شناسه خبر : 169876
تاریخ ارسال : ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۶:۰۳ ق٫ظ
محمد مهاجری:

تا ماه های آینده یک جریان مستقل از هر دو جناح به میدان می آید/ شاید کاندیداهای غیر سیاسی انتخابات ۱۴۰۰ بتوانند کشور را نجات دهند

یک فعال رسانه‌ای اصولگرا با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هیچ رقیب اصلاح طلبی برای اصولگرایان وجود ندارد و مهم ترین رقیب انتخاباتی اصولگرایان در این دوره خود اصولگرایان هستند، گفت: به نظر می رسد تا ماه های آینده یک جریان مستقل از هر دو جناح به میدان بیاید البته منظور این نیست که یک جریان سومی تشکیل شود بلکه برخی از چهره ای شاخص، ممکن است بدون گرایش سیاسی و وابستگی حزبی به میدان بیایند.

مهاجری در این ارتباط اضافه کرد: این تحلیل در برخی محافل سیاسی مطرح است که جناح های سیاسی موجود، به بن بست رسیده اند و به همین دلیل باید چهره های عملیاتی و تکنوکرات که سبقه و صبغه سیاسی کمتری دارند، وارد میدان شوند تا در صورت پیروز شدن در انتخابات، فضای ملتهب سیاسی ایجاد نشود که از جمله این افراد رستم قاسمی و حسین دهقان هستند.

مهم ترین رقیب انتخاباتی اصولگرایان در سال ۱۴۰۰ خود اصولگرایان هستند! 

محمد مهاجری در گفت وگو با شفقنا، مهم ترین رقیب انتخاباتی اصولگرایان در سال ۱۴۰۰ را خود اصولگرایان دانست و اظهار کرد: در انتخابات ۱۴۰۰ اصلاح طلبان به دلیل مشکلات ساختاری که در تشکیلات آنان وجود دارد و همچنین به این دلیل که سرمایه اجتماعی آنان دیگر حاضر نیستند پای صندوق رأی حضور پیدا کنند و حتی اگر کاندیدایی هم داشته باشند با اقبال عامه رو به رو نخواهد شد، این جریان سیاسی فضا را به اصولگرایان می دهند.

در این دوره هیچ رقیب اصلاح طلبی برای اصولگرایان وجود ندارد

وی ادامه داد: اصولگرایان همانند انتخابات مجلس که در یک رقابت یک طرفه با خود، پیروز شدند در انتخابات ۱۴۰۰ نیز به دنبال تکرار آن هستند. اصولگرایان در انتخابات مجلس احتمال می دادند اصلاح طلبان کاندیدای رأی آوری داشته باشند، اما در انتخابات ۱۴۰۰ از این بابت آسوده خاطر هستند و می دانند در این دوره هیچ رقیب اصلاح طلبی برای اصولگرایان وجود ندارد.

آقایان قالیباف و جلیلی جزو نامزدهای جریان اصولگرا در انتخابات۱۴۰۰ خواهند بود

وی به کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا اشاره و بیان کرد: آقایان قالیباف و جلیلی جزو نامزدهای جریان اصولگرا در انتخابات۱۴۰۰ خواهند بود. در آن سوی میدان غیر از کارگزاران باقی اعضا و جریانات اصلاح طلب وارد انتخابات نخواهند شد در نتیجه حداکثر از حزب کارگزاران اشخاصی مانند محسن هاشمی کاندیدا می شوند. بعید می دانم در شرایط فعلی سایر اصلاح طلبان علاقه ای داشته باشند که به این فضا ورود کنند.

تا ماه های آینده یک جریان مستقل از هر دوجناح به میدان می آید

مهاجری گفت: در این میان به نظر می رسد تا ماه های آینده یک جریان مستقل از هر دوجناح هم به میدان بیاید. نه اینکه جریان سومی تشکیل شود بلکه برخی از چهره ای شاخص، ممکن است بدون گرایش سیاسی و وابستگی حزبی به میدان بیایند.

مهاجری در این ارتباط اضافه کرد: این تحلیل در برخی محافل سیاسی مطرح است که جناح های سیاسی موجود، به بن بست رسیده اند و به همین دلیل باید چهره های عملیاتی و تکنوکرات که سبقه و صبغه سیاسی کمتری دارند وارد میدان شوند تا در صورت پیروز شدن در انتخابات، فضای ملتهب سیاسی ایجاد نشود.

احتمال کاندیداتوری رستم قاسمی و حسین دهقان 

مهاجری با نام بردن از افرادی چون رستم قاسمی و حسین دهقان به عنوان چهره هایی که رنگ سیاسی کمتری دارند و ضمنا سابقه کار اجرایی شان با سیاست آلوده نشده اظهار داشت: اگر اصولگرایان تندرو که این خط را برای خودشان خطرناک می بینند، شروع به تخرب نکنند ممکن است نامزدهای مختلف به تدریج پایگاه بهتری پیدا کنند.

مهاجری در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط داخلی و خارجی کشور، آیا اگر نامزد اصولگرایان رای بیاورد در اداره امور موفق خواهد بود؟ گفت: جریان اصولگرا ادعا دارد که به خوبی کشور را مدیریت خواهد کرد، اما باید توجه داشت که اگر تیم پرسپولیس تضعیف شود، تیم استقلال تقویت نخواهد شد، در سیاست نیز این چنین است، هر یک از جریان های سیاسی کشور که تضعیف شوند، عملاً باعث تضعیف جناح مخالف می شود چون رقابت میان آنان از بین خواهد رفت و وقتی رقابت از بین برود و یک تیم همیشه احساس کند که قوی و تیم مقابل آن ضعیف است، در نتیجه برای از بین بردن نقطه ضعف های خود هیچ تلاشی نخواهد کرد.

اصولگرایان معتقدند تاکنون هیچ یک از دولت ها اصولگرا نبودند

این فعال رسانه‌ای اصولگرا افزود: اصولگرایان معتقدند تاکنون هیچ یک از دولت ها اصولگرا نبوده لذا موفق عمل نکرده اند و نتوانسته اند مشکلات کشور را رفع کنند، آنان قصد دارند القا کنند که برای اولین بار به دنبال تشکیل دولتی اصولگرا هستند که به واسطه آن مشکلات کشور برطرف خواهد شد.

وی بیان کرد: اگر دولت آینده اصولگرا باشد به دلیل اینکه رقیب جدی ندارد رو به ضعف خواهد رفت حتی نحله های مختلف فکری اصولگرایی هم که می توانند به عنوان رقیب یکدیگر عمل کنند به دلیل اینکه مقدار زیادی با یکدیگر هم پوشانی دارند، نمی توانند بازی رقیب را انجام دهند. اگر رقابتی هم بین اصولگرایان باشد بر سر این است که سهم شان چقدر باشد.

شورای نگهبان با ترکیب فعلی توانایی تشخیص صلاحیت مدیریت افراد را ندارد

وی در پاسخ به این پرسش که یکی از مسایلی که جریان های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب (البته بیشتر اصلاح طلب) را دچار تشکیک در حضور حداکثری انتخابات ۱۴۰۰ کرده، تأیید و عدم تأیید صلاحیت ها در شورای نگهبان است، با صحبت اخیر آقای کدخدایی در مورد احراز صلاحیت ها هم این تشکیک بیشتر شده است، بهترین رویکردی که شورای نگهبان در این شرایط خاص برای تأیید و عدم تأیید صلاحیت می تواند در پیش بگیرد، چیست؟ گفت: این اشکال به قانون اساسی باز می گردد، برای اینکه بتوانید فردی که طبق قانون اساسی رجل سیاسی، مدیر، مدبر است را در قواره رییس جمهوری به مردم معرفی کنید باید افرادی صلاحیت یا عدم صلاحیت این کاندیدا را تشخیص دهند که سطح شان از کاندیدا بالاتر یا به اندازه فرد کاندیدا باشد. بسیاری از بزرگان شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدانان که برای همه آنها بسیار احترام قائل هستم، ، حتی ۲۴ ساعت مدیریت یک شعبه بانک را نداشته اند بنابراین چطور مرجع تشخیص مدیر بودن افراد هستند!

این فعال رسانه‌ای اصولگرا معتقد است: شورای نگهبان با ترکیب فعلی توانایی تشخیص صلاحیت مدیریت افراد را ندارد مگر اینکه یک تیم مشورتی را به استخدام بگیرد که باید آن تیم مشورتی برای مردم شناخته شده باشد. می توان در این تیم مشورتی از وزرا و مدیران ارشد سابق، روسای جمهور پیشین و نمایندگان دوره های قبل مجلس و مدیران شرکت های بزرگ اقتصادی و… استفاده کرد.و هر یک برای کاندیداها نمره قائل شوند، در این صورت کمتر کسی از نتایج بررسی شورای نگهبان ناراضی خواهد بود و انتخاب کاندیداها اصولی و تخصصی می گردد.

بخشی از جریان اصولگرا خیلی علاقه مند به مشارکت گسترده مردم نیستند

مهاجری در پاسخ به این پرسش که برخی از تحلیلگران معتقدند انتخابات ۱۴۰۰ یک زلزله سیاسی در کشور ایجاد خواهد کرد و این انتخابات سرآغاز سلسله‌ای از تغییرات خواهد بود. به طور کلی دولت آینده باید اصلاح در چه زمینه هایی را اولویت قرار دهد و چه تغییراتی در این زمینه ها ایجاد کند؟ اظهار کرد: معتقدم نه تنها دولت آینده زلزله سیاسی ایجاد نخواهد کرد بلکه دولت آینده به وجود می آید برای اینکه زلزله های سیاسی قبل از خود را مدیریت کند. از سوی دیگر کشور یک دولت بی زلزله را خواهان است به همین دلیل است که گمان می کنم دست کم بخشی از جریان اصولگرا خیلی علاقه مند به مشارکت گسترده مردم نیستند و بیشتر تمایل دارند این مشارکت هدایت شده باشد.

وی ادامه داد:. دولت آینده بسیار پرمشقت است چرا که در حال حاضر با تحریم های بسیاری رو به رو هستیم و از بین بردن این تحریم ها کار آسانی نیست، حتی اگر همین امروز همه تحریم ها لغو شود، تا بتوانیم به یک وضعیت ثبات اقتصادی برسیم، باید زحمات بسیاری را متحمل شویم.

دولت بعدی تلاش خواهد کرد کشور را به لحاظ قطب اقتصادی تقویت کند

این فعال رسانه‌ای اصولگرا در مورد دلیل دیگری که کار دولت بعدی را سخت خواهد کرد، گفت: دولت بعدی تلاش خواهد کرد کشور را به لحاظ قطب اقتصادی تقویت کند بنابراین مانع می شود فضای سیاسی کشور ملتهب و به انتظارت اجتماعی مردم دامن زده شود. البته با توجه به وضعیت فعلی کشور اگر دولت آینده بتواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، خدمت بزرگی کرده است.

مهاجری با بیان اینکه دولت آینده قرار نیست دولت اصلاحات باشد بلکه بناست دولت رفع مشکلات باشد، تصریح کرد: با توجه به افرادی که برای کاندیداتوری ریاست جمهوری اعلام آمادگی کردند، این برداشت را ندارم که آنها اهل اصلاحات همه جانبه باشند بلکه بیشتر به دنبال رفع مشکلات موجود جامعه هستند و اگر در همین زمینه ها گام های اثربخشی بردارند، خدمت بزرگی به ملت و کشور خواهند کرد.

انتهای پیام


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا