شناسه خبر : 118872
تاریخ ارسال : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳ ب٫ظ

منتجب نیا: برخی از روحانیون آلوده به تشریفات اداری و زندگی شدند/ علما به جای زندگی در شمالی ترین نقطه شهر در دل مردم باشند

خط اعتدال/ حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا مبارزه با فساد توسط روحانیون را در صورتی ممکن دانست که این قشر به فساد آلوده نشده باشند و گفت: کسانی می توانند پرچم مبارزه با فساد را برداند و با ظلم و بی عدالتی و فساد مبارزه کنند که در زندگی و اطرافیان آنها نقطه سیاهی نباشد؛ چراکه در صورت مبارزه، اول مچ خودشان گرفته می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا در گفت و گو با خبرنگار شفقنا اظهار کرد: یکی از برکات انقلاب اسلامی و انتظاراتی که از جمهوری اسلامی می‌رفت و می‌رود مساله عدالت و نبود ظلم و فساد است. این ارمغانی است که انقلاب برای ما آورده و نظام مبتنی بر انقلاب هم بر همین پایه است. رهبر کبیر انقلاب اسلامی هم شخصیتی بود که تا آخرین لحظه حیات، در زاهدانه ترین وضعیت زندگی کرد.

وقتی بخشی از مسوولین به اشکال مختلف آلوده به فساد شدند دیگر نیازی به دشمن خارجی نیست

او با ابراز تاسف از گسترش فساد در میان مسوولین و مردم گفت: متاسفانه ما امروز شاهد این هستیم که فساد دامن گیر بسیاری از مسوولین و مردم شده است و سلامت و پاکی تحت الشعاع مسایل منفی و فساد قرار می‌گیرد و این به معنای تهی شدن نظام از حقیقت خودش است. یعنی بدترین بلا و مصیبت برای نظام انقلابی ما همین است که فساد گسترش پیدا کند و حتی تعدادی از مسوولان هم به اشکال مختلف آلوده به فساد شوند که در اینصورت نیاز به دشمن خارجی نیست. زیرا خود فساد اداری، اقتصادی و اخلاقی مانند موریانه ساختمان نظام را می‌پوساند و از بین می‌برد.

ترامپ می داند فساد و بی عدالتی ایران را از درون متلاشی می کند

منتجب نیا ادامه داد: اگر ترامپ که اعلام می‌کند نیازی به حمله به ایران نیست و کاری می‌کنیم که نظام از درون متلاشی شود یکی از دلایلش همین امیدی است که به مساله فساد و بی عدالتی دارد که واقعا جای شرمندگی است. هنوز ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی نگذشته است شاهد این حد فساد در جامعه و حتی در درون حکومت و در میان بسیاری از مسوولان هستیم.

روحانیت زاهدانه و بی آلایش زندگی کند تا الگوی مردم باشد

او در خصوص نقش روحانیت در مبارزه با فساد گفت: تاریخ روحانیت سرشار از عدالت گستری و ظلم ستیزی است و هر کجا که حرکتی انقلابی در میان مسلمانان خصوصا شیعیان آغاز شده است روحانیت در رأس آن بوده و اساسا روحانیت و عالمان دینی سمبل عدالت گستری و ظلم ستیزی بودند و لذا زندگی آنها زندگی زاهدانه و بی آلایشی بود تا بتوانند الگویی برای جامعه باشند و جلوی مفاسد را بگیرند. شعار ساده زیستی یک شعار مورد تاکید فراوان امام بود و شعار مبارزه با ظلم و ستم و بی عدالتی در هر سطحی و در رابطه با هر کسی شعاری است که امام انقلاب و امت دادند و جزو خواسته‌های ملت است.

از روحانیون سوء استفاده می شود 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه افزود: مراجع و علمای بزرگ ما خوشبختانه این سیره را حفظ کردند. مثلا اگر منزل مراجع تقلید را ببینید از آثار تجملات و تشریفات متعارف خبری نیست و خودشان و بستگانشان زندگی ساده‌ای را دارند اما اقلیت کمی در درون نظام دارای مسوولیت هستند و بسیاری از این مسوولان روحانی در نظام رعایت ساده زیستی را کردند و حتی اجازه ندادند کسی از نزدیکانشان سوء استفاده‌ای داشته باشد. اما متاسفانه برخی از روحانیون که در سمت‌هایی قرار گرفتند، فریب تجملات ظاهری را خوردند و آلوده به تشریفات اداری و زندگی شدند. همچنین تعدادی از آنها هم توسط وابستگان و یا دوستانشان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان رانت یا رابطه، اموالی را به جیب می‌زنند. از همه بدتر افرادی هستند که خودشان فاسد شدند و دست به کارهایی زدند که اگر تعداد آنها کم باشد ولی همان کم هم جای شرمندگی دارد که سلسله جلیله و مقدس علمای دینی و روحانیت را لکه دارد می‌کند.

کسانی می توانند پرجم مبارزه با فساد را بردارند که در زندگی آنها نقطه سیاهی وجود نداشته باشد

منتجب نیا در پاسخ به این سوال که چرا از جانب روحانیت مبارزه جدی علیه فساد صورت نمی‌گیرد گفت: از قدیم گفتند که “رطب خورده منع رطب چون کند” کسانی می‌توانند پرچم مبارزه با فساد را بردارند و با ظلم و بی عدالتی و فساد مبارزه کنند که در زندگی و اطرافیان آنها نقطه سیاهی وجود نداشته باشد. اگر خدایی ناخواسته عالمی در هر سمتی می‌خواهد امام جمعه یا نماینده باشد اگر خودش ریگی در کفش داشته باشد نمی‌تواند با فساد مقابله کند چراکه در مبارزه با فساد اول خودش زیر سوال می‌رود. بنابراین ناچار است که از کنار مبارزه با فساد عبور کند.

افتخار نیست که امام جمعه، نماینده یا قاضی دارای زندگی تشریفاتی باشند

او تصریح کرد: من به عنوان یک روحانی و طلبه‌ای که بیش از ۱۵ سال در حوزه علمیه در محضر شریف مراجع تدریس کردم از بزرگان و دوستان تقاضا می‌کنم که تلاش نکنند خودشان را همرنگ جماعت کنند و زندگی ساده زیستی خودشان را تبدیل به یک زندگی تجملاتی و تشریفاتی نکنند. افتخار نیست که امام جمعه، نماینده یا قاضی دارای زندگی تشریفاتی باشد؛ چراکه این کار شرم آور و  لکه‌ای در دامن روحانیت است. البته منظور من این نیست که مسیر فقر و فلاکت را دنبال کنیم بلکه یک زندگی معمولی و متعارف داشته باشیم که انگشت نمای خلایق نشویم. امام علی(ع) خودش با نان جوین زندگی می‌کردند اما به اطرافیانشان می‌فرمودند «شما نمی‌توانید مثل علی زندگی کنید اما انتظار دارم من را کمک کنید و با تقوا و سلامت، میانه روی را در زندگی داشته باشیم».

علما و روحانیون ما نباید اجازه دهند مورد سوء استفاده بستگان و آقازاده‌هایشان قرار گیرند

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه علما و روحانیون ما نباید اجازه دهند مورد سوء استفاده بستگان و آقازاده هایشان قرار گیرند اظهار کرد: بسیاری هستند که پاک هستند اما فرزند یا خویشاوندی دارند که از نام آنها سوء استفاده می‌کنند اگر این سلامت و پاکی علمای دینی حفظ شود و آنچه پیرامون آنها است محفوظ بماند می‌توانند بر فاسد و مفسد فریاد بزنند ولی در غیر این صورت زبان این افراد بسته می‌شود.

چرا بعضی از آقایان اصرار دارند در بالاترین قسمت هر شهری که هستند زندگی کنند!؟

منتجب نیا ادامه داد: من متاسف هستم که بگویم بزرگانی را سراغ داریم که بسیار فقیه هستند ولی افراد در پیرامونشان هستند که سوء استفاده می‌کنند و موجب ضعف اعتقادات مردم می‌شوند؛ چراکه از نظر مردم، این افراد اگر پاک بودند چرا اجازه دادند از آنها سوء استفاده شود. لذا باید از خود شروع کنیم و از تجملات پرهیز کنیم. علمایی که در هر بخشی مسوولیت دارند در سادگی الگو باشند همانطور که از امام(ره) الگو می‌گرفتند. چرا بعضی از آقایان اصرار دارند که در هر شهری که هستند بالای شهر زندگی کنند؟ به جای اینکه علمای در شمال شهر باشند باید در دل مردم و در نقاط ضعیف نشین زندگی کنند تا مردم از آنها درس بگیرند و آنها هم از نزدیک درد مردم را ببینند.

مردم می‌گویند شاه و نظام هزار فامیل رفت و اینها جایگزین شدند! اینها حرف‌های مردم است و نباید آن را کتمان کنیم

او در پایان خاطرنشان کرد: مردم می‌گویند شاه و دودمان شاه رفتند و نظام هزار فامیل رفت و اینها جایگزین شدند. اینها حرف‌های مردم است و نباید آن را کتمان کنیم. مثلا اگر روحانیت در صف نانوایی می‌ایستاد و خریدش را خودش انجام می‌داد این حرف‌ها در مورد آنها گفته نمی‌شد. باید مراقب بود زمینه این حرف‌ها را از بین ببریم و امیدواریم علما بتوانند این تحول را در زندگی خودشان ایجاد کنند تا بتوانند نقش فساد ستیزی و ظلم ستیزی تاریخی خودشان را در شرایط فعلی ایفا کنند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا