شناسه خبر : 170100
تاریخ ارسال : ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲ ق٫ظ

مرتضی مکی در گفت‌وگو با «خط اعتدال»: آمریکا نمی‌تواند ایران را وادار به کاری کند/هیچ کشوری جز رژیم صهیونیستی و عربستان ادعاهای آمریکا را باور نمی‌کند

 

مرتضی مکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «خط اعتدال» با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر فعالسازی مکانیسم ماشه و تبعات این امر برای ایران گفت: به معنای واقعی کلمه هر مـسیری که برای فشار برای ایران وجود داشته است، ایالات‌متحده آن را طی کرده است. امروزه عنوان می‌شود که آمریکا با اتکا به بازگرداندن یک‌طرفه تحریم‌های بین‌المللی ممکن است برای حمل‌ونقل دریایی ایران مزاحمت‌هایی ایجاد کند یا بر فشار منطقه‌ای بر ایران افزون کند. تمامی این موارد در گذشته اعمال شده و ایالات‌متحده از هیچ‌کدام از مسیرها به نتیجه نرسیده و نتوانسته است ایران را به پای میز مذاکره بکشاند.

وی افزود: تحریم‌‌هایی که دولت ترامپ از سال ‌۲۰۱۸ تا امروز برقرار کرده‌، در عمل سنگین‌‌تر و شدیدتر از تحریم‌های سازمان ملل پیش از سال ۲۰۱۵ بودند که براساس برجام ملغی شدند. تحریم‌هایی که دولتمردان آمریکا اعمال کرده‌اند بی‌‌سابقه هستند و تاکنون علیه هیچ کشوری در دنیا تا این اندازه با شدت وضع نشده‌اند. در نتیجه با توجه به وسیع‌‌تر بودن تحریم‌‌های جاری نسبت به تحریم‌‌های پیشین شورای امنیت، تصور نمی‌‌کنم که تغییری در شدت و گستردگی تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایجاد شود.

به گفته او، هیچ کشوری جز رژیم صهیونیستی و عربستان ادعاهای آمریکا را باور نمی‌کند در همین راستا این‌بار به دنبال بازگرداندن تحریم‌هاست و به‌دنبال این است که برای خود مشروعیت‌سازی کند.

مکی تصریح کرد: آنــها هـــر چــه بـه انتخابات ریاست‌‌جمهوری ایالات‌متحده نزدیک‌تر می‌شوند تحرکات خود را بیشتر می‌کنند تا بگویند در قبال ایران اقدامی انجام داده‌اند اما در عمل همه کار کردند و هیچ چیزی به دست نیاوردند. قطعا به ملت ایران ظلم کردند اما این نیز جز آبروریزی منفعتی برای آنها نداشته است. آنها می‌خواهند بگویند رفتار ایران در منطقه و مسائل هسته‌ای را تغییر داده‌اند اما عملا چیزی تغییر نکرده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان گفت: ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ احترام گذاشته است، در برجام باقی مانده و همکاری خود را با آژانس افزایش داده است اینها همه نشان می‌دهد که آمریکا به هدف خود نرسیده است تا بتواند برجام را از بین ببرد و صرفا آمریکا محکوم شده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا