شناسه خبر : 113776
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۳:۰۷ ق٫ظ

مسعود شفیعی (عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه): ما نیازمند سیاستگذاری، ریل‌گذاری و فراهم کردن بسترهای فعالیت نهادهای مدنی و تشکل‌های اجتماعی فراگیر هستیم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مسعود شفیعی (عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه) در گفتگو با ایران:

هنوز به‌مرحله‌ای از توسعه سیاسی نرسیده‌ایم تا بتوانیم بگوییم تحزب در کشور نهادینه شده است. امروز نه تنها در جامعه به‌کار شناسنامه دار سیاسی اهمیت داده نمی‌شود، بلکه افراد تلاش می‌کنند دیدگاه سیاسی خود را بروز ندهند. افراد اغلب بر این باورند که در صورت پنهان کردن دیدگاه و رویکرد سیاسی، منافع بیشتری عاید آنان خواهد شد و در صورت بروز ایده سیاسی، ضرر یا فشارهایی متوجه آنان خواهد شد.
مطابق چنین شرایطی انتظار می‌رود دولت به‌عنوان نهاد اجرایی، تلاش کند فرهنگ تحزب را که جزء لاینفک مردمسالاری دینی است، در کشور نهادینه کرده و نه تنها خود تحزب را به رسمیت بشناسد، بلکه تلاش کند سایر ارکان کشور نیز چنین رویکردی را در پیش بگیرند.
برای دستیابی به چنین مقصودی، دولت باید به سهم خود برای از میان برداشتن موانع ساختاری، فرهنگی و اجتماعی تحزب گام بردارد. به این معنی که باید احزاب به رسمیت شناخته شده و تلاش شود آگاهی جامعه از مفهوم تحزب افزایش یابد. این امر به معنای دخالت دولت در امر تحزب نیست، بلکه انتظار می‌رود دولت بسترهایی را فراهم آورد تا ابتدا، فرهنگ کار جمعی در کشور نهادینه شود و در گام بعدی، کار جمـــــــــعی شناسنامه دار سیاسی به رسمیت شناخته شود؛ کاری که در نهایت می‌تواند در بهبود زندگی تک تک شهروندان ایران مفید باشد.
در این زمینه اگر احساس شود دولت در انتصابات بویژه در حوزه سیاسی به افرادی با شناسنامه سیاسی مشخص و شفاف بها می‌دهد، گام مثبتی در ترویج فرهنگ کار حزبی خواهد بود. اما اگر افراد احساس کنند با پنهان کردن ماهیت دیدگاه سیاسی، منافعی بیشتری عاید آنان خواهد شد – آنچنانکه بخش‌هایی از حاکمیت به این فضا دامن می‌زند- در این صورت نمی‌توان امیدوار بود که کار حزبی در کشور ما ریشه دواند. اکنون ما نیازمند سیاستگذاری، ریل‌گذاری و فراهم کردن بسترهای فعالیت نهادهای مدنی و تشکل‌های اجتماعی فراگیر هستیم تا با ایجاد مشارکت حداکثری در زمینه‌های مختلف، زمینه رشد و بالندگی کشور را به وجود بیاورند.
اکنون شاهد تغییر در قانون احزاب هستیم که از دهه شصت دست نخورده باقی مانده بود. وزارت کشور تلاش می‌کند احزاب را مقید کند در چارچوب جدید قانونی عمل کنند. اما پرسش این است که چقدر به احزاب کمک شده است تا خود را با شرایط جدید وفق دهند. این درحالی است که احزاب به‌طور کلی با محدودیت‌ها و مشکلات بویژه مشکل «فرهنگ حزب گریزی» برای بقای خود دچار مشکل هستند. آنچه امروز به آن نیازمندیم، حمایت نظام مند، قانونمند و شفاف از احزاب است. دراین صورت هم شاهد گسترش تحزب خواهیم بود و هم احزاب مختلف، خواهند توانست دیدگاه‌های بخش‌های مختلفی از جامعه را پوشش دهند که این امر در نهایت به بهره‌گیری از ظرفیت‌های اجتماعی برای توسعه کشور منجر خواهد شد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا