شناسه خبر : 179836
تاریخ ارسال : ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۷:۰۰ ب٫ظ

مروری بر دعای ابوحمزه ثمالی / ۲۰

مروری بر دعای ابوحمزه ثمالی /۹

مروری بر دعای ابوحمزه ثمالی / ۲۰

سید حجت مهدوی سعیدی:

با یک دقت و با یک محاسبه سرانگشتی باید دید هر ساله از رهگذر قیام و صیام در شهرالرمضان چه نصیب ما می شود ؟ به تعبیر دیگر ، در ایجاد و ایجابِ معرفت و معنویت و به تَبَعَ ارتقای اخلاق و رفتار و ادب و نزاکت ، براستی ، عایدات ما چیست ؟ آیا چیزی دست مان را می گیرد ، آیا واقعاً و بمقدار اعتقاد ما معقول و ایمان ما مقبول می شود ؟
روشن‌است که ، ما که روزه نمی گیریم تا ایکه روزه گرفته باشیم یا نماز بجا نمی آوریم‌ تا مثلاً نمازی بجا آورده باشیم ، اینها مقدمه برای حصول ِ نتایج دیگری ست ، ما همه مناسک و مراسم و مجالس و خاصه لیالی قدر را به نیکی و پاکیزگی، انجام می دهیم تا به کردار درست تر و افکار مناسب تر دست یافته باشیم ،
آیا عبادات و تشریفاتِ مراسمی و مناسکی ما برایمان این غایت مطلوب را مطلوب ، تامین و تسجیل می نماید یا اینکه چنین رویدادهایی صرفاً یک مشت عبادات مقلدانه و مقلوبانه بجا آورده شده است که صرفاً به آن‌ دلخوش می شویم ؟!
هر گام و نامه و هر برنامه ای از سوی انسان عاقل بالغ باید برای این مقصد تحقق یابد تا از پسِ آن ، تحول و تبدلی صورت گرفته باشد ، همه چیز دین و‌مذهب کلها برای تغییرات بنیادین در شیوه زندگی ایمانی ست ،
در این مورد یعنی این پرسش ها چه می توان گفت و چه پاسخی می توان عرضه نمود ؟ نهایتاً اینکه جواب واقعی و متقاعد کننده ما به این پرسش چیست ،
در پاسخ باید گفت ، اینکه چیزی اثر بخش باشد یا نباشد همه اینها بستگی دارد به یک چیز و آن اینکه ما چه جور آدمی بوده باشیم ؟!
اگر بواقع آدم خوبی باشیم دین و فروضات و فروعات دینی برای ما خوب است و منشاء فوایدِ عدیده روحی و اخلاقی و اما اگر آدم بدی باشیم قهراً دین و هر چه به آن مربوط است برای ما بد می شود و خود عاملِ تلاشی و تبهکارهای بسیار !
دین در ساختار خود ؛ بنوعی لاقتضاء و خنثی است و شورانده ، می آید و هم می زند و می شوراند فحوا و محتوای ظروفِ وجودی ما را ، مظروف و هر چه هست و نیست را به دمی برملا می سازد ، به همین سهولت و به همین سادگی دوطرفه العینی اتفاق افتادنی ! به قول مولانا :

* باده نه در هر سری شر می کند
آن چنان را آن چنان تر می کند !
https://t.me/poish_andishe


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا