شناسه خبر : 160823
تاریخ ارسال : ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۳۵ ق٫ظ
مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت‌وگو با «خط اعتدال»:

کرونا باعث برملا شدن ژست بشردوستانه آمریکا شد

مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت‌وگو با «خط اعتدال» با اشاره به درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها اظهار کرد: اتفاقات اخیر عملا به همگان نشان داده است که ترامپ و پمپئو به هیچ وجه به حقوق بشر و مسائل انسانی اهمیتی نمی‌دهند و از هر پروژه‌ای برای اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند. بهترین موضع‌گیری را در این عرصه وزیر امورخارجه کشورمان در قبال این شخصیت‌ها داشت که اگر در صحبت‌های خود صادق هستند صرفا تحریم‌های دارویی را علیه ایران لغو کنند اما شاهد بودیم که هیچ اتفاقی رقم نخورد.

مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت‌وگو با «خط اعتدال»: کرونا باعث برملا شدن ژست بشردوستانه آمریکا شد

وی افزود: علاوه بر اینکه شاهد گشایشی نبوده‌ایم شاهد هستیم به بهانه کرونا محدودیت‌هایی نیز ایجاد کرده‌اند. با وجود اینکه ترامپ متهم به پنهانکاری در قبال کرونا و عملکرد ضعیف در این حوزه است اما یک بار به بهانه زندانیان و یک بار به بهانه انتشار ویروس، ایران را مورد اتهام قرار داد و سعی کرد تا فشاری سیاسی علیه ایران ایجاد کند. با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از جنبه‌های این صحبت‌های تهاجمی در عرصه بین‌المللی می‌تواند بازخورد داخلی نیز باشد تا فضای رسانه‌ها و تبلیغات را به سمت خود جلب کنند اما آنچه که تبدیل به پاشنه آشیل دونالد ترامپ شده است سقوط بازارهای بورس در این کشور است و از سوی دیگر کاهش رشد اقتصادی آمریکا در پی شیوع ویروس کرونا کار را برای دولت ترامپ در روزهای نزدیک به انتخابات سخت کرده است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: دونالد ترامپ همواره از روزهای قبل از به قدرت رسیدن تا همین امروز نقطه قوت خود را فعالیت‌های مثبت اقتصادی در این کشور می‌دانست و با تکیه به این فعالیت‌ها امید زیادی داشت تا در دور بعدی انتخابات نیز به موفقیت قابل توجهی دست یابد اما این روزها تمامی امتیازات مثبت خود را از دست داده است و این سیر نزولی همزمان شده است با نزاع در عرصه انرژی که اقتصاد جهان را دچار تغییرات زیادی کرد و یکی از کشورهایی که در این میان بیشترین ضرر را متحمل شد همین ایالات متحده بوده است . این تحولات سبب شده است تا شرکت‌های آمریکایی تمایل چندانی برای صادرات نفت نداشته باشند. در این فضا دموکرات‌ها با توجه به رقابت انتخاباتی جدی که بین آن‌ها شکل گرفته است و رسانه‌ها را به خود معطوف کرده است استفاده می‌کنند تا این شکاف اقتصادی ایجاد شده در دولت ترامپ را پر رنگ جلوه دهند.

مرتضی مکی در پایان تصریح کرد: قطعا در این راستا و برای پوشاندن مشکلات اقتصادی به وجود آمده دولت آمریکا قصد دارد تا با توسل به سیاست خارجی و بر عهده گرفتن رهبری جهانی مبارزه با کرونا تبلیغات گسترده مثبتی به نفع خود ایجاد کند و افکار عمومی را از معضلات اقتصادی منحرف کند. اقداماتی که با اظهار نظر هوشمندانه وزیر امور خارجه کشورمان خنثی شد و ژست بشردوستانه آمریکا را برملا کرد. پیش بینی‌ها مبنی بر این است که علاوه بر بازار نفت، کرونا نیز قطعا گریبان دولت آمریکا را خواهد گرفت و کار را برای آن‌ها در ادامه راه سخت‌تر می‌کند و عدم مدیریت مناسب در این عرصه شاید امتیاز بزرگی برای دموکرات‌ها در نزدیکی انتخابات باشد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا