شناسه خبر : 177551
تاریخ ارسال : ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲:۵۴ ب٫ظ

مبعث ۱۳۹۹ انقلابی در تامین درمان

مبعث ۱۳۹۹ انقلابی در تامین درمان

عید مبعث ۱۳۹۹ رستاخیزی در نظام سلامت و خدمات بیمه‌ای کشور است؛ نسخه الکترونیک که به همت سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه‌ کشور با ۴۶ میلیون بیمه شده تحت پوشش، درحال جایگزینی با نسخه نویسی سنتی است، در همین ابتدای امر توانسته محاسن بزرگی را به نمایش بگذارد و راه را برای سیاست‌های کلان حمایتی باز کند.
درباره محاسن بزرگ نسخه الکترونیک بارها نوشته شده و از زوایای گوناگون تحلیل شده است اما در تازه‌ترین برنامه سازمان تامین اجتماعی براساس ریل‌گذاری نسخه الکترونیکی، قرار است بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی در شهرستان‌هایی که این سازمان فاقد بیمارستان است نیز، به بیمه شدگان تامین اجتماعی خدمات رایگان ارائه دهند. این برنامه فراگیر بدان معناست که سیستمی و شبکه‌ای شدن خدمات پزشکی که نقطه آغاز آن نسخه الکترونیکی است، به نظام سلامت اجازه می‌دهد بجای خدمات پراکنده و کلونی شدن این خدمات، همه بخش‌های بهداشتی، پزشکی و دارویی کشور به یک سیستم یکپارچه تبدیل شوند.
حالا سازمان تامین اجتماعی بجای اینکه به فکر تاسیس یک مرکز کوچک درمانی با کارایی اندک در شهرستانی باشد که بیمارستان دولتی مجهزی دارد، می‌تواند خدمات خود را به همان بیمارستان منتقل کند و بجای آن به فکر سیاست‌های حمایتی موثرتری باشد.
ازجمله این حمایت‌ها که مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در تازه‌ترین نشست خبری خود عنوان کرده است؛ ارائه خدمات رایگان درمانی به بیماران بالای ۶۵ سال در بیمارستان‌های دولتی شهرستان‌هایی است که حتی خود تامین اجتماعی دارای بیمارستان مالکیتی است. این سیاست درواقع به یک سالمند و خانواده او در شهرستان‌ها برای برخورداری از خدمات بهتر از میان چند مرکز درمانی، حق انتخاب خواهد داد.
سازمان تامین اجتماعی پیش از این برای مصارفی همچون تجهیزات پزشکی یا برخی پروتزها کمترین قیمت بازار را محاسبه می‌کرد که پس از این هزینه هرنوع تجهیزات و پروتزی در جراحی‌های مختلف پرداخت خواهد شد.
مصطفی سالاری همچنین گفته است به زودی سهم پرداختی بیماران صعب العلاج و و کسانی که بیماری مزمن دارند، به صفر خواهد رسید و تاکید کرده است هیچ یک از این سیاست‌ها بدون نسخه الکترونیک شدنی نبود.
از چندی پیش صدور درفترچه درمانی در شعبات سازمان تامین اجتماعی متوقف شده و کلیه خدمات درمان ۴۶ میلیون بیمه شده این سازمان از طریق کد ملی و نسخه نویسی الکترونیک انجام می‌شود. سیاستی که ثمرات آن ظرف یک سال آینده به خوبی روشن خواهد شد از تشکیل پرونده پزشکی بر اساس آرشیو نسخه‌ها در سیستم درمانی گرفته تا پیشگیری از خطاهای پزشکی و پیشگیری از خروج داروهای حیاتی از داروخانه‌ها با نسخه‌های جعلی، ممانعت از شکلگیری قاچاق دارو و بازار سیاه، رضایت پزشکان و داروخانه‌ها به دلیل پرداخت روزانه سازمان بیمه… و درحال حاضر شبکه‌ای شدن و هم افزایی بیمارستان‌های دولتی و تامین اجتماعی.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا