شناسه خبر : 173103
تاریخ ارسال : ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۰۲ ق٫ظ

منافع ملی از دریچه اقتصاد

وقتی از منافع ملی حرف می‌زنیم باید ابعاد و اضلاع موضوع را در چارچوبی تبیین کنیم که منافع و مصالح مردم و کشور اصل و درمحور همه تصمیمات و اقدامات مسئولان و برنامه‌ها و سیاست‌های نظام قرار گیرد. در واقع باید منافع و مصالح فردی و شخصی فدای پیشرفت، رفاه، توسعه، سربلندی و کامیابی مردم و کشور قرارگیرد.
راهبرد منافع ملی در اقتصاد بیانگر این واقعیت است که همه امور باید در مسیر محوریت رشد و تعالی مردم و کشور برنامه‌ریزی شود. در مبحث منافع ملی در ابعاد اقتصادی شاخص‌های مهمی مانند درآمد سرانه، اشتغال، رفاه اقتصادی، ضریب جینی، طول عمر، سواد، سلامت و خلاصه درجه توسعه یافتگی و پیشرفت و استقلال و آزادی فردی و ملی مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد. درنهایت در هرکشوری خصوصاً در ایران که انسان و جامعه براساس آموزه‌های اسلامی محور همه ارزش‌های متعالی هستند باید بستر رشد و شکوفایی واعتلای مردم و کشور مورد توجه تصمیم سازان وتصمیم گیران قرار گیرد.
در چنین شرایطی است که انسان آزاده و مرفه و مستقل می‌تواند محور پیشرفت و تعالی کشوری تأثیرگذار در جهان باشد. انتظار این است که مردم رشید ایران که دارای تاریخ و تمدن چندین هزار ساله پرافتخار هستند و از معادن و ذخایر غنی و آب‌وهوای مساعد و چهارفصل و نیروی انسانی جوان و مستعد و شرایط ژئوپلیتیک کم نظیر برخوردار است از لحاظ رفاه عمومی توسط حکومت مورد توجه قرار گیرد و در نظام سیاسی اقتصادی در جایگاه مورد انتظار قرار گیرد و از شرایط سخت امروزی به‌ جایگاه عزتمند مورد استحقاق آینده برکشیده شود. مردم ایران در میان ملت‌های جهان در دوران معاصر از میان سختی‌ها و مشکلات بی‌بدیلی همچون جنگ‌های اول و دوم، جنگ‌های ایران و روس و انگلیس و پرتغال و اخیراً جنگ تحمیلی ایران و عراق سربلند بیرون آمده و درجایگاه رفیعی بر قله انسانیت ایستاده است.

 

علی قنبری
استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا