شناسه خبر : 172176
تاریخ ارسال : ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۴۹ ق٫ظ

مسئولیت سیاسیون در افزایش مشارکت انتخاباتی

کمتر از ۷ ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم برگزار می شود و احتمال کاهش مشارکت مردم در مهم‌ترین ماراتن سیاسی کشور به یک نگرانی تبدل شده است.

 کاهش مشارکت مردم در انتخابات، که آن را در انتخابات مجلس نیز شاهد بودیم، به علت نارضایتی مردم است و اگر به مطالبات مردم پاسخ داده شود، شور انتخاباتی نیز به کشور بازخواهد گشت. همچنین اگر مطالبات مردمی و نیازهای اقتصادی‌شان نادیده گرفته شود، دلسردی‌ آنان به فضای سیاسی افزایش پیدا می کنند.

از سوی دیگر با وجود اینکه احزاب و تشکل های سیاسی می توانند مردم را تحریک به حضور در انتخابات کنند اما متاسفانه نقش احزاب در قانون اساسی و کشور، پررنگ نیست و آنان ابزاری برای دعوت مردم برای شرکت در انتخابات ندارند.  امید است در قانون جدید انتخابات، به احزاب اختیارات بیشتری داده شود.

در این شرایط اصولگرایان چه برنامه و ایده ای برای مشارکت افزایی دارند؟ از جایگاه یک چهره اصولگرا معتقدم که  اصولگرایان در تلاش هستند تا با استفاده از تنها ابزاری که در دست دارند یعنی با استفاده از طرح ها و مصوبه های مجلس، نیازهای اقتصادی مردم را رفع و از اقشار ضعیف حمایت کنند تا شاید اینگونه به آنها امید برای حضور و مشارکت در انتخابات آتی را بدهند. مشارکتی که می تواند زمینه ساز روی کار آمدن دولتی باشد که پاسخگوی مطالباتشان باشد.

این اما تنها مسئولیت اصولگرایان نیست، اصلاح طلبانی هم که امروز در عرصه قدرت هستند، باید تلاش خود را برای افزایش رضایت مردم بیشتر کنند. گرچه برخی از اصلاح طلبان هم مشی خود را بر نقش آفرینی در مشارکت انتخاباتی گذاشته اند اما برخی از آنان به دنبال شورش و کمک به اعتراضات هستند و از مشارکت پایین استقبال می کنند.

با این حال کمتر از ۷ ماه تا انتخابات، باقی مانده است و کسانی که به فکر اصل نظام و حفاظت از آن بوده، عزمشان را برای افزایش مشارکت و افزایش امیدِ مردم به آینده جزم می کنند. اما این روزها این امیدواری ها بسیار ضعیف است.

برای افزایش مشارکت اقتصادی همه باید دست به دست داده تا زمینه مشارکت مردم در انتخابات فراهم شود.

* عضو حزب موتلفه اسلامی


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا