شناسه خبر : 124139
تاریخ ارسال : ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۳۴ ب٫ظ

مقصود فراستخواه در حاشیه دیدار جامعه شناسان با رئیس جمهوری: روابط سیستماتیک شکاف میان دولت و کارشناسان را از بین می برد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

این استاد دانشگاه در باره جلسه امروز (سه شنبه ) جمعی از جامعه شناسان با حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری گفت: در این جلسه رئیس جمهوری به صراحت از استقلال دانشگاه سخن گفت و معتقد بود که نتایج تحقیقات هرچه باشد، محققان علوم اجتماعی باید به پژوهش‌های اجتماعی ادامه بدهند.
« از طرف دیگر معتقد بود که اصحاب دانشگاهی جزو مجموعه دولت به حساب می‌آیند و ابزاری برای دولت هستند. اینکه دانشگاهیان حقوق خود را از دولت می‌گیرند نباید دلیل آن باشد که آنها به بخشی از بوروکراسی دولت تبدیل شوند.»
این جامعه‌شناس در خصوص انتظار رئیس دولت از دانشگاهیان  گفت: ادراک ما از مسائل اجتماعی ایران فاصله زیادی با درک آقای رئیس جمهور دارد؛ ایماژهای (تصویر سازی ) مختلف و شکاف ادراکی موجود باعث گردیده تا ساخت اصحاب علوم اجتماعی ایران نسبت به مسائل و موقعیت ایران با باورهای رئیس دولت فاصله داشته باشد.
وی در ادامه گفت: این مساله با گفت و گو‌های مکرر و ایجاد ارتباطات سیستماتیک قابل حل وفصل است. از آنجا که این دیدارها به ندرت صورت می‌گیرد، وقتی چنین اتفاقی می‌افتد شکاف‌ها خودنمایی می‌کند.
وی ادامه داد: امیدوارم این فرصت برای همه وجود داشته باشد تا شکاف ادراکی میان بخش‌های مختلف دانشگاهی با رئیس دولت کاهش پیدا کند.
فراستخواه در پاسخ به این سوال که دعوت از اصحاب علوم اجتماعی در مقطع زمانی کنونی چه دلیلی می‌تواند داشته باشد، گفت: هرچند این دیدار دیرهنگام بود اما به نظر می‌رسد سنگینی مشکلات و همینطور شرایط تحریم و شکست دیپلماسی باعث شده است، مسائلی که قبلا کمتر مورد توجه بود، جدی گرفته ‌شود، و در دوره کنونی مورد بحث قرار گیرد.
وی ادامه داد: در دیدار اصحاب علوم اجتماعی با رئیس جمهوری میان دانشگاهیان اجماع نظری وجود داشت.
استاد جامعه شناسی دانشگاه در باره دستور جلسه رئیس جمهوری گفت: در این جلسه آقای روحانی مشتاق بودند تا درباره وضعیت جامعه ایران بدانند؛ مسائل کنونی جامعه ایران را بشناسند و به این مهم دست یابند که درک موجود از جامعه ایران چقدر به واقعیات جامعه نزدیک هستند.
این جامعه‌شناس در همین رابطه افزود: فرض آقای رئیس جمهوری این بود که مردم جامعه را بدتر از واقعیات درک می‌کنند.
به نظر رئیس جمهور در عین آنکه جامعه در این سال‌ها پیشرفت داشته اما امید مردم به آینده کم شده است. این ادراک با واقعیات جامعه سنخیتی ندارد.
این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که موضع اصحاب علوم اجتماعی نسبت به این نحوه ادراک مردم چیست به ایرنا ، گفت: حرف ما در این جلسه و به طور کلی این است که ادراک مردم مهم است و جامعه از طریق همین ادراک و برساخت‌های اجتماعی ساخته می‌شود و نمی‌توان با این تصور که ادراک مردم مبتنی بر واقعیت نیست، از نتایج اجتماعی آن چشم پوشی کرد.
وی گفت : باور جامعه به وجود نابرابری، احساس فقدان آزادی اجتماعی، عدم امکان مشارکت اجتماعی مهم است، چه این تصورات مبتنی بر واقعیت باشد و چه نباشد، در صورتی که جامعه به این مسائل باور داشته باشد، اثر خود را خواهد گذاشت.
این استاد دانشگاه در خصوص چگونگی بهره‌برداری بیشتر از این جلسات، گفت: باید به جای گفت و گو‌های کوتاه و چند ساعته ارتباطاتی سیستماتیک داشته باشیم. امروزه علیرغم تولید دانش اجتماعی اما این تولیدات معطل مانده است و دولت به این تولیدات مراجعه نمی‌کند. چرا که سفارش اجتماعی برای این دانش‌ها نیست و متقاضی موثری برای استفاده از این دانش‌ها وجود ندارد.
وی در ادامه با ارائه پیشنهاد تاسیس اتاق مطالعات اجتماعی ریاست جمهوری این اتاق را فرصتی برای خط و مشی گذاری و حوزه عمومی دانست.
به عقیده این استاد دانشگاه، این اتاق‌های تحقیقاتی می‌تواند با حضور نمایندگان انجمن‌های علمی دانشگاهی تشکیل گردد و از طریق این روابط سیستماتیک اصحاب علوم اجتماعی خواهند توانست مسائل و راهکاری خود را با دولت در میان بگذارند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا