شناسه خبر : 118271
تاریخ ارسال : ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۲:۱۹ ق٫ظ

مشکلاتی که بر رسانه های ما می رود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اقدامات و ابتکارات فصلی مانند برگزاری نمایشگاه های مطبوعات و یا انعقاد پاره ای از دعوت ها، نشست ها و کنفراس ها موسمی و خاصه فلسفه ی نام گذاری پاره ای از ایام روزگار به پدیده ای از پدیده های زندگی مدنی و تدوین آن در تقویم سالانه کشور ، بواقع و البته بشرطها وشروطها، امری بجا و فرخنده به نظر می آید و آن اینکه باید عنایت داشت که چنین اجماع و توافقاتی، به مرور تبدیل به کلیشه های فرساینده و اموری بلاموضوع نگردد! بلکه از رهگذر چیدمان چنین مقدمات و ترتیباتی، نهایتا نوعی تحرک، تأمل و باز اندیشی در ارتقاء و بهبود وضعیت آن پدیده مذکور در افق آینده کشور نیز اتفاق افتد.
از باب مثال وقتی روزی را به روز رسانه ها، اختصاص می دهیم چنین تسمیه و تخصیص فرهیخته ای، بالقوه در اذهان می تواند نماد و استعاره ای از اهمیت بلافصل رسانه ها در ارتباط با گردش آزاد اطلاعات را تداعی نماید. رسانه اگر واقعا در تراز خود رسانه باشند در تقریر حقیقت و تقلیل آلام بشری شأنی بزرگ دارد. در کار ویژه های رسانه ای، حقیقت به آزادی و آزادی به حقیقت، منتهی می شود. رسانه ها در هر دو وجه حقیقی و مجازی خود می توانند در تحکیم پایه های مردم سالاری در جهان امروز آوانگارد باشد. جا دارد در راستای چیدن چنین فرصت های بی نظیر و ارزنده ملی در قالب تنظیم قیاساتی ساده، روشن و مدلل به نظاره بنشینیم تا با یک محاسبه سرانگشتی به نیکی دریابیم که به لحاظ کمی وکیفی، فاصله و ربط و نسبت واقعی ما با رسانه ها دنیا در چه سطحی از سطوح قرار دارد؟ میزان تیراژ آنان چگونه قلم و رقم می خورد؟ تامین و تضامین امنیت شغلی آنان در نسبت با ما چگونه ارزیابی می شود؟ با چه ساز و کاری رفاهیات نسبی آنان رتبه بندی می شود؟ منزلت اجتماعی خبرنگاران در بین آحاد مردم و ارباب قدرت،چگونه تعریف وتبیین می گردد؟ آیا آنان نیز کم توجهی به صنف ارجمند خبرنگاران خود می باشند آیا آنان نیز وقت و بی وقت، چون ما شاهد چنین تورم لجام گسیخته و هکذا تکوین تبانی پنهان در تدارک کاغذ و اقلام و اجناس مورد نیاز خودند؟
و هم فزون تر آیدش زین ها اگر تو بشمری .

امروز در آمدن شبکه ها و سرویس های اینترنتی مجال چندانی برای فروبستگی و اعمال سانسور مخوف در حقایق و وقایع جوامع باقی ننهاده است.جهان متلازم و فزاینده اخبار، به سهولت در چنبره تمنیات و توقعات نامعقول ما در نمی آید. بالجبار باید مقتضیات و مدلولات چنین جهان نوینی را تمکین نمود.خصوصا آنجا که
بر اساس مبانی و دلایل مصرح قانون اساسی قرار است که مردم در تعیین سرنوشت خود نقش اساسی ایفاء نموده و برای ساختن آینده،رسالتی راهبردی داشته باشند و در مجموع مانع از بروز استبداد و انسداد برآمده از قدرت سیاسی به مثابه کشورهای توسعه یافته شوند.
در چنین حال و دقایقی شرط اول قدم آن است به ژورنالیست ها وجهان بیکران رسانه ها به جهت ترصد و نظارت دقیق و بی پروا حوزه مسئولیت و الزاما به سبب پاسخگو نمودن و در یک کلام بالضروره به چالش کشاندن نهادهای قدرت اهمیت بسزاء داده شود،نه اینکه به لطایف الحیل در تحدید و تهدید آن در آییم!
یادمان نرود بانگره نومینالیستی، در جهان ذاتیات و انباشته از امور ذاتی ، هر چیز با خود جایگاه و الزامات و انتظاراتی به همراه دارد که سوای خواست و داوری های نفسانی این و آن می نشیند. با این دید و داوری قلب ماهیت نمودن و تقلی و سلب جوهریت از رسانه ها و پیام ها و پیامدهای فراگیر آن به غایت ،امری ممکن و مطلوب نیست.
بر اساس داده ها و تجارب عینی، امروز نقش رسانه ها در جلوگیری از خود کامگی و بروز فساد سیستماتیک نقشی بنیادین و بی بدیل است و به حتمیت، چین کارکردی به سود جوامع می باشد. متاسفانه سال هاست که رسانه ملی کشور به دور از مطالبات مردمی، به میل خود راه خود را می رود و نغمات ناشنیدنی خود را می سراید چنین دستگاه طنطراق ، منزوی و به لحاظ بورکراتیک عریض و طویلی با توجه به بهره مندی از بودجه های سرسام آور ملی، فارغ از رسالت و اخلاق حرفه ای و ظرفیت قانونی خویش رفتار می نماید و به هیچ نصیحت مشفقانه نیز گوش نمی دهد و در نهایت با اتخاذ دگماتیسم و یکسونگریها، مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عدیده کشور را دامن می زند .
مشکلات از آنجا وجهی تراژیک به خود می گیرد که امروز در نبود احزاب قدرتمند و در غیاب نهادهای مدنی مؤثر، بواقع این مطبوعات متعهد به رسالت و پرنسیب های مدون و قانونمند کار خود، است که علاوه بر بار و وظایف ذاتی خود ،حامل بار بر زمین مانده چنین احزاب و نهاد های مفقودی نیز می باشند. پر واضح است ناگریز و ناگزیر پذیرش چنین مسئولیت و شفقت و مناسکی علاوه بر تحمل مشکلات نامتجانس جاری البته مشکلات جدی وجدید دیگر بر شانه های مجروح از کم لطفی های موجود را بر روزنامه های ممتاز ومسئول می گذارد و بسی چیزهای دیگر . مخلص کلام اینکه،مشکلات ریز و درشتی که با نامهربانی بر اصحاب مطبوعات تاکنون رفته و می رود یکی و دوتا نیست که در این مقال کوتاه مسطور افتد.

من از معضل این نکته مجملی گفتم
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

*  سیّد حجت مهدوی
      استاد دانشگاه .

 

خطِ اعتدال: انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا