شناسه خبر : 150879
تاریخ ارسال : ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴ ق٫ظ

مدیریت دیپلماتیک مبتنی بر عزت و اقتدار دکتر ظریف و دلایل هراس دشمنان از او!!

 سرویس بین الملل “خط اعتدال” دیپلماسی فعال ایران با پرچمداری دکتر محمدجواد ظریف توانست به مانعی بر سر راه اجماع سازی آمریکا علیه ایران و دلیل ناتوانی و عجز آنان در بهره برداری از نتایج تشدید فشارها و تحریم ها علیه کشورمان منجر شود. با شروع سنگ‌اندازی های ترامپ از ابتدای رسیدن به قدرت، که به هر نحو ممکن در راه اجرای توافق برجام مانع تراشی کرد و پس از خروج غیرقانونی از برجام، تمام تلاش خود را بکار برد که جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش توافقی جدید نماید، جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به تعهدات برجام توانست حمایت و نظر مثبت طرفهای اروپایی را جلب کند، و با ایستادگی بر موضع دیپلماسی مذاکره مبتنی بر حفظ عزت و اقتدار با کشورهای جهان، منجر به انزوا و شکست آمریکا در این زمینه شود. بعبارت دیگر سیاست‌های جمهوری اسلامی و تلاش های دیپلماتیک وزارت امور خارجه ایران با مدیریت درخشان دکتر ظریف سبب شد که طرح اجماع سازی علیه ایران، حتی در میان متحدان آمریکا نیز شکست بخورد و با شکاف سیاسی میان دو سوی آتلانتیک، ناتوانی آمریکا در این اجماع سازی آشکار شود!
سفرهای پر‌شمار و مذاکرات متعدد دیپلماتیک دکتر ظریف با کشورهای اروپایی و آسیایی و استفاده وی از ابزار دیپلماسی عمومی، این ترفند آمریکا را که تلاش می کرد ایران را مخالف مذاکره نشان دهد و دیگر کشورها را قانع کند که جمهوری اسلامی خطر و تهدیدی برای امنیت جهانی است، با شکست مواجه کرد. شکست های پی در پی آمریکا پس از ارسال پیام از طریق چند میانجی، سناریوسازی در خصوص حمله ایران به نفتکش‌ها در دریای عمان و حمله موشکی به شهرک‌های آمریکایی نشین در عراق و غیره، سبب شد که دولت آمریکا در خصوص رفتارهای ایران احساس خطر کند؛ از این جهت همزمان با این اقدامات در صدد برآمد که علیه شخص وزیر امور خارجه ایران نیز وارد عمل شود و با تحریم ظریف مانع فعالیت‌های او علیه جنگ و اجماع سازی شود؛ زیرا این ظریف بود که توانست با مدیریت درست و دیپلماسی فعال خود، در تمام عرصه های سیاسی و رسانه ای جهان، حتی در دست راستی ترین رسانه‌های آمریکا مانند فاکس نیوز، به تبیین عملکردهای متناقض و سیاست های هنجارشکنانه دولت آمریکا علیه ایران بپردازد و افکار عمومی جهان و آمریکا را متوجه تزلزل و جنگ طلبی دولتمردان آمریکا نماید. در این راستا قدرت‌های جهانی از سیاست آمریکا مبنی بر تحریم ظریف استقبال نکردند؛ بلکه خواستار تداوم منطق مذاکره و دیپلماسی با ایران شدند.
دیپلماسی عزت و اقتدار ظریف با تأکید بر اصول چندجانبه‌گرایی به جای یکجانبه‌گرایی آمریکا، معادلات ترامپ را به هم ریخت و این دیپلماسی همچنان با پرچمداری ظریف تداوم دارد. دولت و وزارت خارجه همچنان اعلام می کنند که اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل کند، ایران نیز آماده است از گام‌هایی که برای کاهش اجرای تعهداتش برداشته است، بازگردد. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی گزارش های خود تائید کرده است که جمهوری اسلامی به‌طور کامل به توافق عمل می‌کند و به آن پایبند است. از سوی دیگر وزیر امورخارجه ایران در پیامی به اروپایی‌ها تاکید کرد که حل‌وفصل این مسئله حتی بدون حضور آمریکا در توافق هسته‌ای نیز امکان پذیر است و راه مذاکره درباره حفظ برجام باز است.
اینک نیز مواضع وزارت خارجه و راهبرد دولت و نظام تغییر نکرده و همچنان مبتنی بر تعامل سازنده و گسترده با جهان است و دستگاه دیپلماسی ایران بارها اعلام کرده است که تا قبل از دست برداشتن آمریکا از تحریم و روابط خصمانه، تحولی در روابط خود با این کشور ایجاد نمی کند.
علاوه بر این سیاست ها، دولت همواره بر تعامل و همکاری با کشورهای منطقه و هم پیمانان تأکید می کند. در این راستا دکتر ظریف طی سخنانی در بیست و چهارمین نشست شورای وزیران اکو در ترکیه اظهار داشت: «منطق روابط خارجی ما، امنیت و منافع ملی و حرکت در جهت آرمانهای انقلاب و عظمت ایران است و همکاری منطقه‌ای همواره یک اولویت خواهد بود.»
ظریف همچنین گفت: «بـه رغـم سختی هایی که مـردم ایران در زمـان تـروریسم اقـتصادی و اقـدامـات قهری یکجانـبه و ظـالـمانـه و بی پـروا تجـربـه می کنند، جمهوری اسـلامی ایران بـه تعهدات خـود نسـبت بـه اکو و بـرنـامـه ها و طـرح هایش ادامـه می دهد.
وزیر خارجه کشورمان در این نشست رهنمودها و پیشنهادهایی را نیز خطاب به اعضاء مطرح کرد و از جمله به اتخاذ ترتیبات تکمیلی برای عملیاتی شدن درون منطقه‌ای اکو، مشارکت تـمامی اعـضای اکو در فعالیتهای ایران و ثابت کردن ارزش افــزوده اکو بــرای تــمامی کشورهای عضو و آمـادگی جـمهوری اسـلامی ایران برای در اختیار قراردادن تـمامی ظـرفیت های شـگرف خود در حـوزه های مختلف به کشورهای اکو اشاره نمود.
ظریف بعنوان زبان دیپلماتیک ایران در صحنه جهانی به برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای و برجامی در پاسخ به موارد نقض تعهدات از سوی ایالت متحده و کاستی ها و موارد نقض اروپایی ها درباره برجام نیز اشاره کرد و اظهار داشت که در را به روی مذاکره و تفاهم باز می گذاریم.
نکته ای که همواره مورد توجه و تأمل قرار می گیرد این است که چرا دکتر ظریف با چنین کارنامه درخشان و موفقی که سبب شد رفتار‌های شومنی و نمایشی ترامپ در جهان خنثی و بی اثر شود و وی را وادار به این اعتراف کند که «ایران توان بسیار زیادی دارد و ما خواهان تغییر نظام در ایران نیستیم»؛ باید مورد بی مهری و تخریب توسط برخی از مخالفان دولت و تندروهای داخلی قرار گیرد و همسو و همراه با آمریکا و دشمنان کشور، وی را مورد هجمه های تخریبی و انتقادات ناصواب و ناجوانمردانه قرار دهند؟!! چرا برخی از منتقدان وطنی چشم های خود را بر دیپلماسی موفق و مبتنی بر عزت و اقتدار ظریف و مدیریت تیم وزرات امور خارجه کشور با برنامه‌ای منسجم و راهبردهای روشن، رایزنی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و سفرهای دیپلماتیک خستگی ناپذیر برای دفاع از حقوق جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی و اعلام مواضع برحق نظام اسلامی بسته اند؟!!
اگر برخی بر اساس اغراض و رویکردهای جناحی یا باندی و مانند آن، در پی تقدیر و تجلیل از زحمات و تلاشهای وزارت امور خارجه و دکتر ظریف نیستند، مصالح و منافع نظام اسلامی اقتضاء می کند که تبدیل به بلندگو و صدای آمریکا و دشمنان ایران اسلامی، در تخریب و تضعیف دستگاه دیپلماسی کشورمان نشوند!


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا