایندگان مجلس و مهم تر از همه اشراف و نظارت مقام معظم رهبری بر مسایل کلان کشور اعتماد و اتکا کرد. بی تردید این قرارداد با نظارت نمایندگان مردم در مجلس به مرحله نهایی خواهد رسید و با تکمیل جزئیات سند همکاری های ۲۵ ساله ایران وچین، این طرح به طور کامل برای مردم بیان می شود.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا