شناسه خبر : 144496
تاریخ ارسال : ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹ ب٫ظ

مدیریت اقتصادی و عمرانی کشور در شرایط تحریم/ ثبات قیمت ارز و کالاها با تدبیر و تلاش دولت و سازمان برنامه و بودجه/ نوبخت از مهمترین رویکردها و برنامه های اقتصادی دولت خبر داد

دکتر «محمدباقر نوبخت» معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، در مراسم افتتاح ۲ ایستگاه بخش شرقی خط ۷ مترو تهران در ایستگاه میدان محمدیه تهران، با اشاره به اینکه کشور با شدیدترین تحریم های تاریخ معاصر مواجه است، آغاز تحریم‌های بی‌سابقه از سال گذشته را موجب اثرگذاری بر افزایش قیمت ارز و همچنین کالاها دانست و تحریم ملت ایران در بخش غذا و دارو توسط دشمن را نیز، بار سنگینی دانست که بر دوش دولت گذاشته شده است.

مدیریت اقتصادی و عمرانی کشور در شرایط تحریم/ ثبات قیمت ارز و کالاها با تدبیر و تلاش دولت و سازمان برنامه و بودجه/ نوبخت از مهمترین رویکردها و برنامه های اقتصادی دولت خبر داد

شرایط اقتصادی کشور ناشی از تحریم سنگین دشمنان و وجود همه محدودیت‌ها در منابع مالی مانع از آن نشده که هرماه حدود ۸۰ میلیون نفر یارانه پرداخت ‌شود؛ زیرا به گفته دکتر نوبخت دولت مصمم است که هزینه های مرتبط با سفره مردم محدود نشود.

در این راستا همچنین اراده و تلاش دولتمردان سبب شده که اقدام مهم ایجاد ثبات در قیمت‌ها بویژه در نرخ ارز در این شرایط اقتصادی ایجاد شود؛ از این رو باید توجه داشت که بر اساس سخن معاون رییس جمهور، مدیریت انجام شده برای شرایط اقتصادی جامعه توسط دولت، قیمت ها را کاهش داده است و باد قیمت‌ها را پایین نیاورده است!

با توجه به اینکه منابع مالی دولت با محدودیت هایی مواجه است، اما سازمان برنامه و بودجه  در سال گذشته ۵۴ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اختصاص داده و امسال با توجه به شرایط کنونی، این مبلغ به ۴۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

با توجه به اینکه ثبات قیمت ارز و نیز تثبیت قیمت کالاها با مدیریت و تدبیر و تلاش دولت انجام شده باید به یاد داشت که بر اساس اظهارات دکتر نوبخت امسال دولت ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پاداش بازنشستگی پرداخت کرده است که با توجه به شرایط و تنگناهای موجود کنونی، اقدام قابل توجهی است. علاوه بر این اقدام قابل تقدیر، با مساعی دولت و سازمان برنامه و بودجه، پنج هزار میلیارد تومان دیگر نیز تحت عنوان افزایش حقوق به بازنشستگان پرداخت و ۲۰ درصد افزایش حقوق نیز در ماه گذشته، پنج روز زودتر به حقوق بگیران کشور پرداخت شد.

با این اوصاف برخی از منتقدان دولت به این نکته توجه ندارند که با دولت با این همه فشار و محدودیت های منابع، کشور را با ۶۹ هزار میلیارد تومان بودجه کمتر در مقایسه با سال گذشته اداره می‌کند. دکتر نوبخت با توجه به اهتمام و عنایت دولت به معیشت مردم بویژه اقشار آسیب پذیر تاکید کرد که دولت به هزینه های جاری که با سفره های مردم ارتباط دارد و نیز ارائه خدمات و حقوق کارکنان و بازنشستگان توجه ویژه دارد.

ایجاد آرامش و ثبات قیمت ارز در بازار، از جمله اقداماتی است که بر اساس تدابیر به موقع دولت با همکاری بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و همه عوامل صورت می گیرد و موجب ایجاد فضایی همراه با آرامش می شود.

بر اساس اظهارات معاون رییس جمهور دولت همچنان در مسیر ثبات قیمت کالاها گام بر می‌دارد و تلاش می کند با همین آرامش همچنان که در ثبات بازار ارز موفق بوده در این مسیر نیز گام بردارد و البته همه ی این اقدامات و تلاشها در شرایطی صورت می گیرد که دولت با تحریم های ناجوانمردانه و فشارهای زیادی مواجه است.

متأسفانه علی رغم همه این تلاشها و اقدامات ارزشمند دولت و سازمان برنامه و بودجه برخی تلاش می کنند که در فضای مجازی خبرهای دروغ را به جامعه القا کنند که رییس سازمان برنامه و بودجه از آنان گلایه کرد و یادآور شد که اکنون با شرایط متفاوتی نسبت به گذشته مواجه هستیم؛ اما برخی افراد در فضای مجازی تلاش دارند از فضای فعلی جامعه دور شوند و با القای خبرهای دروغ، ذهنیت و احساس افکارعمومی را مشغول کنند. هر چند بر اساس سخن دکترنوبخت مجموعه دولت فرصت پرداختن به پاسخگویی به چنین اقدامات و خبرسازی‌ها را ندارد و تلاش می کند به دور از احساس، مسائل واقعی کشور را به مردم بیان کند.

باوجود همه فشارها، تلاش دولت در خدمت‌رسانی به مردم بویژه در توسعه خطوط ریلی و جاده ای همچنان ادامه دارد و دکتر نوبخت از افتتاح فاز نخست جاده تهران- شمال طی روزهای آینده خبر داد که خبر بسیار مسرت بخشی برای مردم بویژه مردم شمال کشور است. با افتتاح این طرح، تهران ۶۹ کیلومتر به چالوس نزدیک‌تر می شود و مسافت و فاصله زمانی این دو شهر یک ساعت و نیم تا یک ساعت و ۴۵ دقیقه کاهش می‌یابد.

معاون رییس‌جمهور همچنین به اراده و اقدامات دولت بر توسعه حمل و نقل ریلی تاکید کرد و اظهار داشت که در سال جاری تلاش داریم یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از طریق فروش اوراق مشارکت تامین کنیم که نیمی از آن امسال در اختیار شهرداری تهران قرار می‌گیرد. وی در باره اقدامات دولت برای توسعه خطوط ریلی در استان‌های مختلف کشور نیز اعلام داشت که دولت مصمم است به مردم خدمات حمل و نقلی مناسب ارائه دهد. به همین منظور با وزارت راه و شهرسازی برای تامین واگن تفاهم‌نامه امضا کرده و برای تامین واگن‌های مورد نیاز از شرکت های داخلی استفاده خواهد کرد. نوبخت همچنین گفت که تلاش می‌شود اعتباری نیز برای ساخت و تامین واگن قطار مترو و توسعه اشتغالزایی در اختیار شهرداری قرار گیرد.

اخبار و اطلاعاتی که در مراسم افتتاح ۲ ایستگاه بخش شرقی خط ۷ مترو تهران از دکتر نوبخت شنیده شد از جهات مختلف حائز اهمیت و قابل تأمل است؛ زیرا نشان می دهد که دولت در شرایط دشوار و پیچیده اقتصادی ناشی از تحریم های دشمنان، هیچگاه از اجرای برنامه ها و وعده های خود در بخش تأمین حقوق و مطالبات مردم، ایجاد ثبات اقتصادی و ارزی در بازار و اجرای پروژه های عمرانی و غیره تعلّل و قصوری نخواهد کرد و مهمترین دغدغه خود را اقدامات پیشگیرانه از ایجاد مضیقه و محدودیت در معیشت مردم می داند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا