شناسه خبر : 139524
تاریخ ارسال : ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲:۲۴ ق٫ظ
سرویس بین الملل:

معامله قرن؛ سودای یک شکست آشکار و مفتضحانه/ گزارش تحلیلی «خطِ اعتدال» در باره طرح آمریکایی-صهیونیستی معامله قرن و کنفرانس منامه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خطِ اعتدال/ سرویس بین الملل:معامله قرن Deal Century)) به عنوان اصطلاحی سیاسی به طرحی گفته می‌شود که در راستای روند صلح بین دولت فلسطین و دولت اسرائیل، از سوی دولت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شده که بر اساس آن اسرائیل، در ازای دریافت امتیاز‌هایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت، و الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند. رئیس جمهور آمریکا مدعی است که این طرح قرار است برای پایان دادن به بیش از ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شود. این طرح در راستای طرحی به نام «روند صلح خاورمیانه» دنبال می شود که از زمان بوش پدر در آغاز دهه ۹۰ دولت آمریکا، دنبال می شود و آغاز مسیر جدیدی از حمایت آمریکا از صهیونیست ها بود.

محور اصلی طرح در دولت بوش پدر با عنوان «دو دولت» (Two States) بود که بر اساس آن باید دو کشور فلسطینی و یهودی در فلسطین تاریخی تشکیل شود. این دو کشور بدین طریق به وجود خواهند آمد که فلسطینیان سلاح را کنار گذاشته، رژیم صهیونیستی را به رسمیت
می شناسند و پس از آن از طریق مذاکره دو دولت، یکی فلسطینی و دیگری یهودی، در فلسطین ایجاد خواهد شد. اما در طرحی که دولت «ترامپ» با عنوان «معامله قرن» ارائه کرده است، مبنای حل مسئله فلسطین طرح «دو دولت» نیست؛ بلکه تشکیل «وطن قومی یهود» در فلسطین مطرح است. معنای محور اصلی معامله قرن، تشکیل «وطن قومی یهود»، اشغال کامل فلسطین توسط صهیونیست ها است. این اصطلاح نام همان کتابی است که «هرتزل» در قرن ۱۹ با عنوان «دولت یهود» نوشت. اشغال کامل فلسطین و تشکیل «وطن قومی یهود» بخش اصلی پروژه صهیونیزم در منطقه است. طرحی که از سال ۱۹۴۸ تا کنون با وجود تأسیس رژیم صهیونیستی امکان اجرایی کردن آن فراهم نشده بود. حال در دوره ترامپ، فضایی برای صهیونیست ها فراهم شده که آنها را به اجرای این پروژه استعماری سوق می دهد.

لازم به ذکر است که در دوره های قبل طرح «روند صلح خاورمیانه» طرحی ظاهراً آمریکایی بود که برای حل مسئله فلسطین ارائه شده بود و ظاهری آمریکایی داشت؛ اما در دوره ترامپ این طرح کاملاً صهیونیستی است که تنها از زبان ترامپ و دولت او بیان می شود. در حقیقت ترامپ بلندگوی صهیونیست ها است که خواسته های آنها را دیکته می کند.

بر اساس این طرح بخش‌هایی دیگر از فلسطین شامل نیمی از کرانه باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی که از نظر جامعه جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و تمام نوار غزه و تنها چند محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح شهر «ابودیس» به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. همچنین طبق این طرح فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین خود که در طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخت شده، صرف نظر کنند. بر اساس معامله­ی قرن، دولت فلسطین باید بخش‌هایی دیگری از خاک فلسطین از جمله بخش‌هایی از بیت‌المقدس شرقی را به اسرائیلی ها واگذار کند و نیز امتیازهایی دیگر بدهد تا اجازه داشته‌باشد به استقلال برسد!

در این طرح مناطق، روستا‌ها و محله‌های عربی که عمدتاً فلسطینیان در آن سکونت دارند به حکومت خودگردان فلسطین واگذار خواهد شد و یک معبری نیز برای فلسطینیان برای تردد به مسجدالاقصی در نظر گرفته می شود. معامله قرن پیشنهاد‌هایی نیز برای پایان دادن به مشکل آوارگان فلسطین و شهرک سازی اسرائیل دارد.

این معامله شامل انتقال مالکیت محله‌ها و نواحی نزدیک به قدس مانند «بیت حنینا»، «شعفاط»، «کفر عقب» و «رأس خمیس» به تشکیلات خودگردان فلسطین می‌شود. این طرح، پیشنهادی مبنی بر تشکیل کشور فلسطین در ابتدا در حدود نیمی از کرانه باختری، تمامی نوار غزه و برخی محله‌های قدس از جمله «بیت حنینا»، «شعفاط» و اردوگاه آن، «راس خمیس» و «کفر عقب» مطرح می‌کند و در کنار آن، شهرک قدیمی و محله‌های اطراف آن همچون «سلوان»، «الشیخ جراح» و «جبل الزیتون» را برای اسرائیل باقی می‌گذارد.

هدف این طرح پایان دادن به مطالبه حق مشروع ملت فلسطین است و خنثی کردن انواع مبارزه مشروع فلسطینی هاست که نابودی اشغالگران را بعنوان هدف ملی و اعتقادی ثابت خود دنبال می کنند. از این جهت کشورهای اسلامی باید همانند جمهوری اسلامی این طرح و هر گونه تلاش رسمی و غیر رسمی جهانی و عربی یا داخلی برای عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را به شدت محکوم کنند. بر این اساس باید تمام دولت ها، سازمان ها و گروهها، شخصیت ها و رسانه های کشورهای اسلامی خطر طرح آمریکا برای فلسطین، موسوم به معامله قرن و موافقت برخی از رژیم‌های عربی با این طرح را درک کنند و نسبت به وقوع آن هشدار دهند و با برخوردی قاطع و جدی نمایند.

انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس یکی از گام های اشغال کامل فلسطین بود که سال ۲۰۱۸ اجرایی شد. معنای این اقدام دیپلماتیک آمریکا، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و «وطن قومی یهود» بوده است.

معنای دیگر تشکیل «وطن قومی یهود» اخراج فلسطینیان از فلسطین است. با تشکیل «وطن قوم یهود» براساس دیدگاه صهیونیست ها فقط یهودیان می توانند در فلسطین اشغالی حضور داشته باشند. لذا دیگر جایی برای فلسطینیان وجود ندارد. در این راستا صهیونیست ها سال گذشته قانون قومیت را پارلمان خود (کِنِسِت) تصویب کردند که براساس این قانون، فلسطین به عنوان وطن قومی یهودیان معرفی می شود.

به طور کلی طرح معامله قرن ترامپ یک محور کلیدی و یک هدف غایی را دنبال می کند و آن هم پیاده کردن بخش اصلی پروژه صهیونیزم در فلسطین یعنی اشغال کل فلسطین تاریخی است. در این راستا صهیونیست­ها اقدام به اشغال قدس و انتقال سفارت های خارجی به آنجا کرده اند، قانون قومیت را در پارلمان خود تصویب کردند و قصد دارند به زودی کرانه باختری را به سرزمین های ۱۹۴۸ الحاق کنند.

«منامه» پایتخت بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) میزبان یک کنفرانس صهیونیستی آمریکایی به‌عنوان اولین بخش از معامله قرن است. این کنفرانس با مخالفت گروه‌های مختلف فلسطینی و مسلمانان کشورهای مختلف مواجه شده است.

واقعیت ها و قراین و شواهد نشان می دهد که این طرح قبل از ظهور و بروز خود با شکست مواجه خواهد شد.

پس از ارائه این طرح بسیاری از گروهها و مقامات فلسطینی و کشور‌های دیگر به شدت با این طرح مخالفت کرده‌اند. بر همگان روشن  است که جمهوری اسلامی ایران، مانع و مخالف اصلی و جدی این طرح شوم، موسوم به «معامله قرن» و اجرای آن توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی مرتجع است. از سوی دیگر حزب‌الله لبنان، روسیه و برخی از کشور‌های عربی مانند مصر و اردن از جمله مخالفان این طرح هستند.

طرح مسئله «از نیل تا فرات»، همه­ی کشورهای عربی را نگران کرده است. همچنین بر اساس یک نظرسنجی از مؤسسه «جی.‌ام.‌سی.‌سی»، بیش از ۸۰ درصد فلسطینیان ساکن کرانه باختری و نوار غزه با این طرح مخالف­اند و تنها حدود ۷ درصد با آن اعلام موافقت کرده‌اند. در میان موافقان اولیه این طرح در باره چگونگی اجرای آن اختلاف نظر وجود دارد. حتی رسانه های اسراییلی هم در باره این طرح و مفاد و روش های اجرای آن ابهاماتی را مطرح می کنند. یکی از دلایل مخالفت برخی از کشورها، وجود ابهام در چرایی و جزئیات طرح و مفاد آن است. یکی دیگر از ابهامات و نگرانی ها بویژه برای مصر و اردن، وضعیت آوارگان و سرنوشت برخی از سرزمین ها از جمله صحرای سیناست.

معامله قرن ترامپ، یک توطئه موذیانه و فریبکارانه برای نجات صهیونیست ها با هزینه برخی کشورهای عربی منطقه است و دلایل شتاب آمریکا در طراحی و ارائه موضوع  معامله قرن را باید در ارزیابی و برآورد واقع بینانه از روندهای منطقه­ای در سوریه و عراق و یمن و ضعف های داخلی رژیم صهیونیستی از جمله شکست در ملت­ سازی و هویت بخشی ملی بین شکاف‌های نژادی و فرهنگی و اقتصادی یهودیان جمع شده از مناطق مختلف جهان جستجو کرد.

قدرت رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه غرب آسیا رو به افول است و دنیا شاهد فرسودگی این خانه عنکبوتی  و عقب نشینی آنها از شعار نیل تا فرات خواهد بود. فراتر از آن شاهد افزایش نگرانی امریکا از بقاء و موجودیت این رژیم جعلی هستیم و شمارش معکوس عمر این رژیم آغاز شده است. معامله قرن ترامپ توطئه ای شیطانی و فریبکارانه برای نجات صهیونیست‌ها با هزینه برخی کشورهای عربی  منطقه است؛ درحالی که پروژه معامله قرن در واقع سودایی از پیش شکست خورده محسوب می شود و مولودی است که مرده به دنیا آمده است!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا